ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Микола Томенко: «Українська влада добровільно здається у полон до Росії»

  2420   18 24.10.2011, 09:41 | Статьи, Политика
Микола Томенко: «Українська влада добровільно здається у полон до Росії» "Зона вільної торгівлі — це на межі, Митний союз — неприпустимо"

Девятнадцатого октября гостем портала INTV был вице-спикер Верховной Рады Украины. В режиме видеочата Николай Томенко ответил на интересующие украинскую и европейскую общественность вопросы. Их было множество. Но все они касались последних событий в политической жизни Украины. Политик комментировал ситуацию вокруг подписания премьер-министром Николаем Азаровым соглашения о зоне свободной торговли со странами СНГ, публичного отказа Президента Януковича от прекращения политических преследований и его резкого выпада в адрес Европы. Но главный вопрос, который волнует общественность, — какую страну строит нынешняя власть и каких последствий стоит ожидать каждому рядовому гражданину. Наиболее яркие фрагменты беседы мы публикуем на страницах газеты «ВВ». Вопросы и ответы — языком оригинала.

— Янукович открыто заявил, что Тимошенко выпущена не будет. Одновременно с этим Рада отказалась от декриминализации статьи, по которой была осуждена экс-премьер-министр. Рассчитывает ли оппозиция на апелляцию?

— Ми завжди говорили, що на Президента і парламентську більшість теоретично можна сподіватись, але діяти потрібно стратегічно: подавати апеляцію та касацію і виходити на Європейський суд. Тому що сьогодні в Україні відсутнє судочинство, яке було б незалежним, неупередженим та адекватним. Але для того щоб зайти в ЄСПЛ, треба подолати весь цей тернистий шлях українського псевдосудочинства. Для нас важливо, щоб в апеляційній інстанції свідомо не затягувався процес. Ми днями подамо апеляцію, але не віримо, що на цьому етапі буде ухвалене позитивне рішення.

Щодо декриміналізації, то хоч це питання знято зараз з обговорення, але, з моєї точки зору, залишається для нас елементом тактичної боротьби. Це може спрацювати за умов активного суспільного тиску на Президента і на владу і за умов більшого тиску з боку міжнародного співтовариства. Всі шляхи, які ведуть до свободи Тимошенко, Луценка, опозиції і зупиняють політичні репресії, — добрі. Тому всі шляхи треба відпрацьовувати.

— Президент и премьер бросили перчатку ЕС и готовятся ко вступлению в Таможенный союз с Россией. Чего больше — плюсов или минусов получит Украина от подобной смены геополитического курса?

— Я нагадую, у чому суть Митного союзу. Це фактично наддержавна структура, яка ухвалює рішення щодо важливих питань економічного життя, виходячи з так званого індексу ВВП тієї чи іншої країни. Тобто навіть якщо Україна об’єднається з Казахстаном і Білоруссю, вона не здатна буде впливати на жодну ухвалу. Бо співвідношення ВВП таке, що нам тільки треба виконувати постанови, які там прийматимуться. Отож, українська влада добровільно здається у полон до Росії. Тому я дуже здивований заявами Президента і прем’єра, оскільки вони суперечать рішенням Верховної Ради, які були проголосовані конституційною більшістю. Можливо, Президент не знає про заяви Азарова. Якщо він промовчить, значить, влада змінила стратегічний курс країни, визначений парламентом і всіма президентами разом узятими.

Щодо зони вільної торгівлі ситуація дуже цікава. Верховна Рада ще в 1999 році ратифікувала цю угоду, але її не затвердили росіяни, бо вважали, що їм це не вигідно. Я не бачив документа, підписаного Азаровим. Треба розібратися, на яких умовах він укладений, можливо, там є якісь застереження. Якщо все оформлено так, як обговорювалося раніше, то великої загрози немає. Але документа ніхто не бачив, і це насторожує.

У ЄС завжди говорили, що їх стандарти і принципи не суперечать нашому прагненню активно просуватися на ринок СНД. Але доручення уряду готувати технічні параметри для Митного союзу — це безперечно перегляд підходів до євроінтеграції. Я знаю настрої політиків та експертів ЄС, так ось спроба увійти до Митного союзу точно перекреслює наш шлях до Європи. Якщо зона вільної торгівлі — це на межі, то Митний союз — уже неприпустимо.

— Силовики недавно штурмовали дом народного депутата Суслова. Прокомментируйте, пожалуйста, ситуацию.

— Так звані губернатори, а насправді місцеві князьки, вважають, що підпорядкована їм територія — це їхнє власне князівство, де ні бізнесмени, ні депутати місцевих рад не повинні й голосу підносити. І тут виявляється, що в Київській області багато підприємців займаються економічною діяльністю попри шкурні інтереси влади. І тому було ухвалено рішення взяти в розробку сім’ю Євгена Суслова. Я читав один документ, де міністр внутрішніх справ розповідає, що якийсь фермер усно домовився з Іваном Сусловим про обробку 20 га землі. І чомусь йому здалося, що на тій землі щось коїться не так. Такий собі донос, не підтверджений жодним фактом. І на його підставі, на основі теоретичного припущення про можливе порушення, майже 300 людей зі зброєю штурмують будинок. Зрозуміло, що це замовлення, яке не має нічого спільного з правом.

Нам вдалося створити слідчу комісію для розслідування зловживань МВС, що мали місце під час акцій 24 серпня. Це успіх опозиції, і я сподіваюся, що таку саму комісію можна буде створити і по справі Суслова.

— Украину сегодня все больше ассоциируют с Беларусью, призывая власть учиться на чужих ошибках. Когда Беларусь вошла в Таможенный союз, курс ее национальной валюты упал вдвое. Возможны ли внутриэкономические потрясения в Украине в аналогичной ситуации?

— Досвід відносин Білорусі і Росії для нас дуже показовий. Зараз очевидно, що економіка Білорусі на межі розпаду. Лукашенко в силу різних обставин, передусім того, що він іде на значні поступки Росії, зміг утримати тимчасову планову модель економіки. Але нині вона руйнується, і потерпає не лише бізнес, а й прості громадяни. Це навчає нас того, що треба все-таки рухатися у бік ЄС, а не працювати на Росію і сподіватися, ніби це приведе до розквіту економіки.

— Выделит ли МВФ Украине очередной транш? Учтет ли фонд позицию ЕС, явно осуждающего поведение Януковича?

— Ми в Україні звикли до всього, але уявіть, як виглядає поведінка нашого Президента в очах Європи. Зустрічаючись із політиками найвищого рівня, починаючи від очільника США і закінчуючи лідерами країн Європи, Янукович говорить, що необхідна декриміналізація, що питання Тимошенко розглядатиме парламент… І тепер він раптом заявляє зовсім протилежне. Як європейці мусять чинити, якщо вони провели не одну годину переговорів із ним, а тепер він відмовляється від усього, що обіцяв? Я думаю, що сьогодні можливий перегляд домовленостей з МВФ, хоча фонд завжди керувався винятково економічними міркуваннями. Та справа в тому, що наш уряд досі не зробив багатьох необхідних економічних речей. Гадаю, що навіть до заяв Януковича, начебто Європа йому не указ, були серйозні проблеми з наданням кредиту, а зараз вони ще збільшилися.

— Появилась информация, что якобы на переговорах в Донецке Медведев пообещал Януковичу финансовую поддержку, если от этого откажется МВФ. Но, по некоторым данным, кредит сулят под 9%, в то время как МВФ выделяет средства под 3%.

— Як тільки прийшла сьогоднішня влада, відразу з’явилися заяви про велику любов з Росією. Але я завжди казав, що безкоштовною любов Росії до України ніколи не була. Вона завжди закінчувалась якимись неприємними обставинами — політичними, мовними чи економічними. Будь-які поступки, чи то в ціні на газ, чи в кредитах, означають, що треба буде пускати російський великий бізнес на найпривабливіші українські підприємства, або на земельний ринок, або в консорціум по ГТС… Переваги ЄС у тому, що там діють прозорі правила. І ніхто не висуває умову, що ми заберемо у вас підприємство, а потім змусимо голосувати певним чином. І якщо заяви Азарова не просто емоції, то, я думаю, це є великою і стратегічною, і політичною помилкою, оскільки більшість громадян підтримують курс на євроінтеграцію, і з орієнтацією виключно на Росію важко буде переконувати суспільство голосувати на виборах за партію влади.

— Дмитрий Фирташ выставил на продажу активы химической промышленности, а Янукович говорит о незамедлительном принятии закона о рынке земли. Может ли быть так, что химпром купят россияне, а следующий шаг — сдача Москве земли, которой без удобрений — грош цена?

