ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Для чого потрібна фальшива соціологія?

  109   0 11.02.2019, 10:05 | Статьи, Политика
Для чого потрібна фальшива соціологія?


Виборча кампанія у розпалі, тож логічно, що кожні кілька днів з'являються численні соціологічні дослідження. Виборці, політики, політологи уважно слідкують за тенденціями. Це ж справжнє політичне змагання! Однак останнім часом опубліковано кілька досліджень, результати яких неабияк здивували... Чи то виборці змінили симпатії, чи то соціологи щось намудрували? Багато політичних експертів схиляються якраз до останньої версії, враховуючи те, що за однією соціологічною службою, яка якраз і складала рейтинг, стоїть політтехнолог президента.

Чи варто боятися липових досліджень? Варто, адже це дуже небезпечна річ, яка може мати наслідки в майбутньому. Втім, перш за все треба думати головою та не піддаватися на маніпуляції.

Небезпека фальсифікації результатів волевиявлення

Соціологічний різнобій, який ми зараз можемо спостерігати, вказує на намагання влади спотворити результати майбутнього волевиявлення. Про це під час прес-конференції сказав політичний експерт, голова корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин МАТВІЄНКО.

«Ще десь півтора року тому ми побачили, що були перехоплені певні засоби масової інформації й деякі телевізійні канали стали займатися пропагандою та антипропагандою. Те, що дозволяє собі, для прикладу, «Прямий» стосовно Юлії Тимошенко - це, на мою думку, навіть не за межею політичної коректності, це за межею загальної людської культури. Тож після зачистки інформаційного простору взялися за соціологію... Фактичне привласнення соціологічних служб - це ноу-хау цієї кампанії.

Також з'явилася нова технологія маніпуляції із самою вибіркою: інтерв'юери йдуть опитувати тих респондентів, провладні симпатії яких відомі заздалегідь.

Самі соціологи та політичні експерти дійсно говорять про те, що має місце спотворення соціологічних досліджень. Разом із тим реєстр виборців є фактично недоступним для кандидатів у президенти і збільшується на мільйон осіб! Плюс активно ведеться робота аби дозволити голосувати людям, які живуть на окупованих територіях. Все це в сукупності є свідченням небезпеки фальсифікації виборів, причому дуже інноваційної... Тож не можна розслаблятися, щоб не допустити фальсифікації волевиявлення, як це мало місце щонайменше тричі в українській історії», - зазначає Костянтин Матвієнко.

То кому ж довіряти в даному разі? За словами політолога, в Україні є професійні соціологічні служби, які входять до міжнародних реєстрів. Вони дуже дорожать своєю репутацією й прагнуть уникати навіть тіні підозри щодо участі у фальсифікації даних. Разом із тим Костянтин Матвієнко попереджає, що найближчим часом як гриби будуть вилазити фейкові соціологічні служби.

«Зверну вашу увагу, що навіть попри всі проблеми із соціологією є одна цифра, яку важко обійти і так само важко сфальсифікувати. Так, в одному з останніх опитувань респондентів запитали, в перемогу якого кандидата вони вірять. 23,6% зазначили, що вірять в перемогу Юлії Тимошенко, 17,8% - Петра Порошенка, 11% - Володимира Зеленського, 3% - Юрія Бойка, 1,5% - Анатолія Гриценка», - звертає увагу Костянтин Матвієнко.

Електоральний калькулятор

Кандидат історичних наук, політтехнолог, керівник «Центру політичної розвідки» Олег ПОСТЕРНАК  на своїй сторінці у «Фейсбуці» зазначив: що ближче 31 березня, то більша спокуса для соціологів прислужитися владі.

«Зазвичай замовником це робиться для того, щоб підготувати масову свідомість до прийняття факту «перемоги» кандидата від влади, особливо коли є потреба приховати системне застосування фальсифікацій у день голосування.

Тривожна тенденція. Особливо якщо згадати той факт, що в 2004 році більшість соціологічних фірм «подарували» Януковичу перевагу в першому турі на 4-5% відносно Ющенка (за фактом у обох було 39%)...

