ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Від фінішу до старту: чи відбудеться перезавантаження Ради?

  717   0 23.04.2019, 10:02 | Статьи, Политика
Від фінішу до старту: чи відбудеться перезавантаження Ради?

Під кінець президентських перегонів у політикумі знову заговорили про можливість проведення дострокових виборів до Верховної Ради. А все через те, що команда одного з кандидатів у президенти натякнула, що в разі виграшу може бути застосований так званий «секретний план» для парламенту, якщо той не буде співпрацювати з новим головою держави. Звісно, що всі подумали про розпуск ВР. Як іще можна провчити парламентарів? От тільки існують законодавчі нюанси, які можуть той самий план зламати. Та й в принципі чи доцільно зараз робити перезавантаження? У цьому і спробуємо розібратися.

Нещодавно в ексклюзивному інтерв'ю «РБК-Україна»  Володимир Зеленський розповів, що в разі перемоги на виборах допускає розпуск Верховної Ради. Проте новоспечений політик усвідомлює, що може не встигнути це зробити.

«Ви ж розумієте, що є певні законодавчі терміни... Я боюся, що я не встигну. Я ламати закон не буду, порушувати закон не буду. Якщо ми встигнемо в терміни за шість місяців до наступних виборів, коли ми маємо право розпустити парламент... Будемо думати, так...» - підкреслив Зеленський.

Та що з цього приводу говорить закон? Стаття 90 Конституції України визначає: «Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради України або президента України». А повноваження ВР припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання.

Тож рахуємо. Рада восьмого скликання почала свою роботу 27 листопада 2014 року. Чергові вибори мають відбутися 27 жовтня 2019 року. Орієнтовно нові депутати мали б присягнути через місяць. Тож вказаний в Основному законі термін фактично спливає 27 травня 2019 року. До речі, сам Порошенко згідно із цією нормою не міг оголошувати дочасні вибори вже з осені 2018 року...

Тепер поглянемо у календар. Результати другого туру Центральна виборча комісія має оголосити не пізніше 1 травня. Далі 4 травня протокол ЦВК опублікують у виданнях «Голос України» та «Урядовий кур'єр». Це й стане офіційним оголошенням результатів президентських виборів. До 3 червня 2019 року новообраний президент повинен вступити на пост та скласти присягу на урочистому засіданні Верховної Ради України. І тут якраз і постає питання: чи встигне новообраний глава держави скласти присягу до 27 травня? Прогнози з цього приводу робити надто складно...

Так, стаття 90 Конституції України говорить про те, що президент має право достроково припинити повноваження ВР, якщо, зокрема, протягом одного місяця не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 Конституції. Якщо заглибитись в історію питання, то стане зрозумілим, що коаліції «Європейська Україна» не існує з початку 2016 року! Нагадаємо, що більшість була створена 27 листопада 2014 року та налічувала 302 депутати. А от наприкінці лютого 2016 року фактично припинила своє існування, оскільки з коаліції одна за одною вийшли декілька фракцій - «Самопоміч», «Батьківщина» та Радикальна партія. Та потім Блок Петра Порошенка та «Народний фронт» сколотили «більшість на двох», не маючи при цьому 226 голосів, як того вимагає Основний закон. Тож у Петра Порошенка були усі причини розпустити парламент. Та він цього не зробив. Навіщо?.. І тому постала досить дивна ситуація, коли так звану більшість складали політсили, які вже мали дуже низьку електоральну підтримку. Втім, до 2019-го якось дотягли. Та що буде далі?

Нині, за інформацією сайту Верховної Ради, фракція «Блок Петра Порошенка» налічує 135 нардепів, «Народного фронту» - 80. Тобто загалом це 215 замість 226 депутатів. Тож формальний привід для розпуску є.

Як би не склалися обставини, виникає цілком слушне питання: а чи варто за півроку до чергових виборів робити перезавантаження? І знову звернімося до законодавства. Так, стаття 16 Закону України «Про вибори народних депутатів» визначає, що «позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу президента України про дострокове припинення повноважень ВР». До речі, виборчий процес чергових виборів триває дев'яносто днів!

Тож якщо вибори будуть оголошені наприкінці травня, то саме волевиявлення пройде наприкінці липня. І це не найкращий час, бо значна частина виборців буде у відпустках. Та й для самої агітації часу буде не так багато. Окрім того, такий поспіх може зіграти злий жарт із самим Володимиром Зеленським, бо ж навряд чи він встигне сформувати потужний виборчий список.

Насправді не так вже й важливо, будуть у нас чергові чи позачергові вибори. Головне - за якими правилами вони відбуватимуться. Якщо ми будемо обирати парламент дев'ятого скликання за змішаною системою, яка передбачає «мажоритарку», то нічого путнього із цього не вийде. І наступна Рада може виявитися навіть гіршою, аніж нинішня.

Наразі в парламенті «завис» проект Виборчого кодексу, який передбачав, зокрема, зміну виборчої системи - перехід до загальнодержавних та регіональних виборчих списків. Однак у профільному комітеті його розглядають надто повільно, й взагалі важко уявити, яким буде цей документ на кінцевому етапі. До того ж незрозуміло, як його норми можна буде імплементувати на практиці... Тож далеко не факт, що проект Виборчого кодексу депутати підтримають найближчим часом. Однак навіть якщо станеться диво, то це навряд чи врятує нас від остогидлих коаліціад та вічних торгів. І це вже якесь замкнене коло...

До речі, цікаву модель виборів пропонувала лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко: проводити вибори у два тури. На першому етапі серед партій, які долають прохідний бар'єр, визначаються два лідери. На другому етапі змагаються саме ці політсили, і переможець отримує більшість у парламенті. Інші партії, звичайно, можуть приєднуватися, однак така модель назавжди покінчила би з підкилимними торгами та поділом портфелів. Але ж чи можуть наступити парламентарі собі на горло? Звісно, що ні. Тож така ініціатива може бути розглянута тільки згодом...

Яна ДЖУНГАРОВА

"Вечірні Вісті" 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2019 (415)
Август 2019 (559)
Июль 2019 (1051)
Июнь 2019 (1026)
Май 2019 (1058)
Апрель 2019 (1008)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области