ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Антикорупційні страждання: лояльність проти доброчесності

  293   0 14.01.2019, 10:00 | Статьи, Политика
Антикорупційні страждання: лояльність проти доброчесності

Після Революції Гідності під тиском наших міжнародних партнерів в Україні почали створювати антикорупційні органи. Так, у роботу запустили Національне агентство з питань запобігання корупції, Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Щоправда, нічого путнього з того, здається, не вийшло. Антикорупціонери тільки те й робили, що конфліктували між собою й ніякої великої риби так і не зловили. І хоч час від часу інформаційний простір лихоманило від гучних затримань, однак жоден топ-корупціонер не постраждав...

Захід та антикорупціонери в один голос говорили, що потрібно завершувати реформу та створювати спеціальний профільний суд. Тільки тоді ланцюжок запрацює, і в Україні нарешті можна буде ефективно боротися з корупцією. Проте влада усілякими можливими способами намагалася максимально затягнути процес.

Президент надто довго не вносив на розгляд парламенту відповідний законопроект про створення Вищого антикорупційного суду. Та коли все ж це довелося зробити (далі тягнути було не можна, адже тиск все посилювався), щодо документа виникло забагато питань. Зокрема, МВФ та Всесвітній банк нещадно розкритикували президентський законопроект. Тому що треба було привести юрисдикцію майбутнього суду у відповідність з юрисдикцією НАБУ і САП, а в законі авторства Петра Порошенка Антикорупційний суд міг розглядати навіть непрофільні справи. Також нас попросили знизити кваліфікаційні вимоги до кандидатів у судді. Окрім того, західні партнери вимагали, щоб Громадській раді міжнародних експертів надали право ветувати кандидатури недоброчесних претендентів. До того ж в президентському законопроекті були прописані механізми, які давали змогу пригальмувати запуск у роботу спеціалізованого антикорупційного суду. Тож їх треба було прибрати.

Досить багато часу знадобилося для того, щоб дійти бодай якогось компромісу. І нарешті 7 червня 2018 року Верховна Рада конституційною більшістю дала старт створенню Антикорупційного суду. Здавалося б, крига скресла. Звісно, було абсолютно зрозуміло, що до президентських виборів суд не запрацює, але процес пішов.

І ось нещодавно завершився перший етап конкурсу до Вищого антикорупційного суду. За його результатами участь у подальшому відборі братимуть 81 кандидат на посади суддів ВАС та 32 кандидати до Апеляційної палати ВАС.

Загалом успішно склали іспити 113 осіб, із них 20 - кандидати юридичних наук, 3 - доктори юридичних наук. Серед них 84 чоловіки і 29 жінок.

Здавалося б, робочий процес. Втім, виявилося, що до претендентів на посади суддів є дуже багато питань. Декілька громадських організацій заявили, що половина кандидатів у Антикорсуд є сумнівними. «Центр протидії корупції», «Фундація DEJURE», «Автомайдан» та «Трансперенсі Інтернешнл Україна» презентували список таких прізвищ. Антикорупційні організації проаналізували майно, бізнесові та політичні зв'язки кандидатів та їхніх родин, а також попередні судові рішення тих кандидатів, які працювали суддями. Загалом під сумнів поставили 55 із 113 кандидатів, які раніше успішно склали іспити до Вищого антикорупційного суду.

«Два з половиною роки ми боролися за створення Антикорупційного суду, і весь час політичний клас опирався цьому процесу. Та влада не полишила спроб провести лояльних до неї кандидатів у Антикорупційний суд. Політики можуть робити ставку не тільки на суддів, які своїми неправосудними рішеннями вже довели лояльність системі, але і на кандидатів - «сірих конячок». І наша задача цього не допустити. Нині 55 кандидатів із 113 виявляються не гідними обійняти посади суддів Антикорупційного суду. Влада сподівається, що міжнародні експерти та громадськість їх не «побачать» та відповідно не будуть перешкоджати їхньому призначенню. Та ми вважаємо, що кандидатам за найменшого сумніву щодо їхньої доброчесності чи політичних зв'язків - не місце в антикорупційному суді», - зазначила на прес-конференції експерт «Центру протидії корупції» Анастасія Красносільська.

Найбільше запитань до кандидатів викликали декларації: часто майно оформлено на родичів або кандидати мають статки, які не відповідають їхнім реальним доходам. Також аналітики звернули особливу увагу на суддівські рішення претендентів та неетичну поведінку.

«Ми вважаємо, що за відсутності вичерпних пояснень з боку кандидатів сумнівне майно, навіть зареєстроване на родичів чи покладене  під подушку Святим Миколаєм , виключає можливість призначення цих осіб на посади суддів Вищого антикорупційного суду. Водночас запрошуємо кандидатів оприлюднити документи, які б спростували висновки громадських організацій», - говорить експерт «Фундації DEJURE» Ірина Шиба.

Окрім того, у списку є прізвища суддів, які ухвалювали політично вмотивовані рішення під час Революції Гідності.

Так от, до 26 січня Громадська рада міжнародних експертів може заветувати сумнівних кандидатів до Вищого антикорупційного суду.  До речі, вже кількох претендентів ГРМЕ таки забракувала. Міжнародні експерти можуть ініціювати розгляд сумнівних кандидатур на спільному засіданні з Вищою кваліфікаційною комісією суддів. І вже шляхом голосування виключити недоброчесних зі списку.

Ось тільки не все так просто. Якщо дев'ять членів ВККС та три з шістьох членів ГРМЕ не підтвердять відповідність кандидата критеріям професійності та доброчесності, він чи вона остаточно вибуває з конкурсу. Тож усе найцікавіше ще попереду. Нині найголовніше - слідкувати за картами. І зовсім скоро ми дізнаємось, чи вдасться створити дійсно незалежний Антикорупційний суд. Та поки що з цього приводу є великі сумніви.

 

Яна ДЖУНГАРОВА

Вечірні Вісті

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2021 (669)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода