ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     

Аграрний день. Чи не єдиний на рік

  354   0 17.07.2018, 12:00 | Статьи, Политика
Аграрний день. Чи не єдиний на рік

Минулого тижня у Верховній Раді нарешті відбувся справжній аграрний день. Парламентарі ухвалили низку законопроектів, які покликані стимулювати створення сімейних фермерських господарств, а також протидіяти рейдерству.

Аграрне рейдерство в останні роки набуло неабиякого розмаху. За даними Генпрокуратури, починаючи з 2013 року в Україні зафіксовано 1690 захоплень, 539 - лише за останніх півтора року. Насправді ж чи не кожен фермер ставав жертвою таких жахливих атак, через які аграрії втрачають не лише своє майно, а й здоров'я і навіть життя.

Так, уже два роки триває слідство за фактом звірячого вбивства фермера з Київщини. Його тіло із слідами катувань і простреленою ногою знайшла працівниця кухні підприємства, яка щоранку годувала вівчарок. Злодії вдерлися до будинку, отруївши собак фермера. І хоча в будівлі все було розтрощено, гроші й цінні речі залишилися на місці. Родичі загиблого кажуть, що фермеру погрожували конкуренти, які хотіли в незаконний спосіб зайти в село й змусити пайовиків розірвати з ним договори оренди...

Червень 2016-го. Фермера з Лубенського району, що на Полтавщині, на його ж полі побили рейдери. Вони пригнали на наділ комбайни «Джон Дір» із наміром зібрати врожай, до якого не мали жодного стосунку. Фермеру ж показали рішення апеляційного суду про заборону обробляти його ж посіви...

Такий вид захоплень в експертному середовищі називають рейдерством «по бєспрєдєлу». Проте злочинці опанували й інші методи заволодіння фермерським майном. В Україні процвітає корпоративне рейдерство, коли агропідприємство переписують на іншого власника, а законний господар навіть не підозрює про це.

Яскраві приклади такого «віджиму» - господарство «Нива-2010» в с. Бережинка Кіровоградської області, Братський маслопресовий завод на Миколаївщині, Хорольський молочно-консервний комбінат дитячих продуктів на Полтавщині...

Рейдери також уміло користаються з прогалин у держреєстрі майнових прав та сервісах Держгеокадастру, змінюючи за допомогою «чорних реєстраторів» дані про орендні відносини чи власників земельних ділянок.

Прийнятий минулого тижня за основу законопроект №8121 щодо протидії рейдерству покликаний допомогти українським фермерам у боротьбі з тими, хто захоплює майно підприємств та використовувані ними землі. Зміни складу учасників юридичної особи, переоформлення акцій (часток) у статутному капіталі сільськогосподарських підприємств залишаться у минулому.

Цей документ зобов'язує державних реєстраторів перед здійсненням певної операції пересвідчуватися, що особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, має право на вчинення таких дій. Уся інформація про проведені операції буде в обов'язковому порядку зберігатися та перевірятися.
Законопроект передбачає онлайн-доступ державних кадастрових реєстраторів до відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а державних реєстраторів прав - до інформації, розміщеній у Державному земельному кадастрі. Такий перехресний доступ має мінімізувати ризик того, що реєстратор нібито «не знатиме» про попередню реєстрацію ділянки на іншу особу.

За словами заступника голови «Всеукраїнської аграрної ради» (ВАР) Дениса МАРЧУКА, боротьба за цей законопроект, до розробки якого були залучені й фахівці організації, велася майже півроку.

«І хоча він не розв'язує повністю проблему рейдерства, однак дозволяє зменшити вплив незаконних дій із боку реєстраторів та передбачає для них фінансову та кримінальну відповідальність за злочини. Документ зобов'язує державних реєстраторів бути більш уважними під час внесення даних до кадастру та реєстру речових прав. Це стимулюватиме людей ставитися до своєї роботи серйозніше, а отже, прискіпливіше вивчати документи, які їм подають», - розповів експерт у коментарі «ВВ». 

