Поетапність у запровадженні земельної реформи та відсутність юридичних осіб на першому етапі її реалізації – це можливість уникнути спекуляцій із с/г землею.
На цьому під час прес-конференції, присвяченій питанню впровадження ринку землі, наголосив голова Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Андрій Дикун, передає прес-служба ВАР. .
«Ми сьогодні не під Верховною Радою, а проводимо мітинги на трасах у десяти регіонах України. Чому ми вийшли на дороги? За останньою інформацією, яку ми отримали, обмеження концентрації землі в одні руки буде від 20 до 60 тисяч гектар. Ми вимагаємо, щоб ця позиція була не більше 5 тисяч гектар, а ринок землі вводився поетапно. На першому етапі бачимо участь лише фізичних осіб-громадян України з обмеженням до 500 га в одні руки. І лише через 5 років можна дозволити брати участь у ринку землі юридичним особам з обмеженням до 5 тисяч га в одні руки. В чому ми бачимо загрозу участі юридичних осіб на першому етапі? Бо саме через них, в основному, відбуваються найбільше спекуляцій із землею», – наголосив голова ВАР Андрій Дикун.
Щодо моделі земельної реформи, то вона має бути спрямована на розвиток малих та середніх аграріїв, які сьогодні обробляють до 80% усіх сільськогосподарських земель в Україні. Такий підхід є найбільш вигідним для України, оскільки саме середній бізнес забезпечує більшу кількість робочих місць та доданої вартості на 1 га землі. Середній аграрний бізнес в Україні – це господарства, які обробляють в середньому до 10 тис. га землі. Саме тому концентрація земель в одні руки у розмірі 5-7 тис. га землі є найбільш оптимальною з точки зору розвитку таких господарств.
З іншого боку впровадження ліберальної моделі земельної реформи, з можливістю концентрувати в одних руках великі масиви землі, – це можливість великого росту для агрохолдингів та збільшення їхнього впливу на економіку та політику країни.
«Що ми матимемо, якщо відбудеться повторно вибуховий ріст агрохолдингів, який ми мали у 2007-2014 роках? Ми можемо отримати зростання землекористування у 2 рази, але це призведе до падіння ВВП на 3-4 році дії реформи та до подальшого зростання впливу олігархів на політику. А якщо у вас в країні є преважний політичний вплив таких великих гравців, то це називається «олігархія». І це в жодній країні світу ні до чого хорошого не призвело. Тому, коли ми впроваджуємо земельну реформу, ми повинні думати і про те, як нам забезпечити не тільки стабільний економічний розвиток країни, але і змінити нашу політику», – зазначив заступник голови ВАР Михайло Соколов.
ВАР наголошує, що при прийнятті такого важливого для всієї країни рішення щодо впровадження земельної реформи, потрібно виходити з економічно вигідної її моделі, яка буде розвивати країну та рухати вперед, а не навпаки.