ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Июнь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Ігор Кость: «Нафтогаз» навіть не міг сформулювати свої позовні умови»

  1175   0 26.12.2011, 09:16 | Статьи, Политика
Ігор Кость: «Нафтогаз» навіть не міг сформулювати  свої позовні умови»
21 грудня гостем відеочату на порталі INTV був Ігор Кость — екс-начальник управління претензійно-позивної роботи НАК «Нафтогаз України»

З початку судового процесу над екс-прем’єром Юлією Тимошенко Ігор Юрійович був представником цивільного позивача НАК «Нафтогаз України» у справі щодо газових угод 2009 року. Під час апеляційного процесу він зробив сенсаційну для влади заяву: «Ніяких збитків «Нафтогазу» заподіяно не було, а справа проти Тимошенко сфальсифікована під тиском Генеральної прокуратури».

— Ігор Юрійович, ваша заява під час розгляду апеляційної скарги по справі Юлії Тимошенко для діючої влади мала ефект бомби, що вибухнула. Що змусило вас зробити таку небезпечну заяву та чи не боїтесь ви, що влада почне репресії проти вас?

— Відносно репресій. Свого часу я цілий рік служив в Афганістані, у військах спецназу, маю нагороди. Тому боятися зараз, мовчати, аби хтось чогось не подумав, — це не про мене. Залякати мене не вдасться. Можливо, на мене можна вплинути якось інакше, наприклад, моя дружина досі працює в «Нафтогазі». Але й це на мене не вплине. Якщо я вирішив підняти це питання, якщо я впевнений, що це справедливо, я не зупинюся.

Управління претензійно-позивної роботи, яке я очолював протягом восьми років у «Нафтогазі», займалося представництвом інтересів держави й компанії в судах України та за кордоном. За процедурою, подаючи позов, необхідні моменти спеціалісти з’ясовують в усіх департаментах, так було і в цій справі. Коли мене призначили, я захотів ретельно у всьому розібратися, адже сума в півтора мільярди гривен — це серйозно. Обійшов усі департаменти, переговорив з усіма спеціалістами. В принципі, всі розуміли, що цей позов було подано фактично за пропозицією Генеральної прокуратури, «Нафтогаз» самостійно не міг навіть сформулювати свої позовні умови. У цивільному позові є фактично пряме посилання, що такого-то числа до компанії звернулася Генпрокуратура і запропонувала пред’явити позов Юлії Тимошенко. І ми це зробили. Вищезгадана сума так званих збитків була просто зазначена в даних досудового слідства. Отже для себе я з’ясував, що таких збитків немає, а спеціалісти мені пояснили, що не існує навіть методики, за якою вони визначалися. Але, напевне, комусь потрібно було, щоб вони з’явились.

Я не міг мовчати, зіграло роль моє загострене почуття справедливості. Я не хотів бути в цій команді. Багато хто з моїх знайомих, рідних дивувались, чому я взагалі взяв участь у процесі. Але я протягом двох тижнів, буквально з перших днів, стояв на Майдані. І до суду пішов, бо хотів розібратися, у чому справа, у причинах укладання таких контрактів. А коли розібрався, мовчати не міг. Мені натякнули, що далі не бачать мене у «Нафтогазі», в той самий день я написав заяву. В принципі, це був як поштовх — і я одразу поклав заяву на стіл, щоб звільнитися від корпоративних пут, щоб ніхто не казав, що я прислужую «і вашим і нашим». Я не працював на дві сторони, просто не хотів мовчати, коли людину судять ні за що.

— Як ви вважаєте, чи можливо, щоб «Нафтогаз» вписав ці міфічні, вигадані борги в якийсь баланс, в фінансові документи, аби можна було їх пред’явити? Адже зараз за цією справою стежить весь світ.

— Яким чином ці збитки можуть з’явитися у документах, я навіть не уявляю. Бо усі розуміють: є прибутки і є видатки. Ця різниця відображається в балансі, існує конкретна його стаття, в якій ця сума має бути. Існують і певні розшифровки. Їх треба показати. Поки тих збитків, повторюю, немає. Реальні матеріальні втрати компанії пов’язані з тим, що в Україні існує державне регулювання ціноутворення, особливо щодо ціни на газ, на тарифи його транспортування. Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) фактично встановлює граничні рівні цін для певних споживачів, тарифи на транспортування газу магістральними газопроводами, газорозподільними мережами. Кожний тариф має певну формулу розрахунку. Якщо «Нафтогаз» цю формулу порушує, до нього застосовують фінансові санкції. Коли компанія продає газ дешевше від собівартості, можуть бути збитки, але вони компенсуються з державного бюджету — так було завжди. І це не новина, що зараз виросла ціна, — вона завжди росла. І 50 доларів колись було, і 90, і 95… Це об’єктивна реальність.

— Як ви особисто розцінюєте контракт, який підписала Юлія Тимошенко?

— Слід розуміти, що «Газпром» — світовий монополіст, який поставив на коліна фактично всю Європу. Він диктує ціни — які хоче і кому хоче. Як сказав Мєдвєдєв Азарову: «Зацікавте нас!» Тому в ситуації з «Газпромом» у 2009 році, коли без газу залишилась Європа, усі розуміли, що на російського монополіста вплинути не можна.

— На ваш розсуд, чим може завершитися ця «газова справа», якщо в ній, скажімо, розберуться фахівці європейського рівня?

— Навіть не знаю, що зараз може переконати апеляційні інстанції змінити вирок Печерського суду. Звісно, судді можуть відхилити усі клопотання захисту, який просить, аби «Нафтогаз» надав суду бухгалтерську, фінансову та іншу документацію, провести експертизу. До мене, наприклад, звернувся адвокат Юлії Тимошенко Олександр Плахотнюк і запитав, чи можу я письмово підтвердити, що у «Нафтогазу» немає збитків? Звісно можу — я ж відкрито виступив, подав до суду письмову заяву. Треба розібратися у такій важливій обставині. Я юрист з двадцятирічним стажем і не уявляю, щоб у якійсь країні судили екс-прем’єр-міністра за обвинуваченням у заподіянні збитків державному підприємству і при цьому відмовлялися б розглядати бухгалтерську документацію! Якби суд бажав мене ще викликати, я, звісно, прийшов би, бо це мій громадянський обов’язок.

— Наші читачі питають, чи була та газова формула, про яку Тимошенко домовилася з Путіним, ефективною? З одного боку, на кілька років вперед були забезпечені прозорі умови контракту. З іншого, діюча влада каже, ніби цей договір зруйнував економіку держави.

— Ця формула, яку нам сьогодні подають як сенсацію, не була для «Нафтогазу» новиною. Компанія і раніше отримувала від «Газпрому» пропозиції щодо формули, які з тих чи інших причин не приймалися. Чи могли «Нафтогаз» і Тимошенко витребувати щось ліпше? Можливо. Але «Газпром» — це монополіст. Я чув заяви Тимошенко про необхідність вийти з газової кризи в 2009-му. В іншому випадку нас би просто не зрозуміли. Представники «Газпрому» казали, що пропонували «Нафтогазу» платити по 232 долари за тисячу кубів… Але ж Ющенко не захотів! Де в Європі була така ціна? І що можна було на це сказати?

Юлія Тимошенко заявила: на 2009 рік ціна є, ми продовжимо переговори. А зараз прийшла нова команда (тобто «стара нова»). Усі пам’ятають, коли під час передвиборчої агітації вони казали: ви не вмієте домовлятися, от ми прийдемо — усе налагодимо. А самі вже два роки козу водять. Замість того, щоб як цивілізовані люди подати позов до суду, вони, як кажуть росіяни, «родиной торгуют». За перебування Чорноморського флоту в Криму була отримана знижка, але куди пішла більша її частина? Просто треба взяти баланс палива в «Нафтогазі», дізнатися, куди пішли гроші, тоді стане зрозуміло, хто поклав собі в кишеню сто доларів на тисячу кубічних метрів. Зараз ми на межі того, що скоро будемо здавати весь газовий комплекс, всю свою перспективу — магістральну трубу, підземні газові сховища, розподільні мережі, майбутні видобутки сланцевого газу. Можливо, це тільки чутки, але вони є.

