ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Андрій Сенченко: «Наша армія сьогодні сильна здебільшого завдяки духу людей, які захищають країну»

  263   0 22.01.2019, 10:01 | Статьи, Политика

Українська армія, яка майже п'ять років протистоїть російській агресії, безумовно, стала більш боєздатною. Наразі військо більше ніж на 90% укомплектоване контрактниками, але, на жаль, зберігається тенденція відтоку людей з бойовим досвідом із лав Збройних сил. Координатор Воєнного кабінету Юлії Тимошенко, лідер Всеукраїнського руху «Сила права» Андрій Сенченко розказав «ВВ», як зупинити відтік фахівців із війська та забезпечити зростання професійної підготовки та боєздатності армійців.

- Андрію Віленовичу, чому, на ваш погляд, військові частогусто відмовляються продовжувати контракт?

- Минулого року з армії пішло близько 30 тисяч професійних обстріляних військових. Також залишають військо й офіцери, бо не бачать для себе перспективи. В цілому ж солдати та офіцери йдуть через проблеми фінансового забезпечення, звуження пільг та гарантій, бюрократизм, а також через ставлення до військових їхнього безпосереднього керівництва. Хоч наша армія загалом перейшла з призовної моделі до контрактної, а ось ставлення до контрактників - дорослих людей, які прийшли працювати у військо, й досі як до 18-річних: стій там - іди сюди, побіли бордюри, пофарбуй траву в зелений колір. І це виштовхує людей з армії не менше, ніж фінансові проблеми. Не можу казати за всіх, але деякі контрактники фактично є заробітчанами. В їхньому рідному місті не було роботи, тому вони пішли до лав ЗСУ. Потім ситуація змінилася, запропонували людині роботу в супермаркеті, де платять більше, вона й відмовилася продовжувати контракт. Це призводить до того, що наша армія за рахунок платників податків має готувати приблизно втричі більше фахівців усіх військових спеціальностей: екіпажі танків, розрахунки протитанкових ракетних комплексів, кулеметників тощо. Тобто витрачається грошей втричі більше, ніж якби це була професійна контрактна армія зі стабілізованим складом.

- Але ж проблема фінансування військовослужбовців нібито вирішена, адже тепер вони мають отримувати зарплатню не менше 10 тисяч гривень?

- Коли в нас рапортують, що з цього року кулеметник отримуватиме 10181 гривню замість 7623 - це, певною мірою, блюзнірство. Адже в 2016 році співвідношення зарплати контрактника із середньою зарплатою по країні складало 1,6. На жовтень минулого року, до останнього підвищення, це співвідношення зарплати контрактника до середнього рівня оплати праці складало всього 0,9. Відповідно, людина вже не мала фінансової мотивації продовження служби в армії, адже їй потрібно годувати родину. Підвищення відбулося, але через певний проміжок часу зарплатня військовиків знову може стати фінансово неконкурентоспроможною. Саме тому в Концепції сучасної української армії, яку наразі розробляють фахівці Воєнного кабінету Юлії Тимошенко, пропонується запровадження механізму регулярної індексації зарплат військовослужбовців, який би забезпечував зарплату рядового контрактника на рівні 1,5 середньої зарплати по країні. Ці ж регулярні індексації стосуватимуться й офіцерського складу - згідно з тарифною сіткою в залежності від кваліфікації, вислуги років, ступеня ризику тощо.

- Держава гарантує військовим певний перелік пільг та гарантій, що може також стимулювати людину працювати в армії.

- Набір фейкових та декоративних пільг розпорошений по силі-силенній законів, і якщо б їх усі зібрати докупи, не вистачило б 100 сторінок. Але більшість із них не працює. Наприклад, пільга із забезпечення військовиків житлом - декларативна, те саме стосується пільги на отримання освіти. До мене звернувся військовослужбовець з Кривого Рогу, який спочатку був добровольцем, потім служив за контрактом. Його донька вступила в Одесі до учбового закладу. Коли дитина подавала документи, батько був на фронті. Дівчина зразу не зорієнтувалася і тільки через півроку після початку занять принесла документи, що підтверджують її право на навчання на бюджеті. Але у виші сказали, що пільга діє тільки під час вступу! А тепер уявімо ситуацію, що дитина вже навчається, а її батьки пішли воювати за свою країну. Але на думку нашого міністерства освіти, дитина не має користуватися пільгою. У держави є доволі непристойна практика, коли при затвердженні чергового бюджету в парламенті у прикінцевих положеннях до нього Кабмін прописує призупинення на наступний рік певних статей, у тому числі тих, які передбачають певні соціальні пільги та гарантії для військовослужбовців та членів їхніх родин. Тобто людина, підписавши контракт строком на п'ять років, бере на себе обов'язки перед державою, від яких вона не може відмовитися. А держава, яка звужує пільги та гарантії військовика, підписавши з ним двосторонній документ, вважає, що може в будьякий момент від частини своїх обов'язків відмовитися. Наша команда працює над новим базовим законом про соціальні гарантії для військовослужбовців та членів їхніх родин, який фактично стане додатком до контракту. В ньому ми закладаємо принципи, згідно з якими всі норми та гарантії, які діють на час підписання контракту, стають невід'ємною частиною угоди. Якщо за час несення служби пільг стає більше, вони розповсюджуються на військовика. Якщо ж навпаки - то звуження не буде, адже це частина двосторонніх зобов'язань. Кожен наступний контракт має включати додаткові стимули. Це не тільки стабілізує армію, а й дозволить підвищити професійний досвід військових, які з року в рік отримуватимуть все більше знань та навичок. Адже служба за контрактом - це серйозний вибір, і люди, які йдуть до війська, мають чітко розуміти свої перспективи. Зрозуміло, що Україна наразі не може платити нашим воякам 6,5 тисячі доларів на місяць, як американським військовослужбовцям. Але нам потрібно, паралельно піднімаючи рівень економіки, підвищувати й рівень фінансування армії - тобто зарплати, матеріально-технічне забезпечення тощо.

- Що, на ваш погляд, потрібно ще зробити задля зміцнення нашого війська?

- Наша армія сьогодні сильна не мобільністю й сучасною організацією. Вона сильна в першу чергу і здебільшого завдяки духу людей, які захищають країну. А все інше в нас, на жаль, перебуває у стані, який необхідно терміново виправляти. На сьогодні нам зрозумілий і наш ворог, і стан справ. Але це не означає, що так буде й надалі. Адже плани військовополітичного керівництва Росії щодо руйнування нашої країни не змінилися. З найменшим ступенем вірогідності відбудеться повномасштабне вторгнення армії РФ на нашу територію. Але ворог і далі діятиме, використовуючи нові підходи, до яких ми маємо бути готовими. Тому, стабілізувавши армію, нам потрібно вибудовувати Концепцію реформування збройних сил, яка буде зорієнтована на війни не вчорашнього дня, а завтрашнього. Армія має бути більш гнучкою та орієнтованою на сучасні методи ведення війни й мати відповідне до цих задач озброєння. Ще одне завдання - концепція реформування обороннопромислового комплексу, яка забезпечуватиме хоча б базові потреби нашої армії в озброєнні та військовій техніці. Зрозуміло, що задачі з реформування армії мають постійно модифікуватися. У світі завжди йдуть перегони в цьому напрямку, і завжди потрібно тримати темп. Питання в тому, на яких позиціях ми в цій колоні «бігунів» - попереду чи пасемо задніх. 

Бесіду вела Олена САФОНОВА

Вечірні Вісті

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (1)
Ноябрь 2020 (8)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области