— Так, ведеться певна гра, і, можливо, вона пов’язана із введенням на наш ринок Росії. Я не виключаю, що це пов’язано з альтернативними газовими переговорами, оскільки хімічна промисловість — найбільший споживач газу. Можливо, Фірташ просто прогнозує збільшення ціни на газ і виводить активи, аби вкласти їх у щось вигідніше.

Щодо ринку землі, то в мене після зустрічей із людьми враження таке. Якщо реалізовуватиметься радикальний сценарій земельної реформи, то буде не просто соціальний протест, а бунт. І він погано закінчиться не тільки для місцевих чиновників, а й для київських.

Згідно з законом, який нам рекламує Президент, рішення щодо розподілу землі ухвалюються за принципом консолідованої більшості. Припустімо, у вас є три гектари землі. Звичайно, після прийняття закону ви хочете залишити цю землю. Але з’являється бізнесмен, який скуповує півсела і за принципом консолідованої більшості виділяє вам 3 га там, де нічого ніколи не вродить і куди ви навіть не зможете доїхати. Як людина відреагує? Тобто фактично закон написаний під великий бізнес, і не тільки селянин, а й теперішні керівники господарств залишаться біля розбитого корита. Думаю, цим влада ризикує відкрити шлях до народних земельних бунтів.

— Существует ли регламентный механизм самороспуска парламента через постановление?

— Це надзвичайно складна процедура. Але для нас зараз важливо показати, що якщо парламент не працюватиме на інтереси суспільства, то в ньому немає сенсу. Опитування свідчать: опозицію нині підтримує відносна більшість населення. Це означає, що сьогодні ми представляємо більшість, згідно з настроями, а в парламенті не можемо вплинути на вирішення суттєвих питань. Тобто цей склад Верховної Ради вичерпав себе з точки зору парламентських функцій, бо вже не представляє інтересів людей. Тому ми змушені шукати можливостей для дострокових виборів.

Повтор сценарію 2007 року мені видається неможливим. Влада перестрахувалася: закон був змінений, щоб унеможливити розпуск парламенту через написання заяв 150 депутатів. Але ми розглядаємо спроби саморозпуску як тиск на більшість. Або ми переходимо до демократичних принципів і діємо в інтересах народу, або рухаємося до саморозпуску.

— Вы уже высказывали опасения насчет грядущого проведения Евро-2012. Действительно ли есть риск, что Европа может забрать право Украины на проведение чемпионата?

— Звичайно, Євро-2012 відбудеться, але яким буде чемпіонат — досі питання відкрите. Ставлення до демократичних прав і свобод, яке демонструє зараз влада, шокує європейців. Увесь світ облетіли кадри, де сотні спецназівців оточили Печерський суд, затримують людей. А представники влади розповідають, що чемпіонат ми проведемо на найвищому демократичному рівні. Певна річ, європейці думають, що сьогодні до України їхати небезпечно, оскільки тут не забезпечуються права і свободи людини.

Звісно, на рівні УЕФА ніхто не відмінить проведення Євро-2012, але на рівні політики можливе повторення московської олімпіади 1980 року. На чемпіонат може не приїхати одна чи кілька футбольних команд. І тоді наша збірна справді гратиме і у півфіналі, й у фіналі зі збірною Росії. Хоча, звичайно, я патріот, і мені б хотілося, щоб у нас відбулося справжнє свято європейського футболу.

— Не боятся ли Янукович и приближенные к власти олигархи оказаться не только невыездными в страны ЕС, но и потерять львиную долю рынка сбыта своей продукции? Грозят ли Украине санкции?

— Поки що про економічні санкції не йдеться. Дружні нам європейські політики розуміють, що ми впродовж двадцяти років йдемо до ЄС. І сподіваються, що все ж таки вдасться повернути владу в європейське русло. Тому мені здається, що жорсткі дії притримано. Але якщо така поведінка влади стане системою, то не виключаю, що будуть санкції. Зараз міжнародна спільнота тримає паузу і дає останній шанс українській владі.

— Вас не было видно на заседаниях Печерского суда, когда слушалось дело Тимошенко. С чем связано то, что во время оглашения приговора под судом в основном были обычные граждане, а не представители БЮТ?

— В день, коли оголошувався вирок, під судом зібралося близько 10 тисяч громадян. Серед них і депутати, і члени партії. Щодо мене, то більшість часу я провів саме на судовому засіданні, а менше — у наметовому містечку.

— Що ви думаєте стосовно бюджету на 2012 рік?

— Попередній аналіз бюджету засвідчив, що це бюджет без суспільства, бюджет без регіонів і без парламенту. До першого читання не змінено жодної статті, якою би були обмежені видатки на утримання влади та чиновництва і збільшені соціальні стандарти для громадян України.

