ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Підтримувальна терапія загрожує метадоновою наркозалежністю

  1068   0 22.08.2011, 10:45 | Новости, Политика
Підтримувальна терапія загрожує  метадоновою наркозалежністю Підлітки все частіше застосовують препарати з психоактивними властивостями

В ексклюзивному інтерв’ю «Вечірнім Вістям» начальник Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України полковник міліції Олександр Демидов розповів про викриття злочинців, які поширюють наркотичні засоби, проблему немедичного вживання підлітками лікарських препаратів, впровадження замісної підтримувальної терапії та законодавчі ініціативи правоохоронців у сфері боротьби з наркотиками.
— Чи можна стверджувати, що наркоманія в Україні набуває загрозливих масштабів?
— Упродовж останніх років ми фіксуємо тенденцію до збільшення кількості наркоспоживачів: торік зареєстровано понад 150 тис. осіб, і майже стільки ж — лише за перше півріччя цього року. В середньому на 10 тис. осіб припадає 33 споживачі наркотичних засобів. Для порівняння: у 2005-му їх було 30. Уже цього року нами виявлено понад 34 тис. злочинів, пов’язаних із поширенням наркотиків.
— Наскільки серйозних клопотів завдають правоохоронцям суб’єкти господарювання, що здійснюють обіг наркотичних засобів?
— За сім місяців проведено 8 тис. 278 перевірок аптечних мереж і медичних закладів. І знову змушений навести невтішні цифри: за цей короткий проміжок часу порушено 1 тис. 694 кримінальні справи. З незаконного обігу вилучено 1 тис. 196 тонн прекурсорів та
363 тис. 530 доз лікарських засобів, з яких
85,9 тис. — сильнодіючі й отруйні, а 133,8 тис. у своєму складі містять прекурсори.
— Більшість експертів стверджують, що зростає кількість підробок рецептів на нарковмісні ліки…
— Несумлінні ділки насправді вдаються до такого. Однак наразі ця проблема не є надто гострою. З-поміж нарковмісних ліків найпопулярніший трамадол. А в групі психотропних медпрепаратів найчастіше підробляють рецепти на сібазон і феназепам.
На підтвердження сказаного вище наведу приклад. Ще в квітні цього року працівники УБНОН у Полтавській області виявили й задокументували протиправну діяльність лікарів Миргородської центральної районної лікарні, які впродовж тривалого часу на спеціальних бланках виписували людям рецепти на отримання наркотичних засобів та психотропних речовин. Це призвело до витоку в нелегальний обіг 90 тис. доз підконтрольних лікарських препаратів! За даним фактом порушено десять кримінальних справ за ознаками злочину, що передбачений ст. 319 КК України («Незаконна видача рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин»).
— Наскільки гострою і актуальною нині є проблема немедичного вживання підлітками ліків, що містять наркотичні засоби?
— Справді, підлітки все частіше застосовують препарати з психоактивними властивостями. Такими зазвичай лікують застуду, грип, різні інфекційні захворювання. Та якщо вживати пігулки у великій кількості, вони діють на організм як психотропні речовини. Нині на обліках перебувають майже 1,9 тис. неповнолітніх наркоспоживачів. Упродовж року порушено 80 кримінальних справ за втягнення дітей у наркоманію.
— Як вирішити цю проблему?
— Один із головних напрямів нашої діяльності — виявлення нових речовин, які є предметом зловживань та щодо яких поки не встановлено законодавчо-врегульованих заходів контролю. З цією метою регулярно проводимо в молодіжному середовищі відповідний моніторинг. І потім ініціюємо питання про розширення списку наркотиків, заборонених для продажу. Лише торік ми надали пропозиції щодо 763 таких речовин. У результаті постановою Кабміну від 31 травня 2010 року №373 до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів долучили 40 нових найменувань. А 27 липня цього року урядовою постановою №796 перелік доповнений ще 40 речовинами. Ми також надаємо інформацію до Державної служби України з контролю за наркотиками для впровадження відповідних заходів.
