ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Март 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Хай живе корупція, або Агонія влади

  135   0 04.03.2019, 10:04 | Статьи, Политика
Хай живе корупція, або Агонія влади

Ну що, можна нас привітати? Конституційний суд фактично легалізував незліченні багатства наших посадовців. Усе, за що боролися після Революції Гідності, стало марним. Війна з корупцією закінчена?

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення впровадили в 2015 році на хвилі створення нових антикорупційних органів. Утім саме це було однією з вимог Європейського союзу на виконання плану дій з візової лібералізації. Аналогічну вимогу висував Україні й Міжнародний валютний фонд.

Тож мова йде про статтю 368-2 Кримінального кодексу України. В ній йшлося про те, що посадовці, які мають значні статки чи майно, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами (активи, що перевищують 960 тис. грн), можуть бути позбавлені волі на строк від двох до десяти років. До того ж була передбачена можливість конфіскації майна і заборона обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Також було прописано, що покарання не уникнути й тим, хто передав свої багатства родичам.

І от минулого тижня Конституційний суд визнав неконституційною цю норму. Представники Феміди вважають, що вказана стаття суперечить Основному Закону, адже передбачає обов'язок громадянина пояснювати законність своїх статків. Кажучи просто - доводити свою невинуватість. Судді наголосили на тому, що в Україні діє презумпція невинуватості, й доведенням провини в суді має займатися обвинувачення... Рішення Конституційного суду є остаточним, не підлягає оскарженню і не може бути переглянуте. Тож стаття 368-2 Кримінального кодексу України втратила чинність.

До речі, свого часу подібне подання розглядав Конституційний суд Литви. Втім, там суд залишився на боці права!

Та усе набагато цікавіше. Варто було б згадати про те, що сам термін «незаконне збагачення» з'явився в міжнародному праві ще шістнадцять років тому. Саме в 2003 році була прийнята Конвенція ООН проти корупції, яку Україна, між іншим, ратифікувала! Так от у статті 20 цього документа сказано, що країна-учасник зобов'язана в рамках свого законодавчого поля врегулювати питання покарання за незаконне збагачення.

Після винесення рішення КСУ більше десяти антикорупційних організацій забили на сполох та оприлюднили звернення, в якому звертають увагу на те, що скасування згаданої статті може вплинути на співпрацю України з МВФ... А в Transparency International Ukraine зазначили, що декриміналізація незаконного збагачення означає повну амністію для всіх посадовців із сумнівними доходами і це практично нівелює всю антикорупційну реформу!

Та хто ж зробив подання до Конституційного суду? Кому із нардепів настільки муляло це «незаконне збагачення»? 12 грудня 2017 року 59 нардепів (23 парламентарі з «Народного фронту», 11 із БПП, 11 з «Відродження», 10 з Опозиційного блоку, три з «Волі народу» та один із Радикальної партії - от вам і «коаліція») направили до КСУ подання з проханням перевірити на відповідність Основному Закону статті 368-2 ККУ. До речі, значна частина з цих парламентарів голосували за статтю 368-2 чотири роки тому! Забули?

На амнезію, здається, страждає й нинішній генпрокурор. Він зазначив, що юристи називають подібні статті «мертвими» - тобто такими, які неможливо застосувати на практиці. Є тільки одне але. Юрій Віталійович забув про те, що саме він значиться одним із авторів закону, який викладав у новій редакції статтю 368-2.

Та що декриміналізація незаконного збагачення означатиме на практиці? Відтепер держслужбовців та депутатів фактично не можна буде притягнути до відповідальності за даними їхніх електронних декларацій. (Утім чинною залишається стаття 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за декларування недостовірної інформації. Та вже можна не ховатися...).

Та ось що найстрашніше: усі кримінальні провадження за ст. 368-2 будуть закриті без права поновлення в майбутньому. Таку заяву зробили в Національному антикорупційному бюро України. Відновити розслідування щодо фігурантів таких кримінальних проваджень, а також підозрюваних і обвинувачених за вже встановленими фактами незаконного збагачення буде неможливо, адже закон не має зворотної сили. Тому придбане майно за замовчуванням вважатиметься законним безвідносно до джерел його походження. В Нацбюро зазначили, що рішення є політично мотивованим і суперечить зобов'язанням України за ратифікованою Конвенцією ООН проти корупції, домовленостями з МВФ і Євросоюзом. «Це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи», - відзначили в НАБУ.

До речі, за попередніми даними Спеціальної антикорупційної прокуратури, справ, які підлягають закриттю, нині близько сімдесяти.

Тож бачимо, що представники влади різних рівнів у такий спосіб легалізували свої статки, законність походження яких вони не можуть довести. І це дуже схоже на агонію влади, яка відчуває, що доживає останні дні... Лише цим можна пояснити таке дивне з точки зору права рішення КСУ.

Ситуацію потрібно рятувати хоч на майбутнє. Тож Юлія Тимошенко зареєструвала проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу України, що повертають відповідальність за незаконне збагачення чиновників (№ 10103).

Своєю чергою президент також підготував відповідний законопроект. «Нова редакція статті буде виписана так, що і комар носа не підточить», - заявив Порошенко. От тільки хочеться спитати: а в якому сенсі не підточить?

Не важко здогадатися, що законопроект лідера «Батьківщини» намагатимуться «валити» усіма можливими способами. А от президент як завжди спробує себе в ролі рятівника. Правда? По-перше, останнім часом здається, що парламент тільки те й робить, що ухвалює законопроекти Порошенка. По-друге, цю кашу заварили депутати з провладних фракцій та їхні політичні сателіти. І чи могло це статися без санкції Банкової? Сумнівно.

Наш Конституційний суд уже видавав геніальні рішення: згадайте, як Кучмі дозволили балотуватися на третій термін у 2003 році, чи як у 2010-му повернули Конституцію 1996 року й розширили повноваження Януковича... І от тепер... Ось таке воно життя по-новому.

Звісно, що зараз наші західні партнери добряче відчитають владу. От тільки справі це вже не допоможе. В передчутті шторму відбулась амністія капіталів. І навіть коли буде прийнятий новий закон (а це може статися не скоро), ситуацію це не змінить. Адже все доведеться починати спочатку... А поки корупціонери можуть спати абсолютно спокійно!

Яна ДЖУНГАРОВА 

"Вечірні Вісті"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Март 2019 (698)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области