Бюджетом не враховані пропозиції представників місцевого самоврядування. Згадайте, багато з них робили категоричні заяви про те, що за цим фінансовим розкладом неможливо навіть стовідсотково платити зарплатню бюджетникам. Натомість єдине, що пропонується урядом та бюджетним комітетом, — це збільшити обсяг субвенцій із державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій аж на 692 мільйони 850 тисяч гривень. Причому з цієї мізерної суми понад 150 млн грн — на Донецьку область, близько 50 млн — на Луганську. Водночас на Полтавську — 11 млн (з них 10 — на Комсомольськ), Сумську — 12 млн грн, Тернопільську — 5 млн грн, Черкаську — 13 млн грн тощо. Отож регіони залишені на виживання.

А нова процедура розгляду бюджету фактично відсунула не лише депутатів опозиції, а й загалом весь парламент від бюджетного процесу. Під наглядом уряду презентований ним бюджет до першого читання на 99,9% не змінився. Тобто якщо зараз парламент вплинув на 0,1%, то подальший його вплив буде нульовим.

— Вы предлагали направить деньги от продажи «Укртелекома» на повышение минимального уровня пенсионного обеспечения. Куда пошли эти деньги?

— Точно цього ніхто не знає, наші спроби отримати таку інформацію були безуспішними. Цими грошима перекривалося невиконання бюджетів. Фактично вони пішли на покриття непрофесіоналізму. Ми отримали інформацію, що казначейство днями призупинило рух на рахунках, і це одразу призвело до затримок виплат пенсій та зарплат. Колись Тимошенко звинувачували, що під час кризи вона знаходила якісь неправильні шляхи для виплати зарплат, а тепер у нас «надзвичайне» фінансове зростання, а виплати затримуються.

— Про що свідчить порушення проти Юлії Тимошенко чергової справи щодо боргів ЄЕСУ?

— Мабуть, не змогли знайти нічого серйознішого. Хоча й намагалися «повісити» на Тимошенко справу щодо Кіотського протоколу й історію із закупівлею машин швидкої допомоги, але, схоже, не спромоглися накопати чогось вартого уваги. Тому підняли старий епізод, уже, напевно, вдесяте. Однозначно, що це зроблено за згодою Президента. Коли вже генпрокурор проводить прес-конференцію, а він такий спокійний чоловік, дуже не любить публічності, то я уявляю, що трапилося напередодні. Вочевидь була розмова з головою АП або Президентом, на якій сказали, що треба озвучити чергове звинувачення. Я погоджуюся тут із моїм колегою Сергієм Власенком, який сказав, що коли ми взялися переглядати всі давні закриті справи, то потрібно повернути і справу щодо судимостей Януковича. Тоді все буде справедливо.

— Как вы можете прокомментировать официальное письмо министра юстиции Лавриновича на имя Богословской, в котором говорится, что никаких долгов ЕЭСУ перед МО РФ нет и никаких гарантий по их выплате Минфин не предоставлял?

— Це означає, що міністр юстиції не знає про вказівку ставити політичні принципи понад правові. Не думаю, що Лавринович така мужня і принципова людина, котра воюватиме з Президентом. Просто, мабуть, цей лист був оформлений до того, як було прийнято рішення реанімувати справу. Отож ситуація співзвучна з історією із газовими директивами. В справі Тимошенко є лист Лавриновича і Медведька, де сказано, що підписання газових контрактів є прерогативою «Нафтогазу», міністерства палива та енергетики та прем’єр-міністра. В даному випадку вони також вчинили чесно, але не знали, що політична лінія вимагатиме переконувати, начебто це було порушенням закону.

— Чи обговорювалося питання про зміну лідера БЮТ? Якщо Тимошенко не вийде з в’язниці, хто очолить список партії на виборах?

— Тимошенко була і залишається лідером партії. І наша позиція така, що ми робитимемо все можливе, аби саме вона повела партію на вибори.

— Возможна ли в Украине новая революция?

— Можлива, але це буде не революція, організована БЮТ чи іншими партіями, а масові акції протесту, якими вибухне саме суспільство. Такі речі, як радикальна земельна реформа, як наступ на права та свободи людей, можуть підняти народ. Гадаю, спротив суспільства не за горами.

Подготовила
Елена Розвадовская.
Фото Александра НАЗАРОВА,
"Вечерние Вести"
Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (359)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области