Також парламентарі минулого тижня прийняли в другому читанні й у цілому законопроект №6049-д щодо консолідації земель, який покликаний урегулювати питання так званих «шахматок».

«Шахматки» зазвичай сприяли рейдерським захопленням. Прийнятий нормативний акт дає можливість господарю, який обробляє понад 75% поля, у разі з'яви ще одного охочого використовувати ділянку, розташовану десь посередині поля, на договірній основі надати рівноцінну землю на краю ділянки. Якщо паритетної домовленості немає, законопроект дає право розв'язати спор у судовому порядку. Людині в такому разі дадуть ділянку такого самого розміру та такої ж якості землі, але на межі поля», - уточнив експерт.

Денис Марчук зазначив, що аграрії радо зустріли прийняття в другому читанні й у цілому законопроекту №6490 щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств.

Документ відкриває можливість мешканцям села, які організували сімейне фермерське господарство, стати платниками єдиного податку четвертої групи. Також для них встановлюється пільговий порядок сплати ЄСВ, а заборона перевірок із боку контролюючих органів діятиме до 1 січня 2028 року.

«Такі заходи сприятимуть легалізації праці на землі та поліпшенню умов ведення фермерського господарства сімейного типу. Адже люди, сплачуючи податки, матимуть трудовий стаж та можливість інвестувати у розвиток», - підкреслив він, додавши, що на цих людей також розподілятимуться кошти, виділені з держбюджету на аграрний сектор.

Однак через брак голосів у парламентській залі депутатам не вдалося розглянути законопроект №6527-д про сільськогосподарську кооперацію, на ухвалення якого сподівалися малі та середні аграрії. Документ, підготовлений за участі провідних європейських та канадських експертів та за підтримки Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН  (ФАО), Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і уряду Канади, надає кооперативам право на отримання й розподіл прибутку, звільняє членів кооперативу від подвійного оподаткування та відкриває малим і середнім фермерам доступ до кредитів.

«Закон про кооперацію дає змогу юридичним особам об'єднуватися в кооперативи й повноцінно займатися реалізацією зернових та олійних культур, а частку капіталізації, яка зосереджуватиметься в кооперативі, - прибуток на додану вартість - вкладати в переробку. Це справді революційні зміни. Так живе весь світ, так живуть аграрні кооперації США, Данії, Франції тощо», - зазначив експерт.

Він додав, що в разі прийняття законопроекту малі й середні підприємства фактично зможуть конкурувати з великими агрохолдингами й транснаціональними корпораціями. А тому не дивно, що поки його розгляд у сесійній залі (попри схвальну оцінку профільного комітету) відкладається до осені.

Денис Марчук констатував, що це далеко не єдине питання, на розв'язанні якого аграрії наполягатимуть уже у вересні. Невирішеним залишається ряд питань у контексті майбутньої земельної реформи, зокрема щодо наділів за межами населених пунктів, які сьогодні так і не перейшли в управління територіальних громад.

Також доволі гостро стоїть питання щодо оподаткування сільгоспвиробників.

«Сьогодні багато аграріїв нарікають на відмови від прямих дотацій за умови введення оподаткування на один гектар. Прямі дотації себе дискредитували. Також вважаємо, що потрібно повертатися до прямої некорупційної складової - спецрежиму ПДВ», - підсумував він. 

Українські законотворці люблять називати АПК локомотивом економіки. І у Верховній Раді аграрні дні призначаються доволі часто. Проте раз за разом через політичні розбірки, підкилимні ігри та лобі великих агрохолдингів розгляд питань  щодо поліпшення умов для людей, які працюють на землі, відкладається. Тому цей аграрний день фактично вперше за півроку виявився результативним. Сподіватимемося, що він був не останнім...

Аріна МАРТОВА

"Вечірні Вісті"  

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2020 (539)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)
Апрель 2020 (1234)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области