— Проте уряд каже, що за умов будівництва Північного потоку українська ГТС може перетворитися на металобрухт, якщо ми не створимо двосторонній чи тристоронній консорціум. Наскільки це, на ваш погляд, обґрунтовано?

— Знаєте, в Європі з’явилася думка: частково заміняти російський природний газ сланцевим, але це у перспективі. Підземні сховища газу — цінність України. Куди буде «Газ-пром» свій газ, видобутий влітку, дівати? Він закачує його в наші підземні сховища! А потім, взимку, у час пік, коли збільшуються споживання і ціна, «Газпром» на цьому заробляє. Ну піде якась кількість палива в обхід України, але те, що виникне критична ситуація, я не вірю. Нам треба разом з Європою, використовуючи норми європейської енергетичної хартії, спільно будувати цивілізований ринок. Тоді монополіст не зможе диктувати нам ціни.

— Під час, коли Тимошенко очолювала уряд, діяла незаперечна схема: російський газ — для промисловців, газ власного видобутку (більш дешевий) — для населення. Наші читачі питають, чи правда, що після приходу до влади Януковича усе стало відбуватися навпаки: олігархи отримують більш дешевий газ, а населення змушене платити непомірну ціну за російський?

— Населення завжди отримувало газ, видобутий в Україні. Коли була нестача блакитного палива з тих чи інших причин, цю різницю «Нафтогаз» покривав за рахунок імпортованого газу. Я вже не працюю у компанії два місяці і не можу сказати конкретно, який газ куди йде. Але є постанова Кабінету міністрів №1729 від 2001 року щодо нашого газу. Вона, напевно, виконується.

— Газова угода 2009-го стала наслідком угоди 2006 року, коли був зафіксований тариф на транзит палива 1,6 долари й відпущена ціна на газ. Тоді було підписано сім документів з «РосУкрЕнерго», але опублікований лише один.

— В 2006 році була підписана двостороння угода під назвою «Урегулирование отношений в газовой сфере». Ми дійсно перейшли від регулювання відносин з «Газпромом» на рівні міждержавноі угоди — до регулювання напряму. У цьому документі ми зафіксували ставку транзиту до початку 2011-го на рівні 1,6. В транзитному контракті від 2003 до 2013 року ставка була 1,6, в 2007-му домовилися підняти її до 1,7, у 2008 році ставка була такою самою. А на 2009-й домовленості немає. Фактично в тому році ми повинні були транспортувати газ за ставкою 1,6. У обвинувальному вироку Тимошенко зазначено, що ставка залишилася незмінною! А я стверджую: ні, не залишилася! Вона з 1,6 піднялася до 1,7.

Вже у 2010 році «Нафтогаз» почав отримувати кошти за транзит від 2,6 до 2,8 долари. Тому навіть ті гіпотетичні збитки, які, як я кажу, «намалювала» Генпрокуратура, фактично перекрилися… Отже ми напряму вийшли на «Газпром», підписали угоду на десять років. Я вважаю, що транзитний контракт — вигідний. А конт-ракт купівлі-продажу (я вже казав) давав річну передишку, щоб продовжити переговори.

— На допиті щодо «газової справи» колишній голова правління НАК «Нафтогаз» Олег Дубина говорив, що компанія за звітами у податкову завершила 2009 рік з прибутком близько 3 млрд грн. Натомість Юрій Бойко, даючи свідчення на процесі, стверджував, ніби, за даними звіту Ernst end Young,
«Нафтогаз» завершив 2009-й зі збитками. Проясніть це питання, будь ласка. До речі, на сайті «Нафтогазу» досі немає звіту компанії за 2010 рік. Чому? Є що приховувати?

— Якщо голова правління підписує звіт у податкову і каже одне, а опонент інше, я більше схильний вірити голові правління, ніж нинішньому міністрові. Завжди можна з’ясувати це питання і пред’явити докази. Тоді можна буде дискутувати.