— Анатолій Могильов визначив пріоритет у роботі вашої служби: викривати злочинців, які поширюють наркотики, а не «нарощувати» статистику за рахунок наркозалежних. Що вдалося зробити в цьому напрямі?
— Упродовж лише цього року виявлено
4,5 тис. розповсюджувачів наркотичних засобів. 72,3% з них заарештовані. Працівники міліції розкрили також 13 тис. тяжких та особливо тяжких злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків, ліквідували 23 організованих злочинних наркоугруповання. 87 осіб викрито у скоєнні 182 злочинів, з яких 159 — тяжкі та особливо тяжкі. Накладено арешт на майно обвинувачених на загальну суму понад 73 млн гривень.
Нам вдалося покласти край діяльності 167 нарколабораторій та 1,4 тис. наркопритонів (у 382 з них наркотики не лише вживалися, а й виготовлялися). Задокументовано 405 фактів втягнення людей у наркоманію. Загальна вартість усіх вилучених наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів за цінами чорного ринку становить понад 156,1 млн гривень. Окрім того, значну увагу приділяємо протидії злочинам в інформаційному просторі та поширенню наркотичних засобів через інтернет-мережу. Від травня 2010 року зафіксували 62 епізоди збуту наркозасобів. Проти зловмисників порушено не один десяток кримінальних справ. Цього року задокументовано 11 таких фактів.
— У 2008 році фахівці Міністерства охорони здоров’я почали впроваджувати замісну підтримувальну терапію. Відтоді правоохоронцям теж вистачає клопоту…
— Замісна підтримувальна терапія, або метадонова програма, започаткована Мінохорони здоров’я, не з’явилася на порожньому місці. Їй, як відомо, передувала серйозна законодавча база. З 2008 року до замісної підтримувальної терапії залучено понад 6 тис. ін’єкційних наркоспоживачів. І все б нічого, якби не було згаданих вами проблем. Йдеться насамперед про витік із медичних закладів, де впроваджується програма, наркотичних лікарських засобів. Вже цього року в 41 такій установі ми задокументували 136 фактів недотримання правил обігу підконтрольних речовин. Порушено 96 кримінальних справ, з яких 64 — лише за збут наркотиків. З незаконного обігу вилучено 569 доз препаратів.
— Чи не з цієї причини правоохоронці висловлюються проти метадонових програм?
— Замісна підтримувальна терапія, яка впроваджується в Україні, має на меті серед інших завдань поступове зменшення доз наркотиків для наркозалежних, щоб подалі вони повністю відмовилися від їх вживання. Однак мушу зауважити, що аналогічні програми в інших країнах розпочинали лише по кількох роках ґрунтовних медичних досліджень щодо впливу метадону на організм наркозалежних. Водночас представники Міжнародного комітету з контролю за наркотиками ООН неодноразово наголошували, що на фоні замісної підтримувальної терапії спостерігається захворювання на метадонову наркоманію. Тож напрошується висновок, що навіть у тих країнах, де такі програми набули значної популярності, їх результати трактуються неоднозначно, і консенсусу з цього питання теж не існує.
— Чи є якісь законодавчі ініціативи МВС у сфері боротьби з наркоманією?
— Так, за дорученням керівництва держави працівники МВС підготували законопроект «Про внесення змін до статті 9 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними». Документом, зокрема, передбачається врегулювання стосунків між органами місцевого самоврядування та закладами масового перебування громадян, де відбувається систематичне вживання чи збут наркотичних засобів або психотропних речовин. Іншим законопроектом «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів і одурманюючих засобів» передбачається посилення відповідальності за незаконний обіг наркотиків.
У серпні на міжвідомчій нараді в Генпрокуратурі внесено пропозиції щодо декриміналізації статті 309 Кримінального кодексу України.

Бесіду провадив Іван КУЛЕХА,
"Вечерние Вести"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (1)
Декабрь 2020 (28)
Ноябрь 2020 (750)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области