Нинішня виборча кампанія досить стрімка та непередбачувана. До останнього не було зрозуміло, чи відбудуться дочасні вибори до Верховної Ради 21 липня. Та Конституційний суд все ж поставив крапку й визначив: виборам бути. Центральна виборча комісія своєю чергою вже закінчила реєстрацію кандидатів. ЦВК, до речі, довелося дуже нелегко, бо строки самої кампанії досить стислі, а багато хто з кандидатів якраз і чекав на рішення КСУ, тож близько 90% кандидатів подали документи в останні дні реєстрації. Та в Центрвиборчкомі з усім впорались. І тепер розпочалася справжня кампанія.
ЦВК зареєструвала на позачергових парламентських виборах 5949 кандидатів. Загалом 65 партій є суб’єктами виборчого процесу (висувають кандидатів у багатомандатному загальнонаціональному окрузі, в мажоритарних одномандатних округах, або і там, і там). Між іншим, у 2014 році потрапити до парламенту мали бажання загалом 6611 чоловік. Тож нині маємо дещо менший конкурс на одне місце, аніж п’ять років тому.
У ЦВК також зазначили, що серед кандидатів переважають чоловіки – 77,49% від загальної кількості зареєстрованих. Але порівняно з попередніми виборами жінки активніше балотуються: 2014 року їх було лише 19,84% від загальної кількості, а сьогодні – 22,51%. Окрім того, нинішні кандидати в депутати трохи помолодшали: середній вік претендентів на депутатські мандати в 2014-му був 43 роки, зараз – 42.
За партійними списками нині зареєстровано 2760 кандидатів – їх висунули загалом 22 політичні сили. Водночас у Комітеті виборців України зазначають, що в державі існує 352 політичні сили. (До речі, це європейський рекорд. В Румунії є 124 партії, в Польщі – 80, у Литві – 38). Тож якщо порахувати, то виявляється, що 94% з наших партій проігнорували вибори в багатомандатному окрузі.
Для порівняння: в 2012 році за списками обиралися 22 політичні партії, в 2014-му – 29. А за період від 2014 року в Україні з’явилося понад сто нових політичних сил.
У КВУ також нагадали, що систематична неучасть партій у виборах може стати підставою для анулювання їх реєстрації.
По одномандатних округах на вибори до Верховної Ради йде 3174 особи. З них 1444 висунуті політичними партіями, 1730 – самовисуванці.
До речі, саме на «мажоритарці» буде найбільш спекотно. Запекла битва очікується у Дніпропетровській області: тут у 17 одномандатних виборчих округах (ОВО) змагатимуться 315 осіб. Найбільший конкурс в окрузі №26, де зареєстровано 37 кандидатів.
Гаряче буде й у ОВО №94 на Київщині: 41 кандидат претендує на одне місце в парламенті! Цей округ, між іншим, дуже особливий, бо тут балотується велика кількість однофамільців. Перша серія: Дубинський Вадим Володимирович, Дубинський Максим Миколайович, Дубинський Олексій Петрович, Дубінський Олександр Анатолійович (прізвище відрізняється одною літерою, але на сто відсотків співзвучне). Друга серія: Кононенко Артур Романович, Кононенко Ігор Віталійович (саме той одіозний), Кононенко Олексій Федорович.
До речі, така ситуація фіксується в багатьох одномандатних округах. По дві-чотири людини мають однакове прізвище. Звісно, це можна вважати збігом обставин. Ну, наприклад, коли у людей дуже поширене прізвище… Втім, є випадки, щодо яких закрадається деяка підозра.
Хоча в самому Центрвиборчкомі говорять, що стовідсоткових клонів нині було менше, аніж раніше. «ЦВК зайняла принципову позицію щодо порушень правил та використання сумнівних виборчих технологій, а саме подання двійників. Ми зробили попереджувальний крок: внесли зміни в правила реєстрації. Кандидати повинні були вказувати в документах, чи змінювали вони прізвище, та час, коли це відбувалося», – зазначила Сліпачук. За її словами, якщо раніше кількість двійників у виборчих округах доходила до 6-7, то в 2019-му цифра зменшилася до 3-4 кандидатів.
Зазначимо, на позачергових виборах до Верховної Ради зареєстровано вісім кандидатів на прізвище Зеленський, але з іншими іменами та по-батькові та у різних округах. У ЦВК наголосили, що це не клони, а реальні люди, які не змінювали свої прізвища напередодні. До речі, серед кандидатів є і Голобородько. Щоправда, не Василь Петрович, а Павло Віталійович (ОВО №94).
Та повернімося до клонів. Дійсно, людей з однаковими прізвищами та іменами в одних і тих самих округах безліч. І ми до того, в принципі, звикли – цю брудну технологію використовують на кожних виборах. А зараз її модернізували. Тепер підробити намагаються бренд. Про це говорять у партії «Слуга народу». Так, представники політичної сили Олександр Качура та Вадим Галайчук звернулися до МВС із заявою про кримінальне правопорушення щодо реєстрації в одномандатних округах кандидатів, які незаконно використовують бренд партії у виборчій кампанії. За їхніми словами, зареєстровано близько ста кандидатів-клонів.
Ці особи вказали у своїх анкетних даних інформацію про те, що вони працюють у приватному підприємстві «Слуга народу», ТОВ «Слуга народу» або громадській організації «Слуга народу». На думку членів партії, тут є ознаки шахрайства. При цьому представники політичної сили стверджують, що ці організації та підприємства створювали саме під вибори. До того ж дехто з кандидатів в анкетах вказував свою приналежність до партії «Слуга народу», хоча це не відповідало дійсності.
Чим ще примітні ці вибори? Багато відомих політиків відмовилися від участі у цій кампанії. Основна причина – вони просто не знайшли собі місця під сонцем. Втім, багатьох старих знайомих ми побачимо у списках тих чи інших партій або як мажоритарників. Саме в одномандатні округи по всій Україні подалися багато токсичних персонажів, яких явно ніхто не бажав включати до списків, навіть політичні соратники.
Цікаво, що у цих виборах вперше не бере участі Юхим Звягільський, який був депутатом усіх скликань українського парламенту, починаючи з 1990 року!
Також на дочасних виборах балотуватиметься чи не найбільше за всю історію усілякого роду селебріті. Найбільшою зіркою цих перегонів можна назвати Святослава Вакарчука, який так і не ризикнув кандидувати в президенти, та нині пішов на вибори на чолі новоствореної партії «Голос». Ну, нарешті визначився… Та визначився не тільки він, а й Іво Бобул, якого давно сватали в політику. Звісно, жартома, але співак все ж послухався і пішов. Тепер він п’ятий номер у списку партії «Патріот».
Чи не найбільше знаменитостей набрав «Слуга народу». У партійному списку Олександр Ткаченко (№9), Жан Беленюк (№10), мажоритарниками йдуть Юрій Корявченков («Юзік»), Сергій Сивохо, Олександр Скічко, Микола Тищенко. Від «Голосу» за списком балотується Сергій Притула(№30). А від «Сили та честі» – Віталій Білоножко (№22). «Батьківщину» на одному з округів Вінниччини представляє Анастасія Приходько.
А ще ЦВК зареєструвала кандидатом в депутати ще одного нашого старого знайомого – Дарта Вікторовича Вейдера. Він балотується в Одесі по135-му виборчому округу. Тож буде весело? Головне, щоб не сумно!
Яна ДЖУНГАРОВА