Подумаєш, ну попросили потрібні люди знизити рейтинг Тимошенко і підвищити рейтинг Порошенка, хіба це вплине на самовизначення виборця? Так, це має істотний вплив. Йдеться про «ефект оркестрового вагона» (це словосполучення придумав американський соціолог Пауль Лазарсфельд). Суть цього електорального калькулятора проста: лідируючому кандидату демонстрація (в тому числі відкоригована) громадської думки приносить додаткові 3-4% голосів виборців, які раніше хотіли голосувати за іншого кандидата. Зайвий раз пояснювати важливість кожного відсотка для кандидатів, я думаю, не варто», - підкреслює політтехнолог.

Разом із тим Олег Постернак звертається до великого опитування (10 тис. респондентів) від «Рейтинга», інституту Яременка, «Соціального моніторингу» та Info Sapiens, який вказує на цікаву тенденцію. Це кристалізація антиелекторату кандидатів, який традиційно фіксується виміром антирейтингу. Антирейтинг - це граничний бар'єр, який не дозволяє його володареві розширити свою електоральну базу.

«Кожна президентська кампанія в Україні показувала, що антирейтинг слугував потужним блокатором шансу бути обраним. Так, його можна скоротити, але це робиться шляхом серйозної кампанії протягом передвиборчого року.

Всі дослідження показують, що найбільший антирейтинг нині у Порошенка. Згадане вище опитування фіксує, що 50,6% виборців, які мають намір голосувати, не віддадуть свій голос за Порошенка. І, до речі, цікава деталь: зі стартом кампанії у Зеленського досить швидко почав формуватися і його персональний антирейтинг. Ще в грудні він був на рівні 5%, нині ж - 12,8%», - нагадує експерт.

Також політтехнолог звертає увагу на те, що більшість кандидатів у президенти завчасно обзавелися партійними брендами як дорожніми сумками. І лише одиниці з них керують серйозними партійними організаціями. А саме це стане важливою перевагою у президентських перегонах.

«Справа не тільки в підготовленій армії членів комісій, агітаторів і спостерігачів. Йдеться про партію, яка здатна привести виборця на дільницю, організувати паралельний підрахунок голосів, чинити опір фальсифікаціям, захистити результат. Якщо Порошенко може в цьому покластися на мережу депутатів-мажоритарників, мерів міст і глав ОТГ, то Тимошенко - на перевірених активістів і членів партії «Батьківщина», загартованих роками в політичній боротьбі. Зеленському ж навряд чи вдасться вибудувати ефективну партійну машину за два місяці. «Слуга народу» - це поки лише «торгова марка», яку потрібно буде ще конвертувати в партійний ресурс», - зазначає Олег Постернак.

Найточніші цифри - результати виборів у ОТГ

Експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Микола СПІРІДОНОВ на своїй сторінці у «Фейсбуці» написав, що продовжує щодня уважно вивчати результати численних соціологічних опитувань.

«У деяких рейтингах уже навіть виводять на друге місце Петра Порошенка. Особливо це помітно в опитуваннях тих компаній, власниками яких є соратники чинного президента. Такі «опитування» прямо дискредитують соціологію як науку. Створюється враження, що влада свідомо фальшує соціологію, щоб замаскувати майбутні фальсифікації на виборах і легітимізувати спотворені результати в очах виборців і міжнародної громадськості. Насправді найточнішою соціологією є результати виборів у ОТГ, а на них впевнено лідирує партія «Батьківщина», - пояснює політолог.

Разом із тим Микола Спірідонов звертає увагу, що в тих опитуваннях, де лідирує Зеленський, виборці мало вірять, що саме він очолить країну за результатами президентських виборів 2019 року. Найбільше українці вірять у перемогу Юлії Тимошенко, на другому місці Петро Порошенко, а Зеленський відстає від Тимошенко за цим показником приблизно у два рази.

«Крім того, для перемоги на виборах також необхідна сильна команда, яка зможе відстояти їхні результати», - завершує експерт.

Яна ДЖУНГАРОВА

"Вечірні Вісті" 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2019 (283)
Сентябрь 2019 (633)
Август 2019 (559)
Июль 2019 (1051)
Июнь 2019 (1026)
Май 2019 (1058)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области