— За заяву про відсутність збитків в «Нафтогазі» на вас чинили тиск?

— Я про це говорив, коли вже був звільнений. Як вільна людина, можу свою заяву поширювати, бо не порушую корпоративну етику. В принципі, я не виступав проти «Нафтогазу», я хотів, щоб усе робилося згідно з чинним законодавством. Чому прокурор може відкидати обґрунтовані клопотання захисту, коли захист просить надати якийсь документ або, наприклад, вимагає допитати головного бухгалтера? Отже моє обурення зростало, розраховувати на розсуд суду не доводилося. Я відчував, що буде перейдена якась межа і я не зможу мовчати. Цей момент настав, коли до Тимошенко було змінено запобіжний захід. Для чого він був обраний, хіба що для залякування і для усунення політичного конкурента? По-іншому я не можу це пояснити. І коли я підтримав кілька клопотань, які викликали негативну реакцію, то зрозумів, що моя заміна — питання найближчого часу. Так воно й сталося.

— Як ви можете прокоментувати реорганізацію «Нафтогазу»? Яку вигоду від неї сподівається отримати влада?

— Це елемент залякування — щоб змінити умови контрактів. Хоча я не заперечую, що це потрібно було робити. Усі європейські й українські експерти говорили: реалізацію, видобуток та транспортування газу необхідно розділити. Це мали бути окремі підприємства. В якій стадії реорганізація зараз, я, чесно кажучи, не знаю. Це завжди робилося тихенько, а потім раз — поставили перед фактом. Є певні особи, які в курсі обговорень, зустрічей, але я у цьому процесі участі не приймав, бо займався судовою роботою.

— Що чекати українцям у новому році в плані ціни на газ? Як вона вплине на життя простих громадян, зокрема на житлово-комунальні тарифи, якщо Миколі Азарову не вдасться домовитися з прем’єром Росії про зниження вартості палива?

— Прем’єр каже: якщо не домовимося, доведеться платити. Ціна буде перекладена на плечі споживачів, і це буде тягар на бюджет, бо з нього фінансуються державні установи. Я не уявляю, як депутати затвердять бюджет на 2012 рік, не знаючи ціни на газ.

— Як ви вважаєте, наскільки процес над Тимошенко негативно впливає на імідж України в очах Росії та Європейського союзу?

— Я погоджуюся з тим, що говорять спеціалісти. Таке враження, ніби процес став приводом не підписувати газову угоду. Можливо, це була спец-
операція. Тримаючи Тимошенко за ґратами, режим, можливо, хоче виторгувати якісь поступки для себе. Усі розуміють: коли екс-прем’єр вийде на волю, пасьянс, розкладений владою, сам собою зміниться. Тому я думаю, що їм вигідно тримати її в ув’язненні. Можливо, Тимошенко звільнять, коли почнеться виборчий процес.

— Як ви, спеціаліст у газовій сфері, будували б енергетичні відносини з Росією, Європою? Чи змогли б підказати Україні шлях безболісного виходу з такої ситуації?

— Було б добре, якби влада прислухалася до порад експертів і виступила спільно з Європою — я не кажу проти «Газпрому», а просто зайняла одну позицію... До того ж, якби газ закуповувався на кордоні з Росією, як вирішила Тимошенко, без посередників, це було б перспективно. Не було б такого відхилення цін у різних країнах. Але, враховуючи дії впливових державних діячів, які фактично штовхають «Нафтогаз» під різними приводами в обійми «Газпрому», мені вважається, що нинішня влада готова здати «Нафтогаз», щоб отримати якусь знижку для себе особисто.

Ведучий відеочату
Дмитро БРОВКІН.
Матеріал підготувала
Тетяна САТАЄВА.
Фото Дмитра ЛИПАВСЬКОГО,
"Вечерние Вести"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Июнь 2021 (471)
Май 2021 (806)
Апрель 2021 (682)
Март 2021 (715)
Февраль 2021 (653)
Январь 2021 (784)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области