ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Май 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Сергій Євтушок: «Головною проблемою ОТГ є відсутність управлінського досвіду у керівництва»

  487   0 12.03.2018, 11:33 | Статьи, Политика
Сергій Євтушок: «Головною проблемою ОТГ є відсутність управлінського досвіду у керівництва»

29 квітня цього року відбудеться чергова, вже шоста, хвиля виборів голів і депутатів сільських, селищних, міських рад у 40 об'єднаних територіальних громадах (ОТГ). Слово «децентралізація» за кілька років міцно закріпилося в словниковому запасі українців. В ідеалі, реформа місцевого самоврядування повинна стати дієвим механізмом соціально-економічного розвитку конкретної території. Адже люди на місцях набагато краще знають про свої проблеми, аніж керівництво «нагорі». Народний депутат від «Батьківщини» Сергій Євтушок розповів «ВВ» про проблеми вже об'єднаних громад і про чергову виборчу кампанію в ОТГ.

- Сергію Миколайовичу, процес об'єднання територіальних громад триває вже кілька років. Що, на ваш погляд, заважає розвитку ОТГ, у яких вибори вже відбулися?

- Головною проблемою в таких громадах є відсутність управлінського досвіду в людей, які очолюють ОТГ. Адже після об'єднання вони отримують на баланс дитсадки, школи, заклади культури та позашкільної освіти. І знайти людей, які б моментально в селах сформували всі необхідні управлінські ланки, дуже складно. На жаль, кадровий голод дається взнаки.

Та й у виконкомах мало фахівців, які вміють не тільки розробляти проекти й стежити за проходженням експертиз щодо них, але й реалізовувати на практиці соціально-економічний і культурний розвиток ОТГ.

Дуже часто керівники громад не встигають освоювати бюджетні кошти. Наприклад, у тих же Сарнах - місті з 35-тисячним населенням - минулорічний залишок становить близько 35 млн грн. Для порівняння: в усій Рівненській області невитраченими залишилися 60 млн грн.

Ці кошти за півроку як мінімум на 20% з'їдає інфляція. Виходить, що на розвиток громади вже буде спрямовано менше. Тому потрібні фахівці, які вміють правильно розрахувати пріоритетність витрачання бюджетних коштів для їх ефективного використання відповідно до затверджених проектів, експертиз і тендерів.

Необхідно системно, на державному рівні підходити до навчання людей, які керуватимуть ОТГ. І в цьому питанні ставку слід зробити на молодь.

- Питання розпорядження землею до останнього часу залишалося відкритим...

- Земля однозначно має бути в управлінні ОТГ. Потрібно дати можливість громадам самостійно розпоряджатися наділами за межами населених пунктів, у тому числі визначати орендаторів. При цьому керівництво громад має розуміти, яку культуру ті хочуть вирощувати і чи буде це врешті вигідно для сіл і селищ.

Також необхідно провести детальний аналіз наділів. Адже повсюдно відбуваються самозахоплення земельних ділянок. Люди свавільно користуються такою землею і в кращому разі «діляться» з керівництвом населених пунктів. З цією проблемою треба розбиратися.

На моїй рідній Рівненщині дуже потужним є державне лісове господарство. До управління ним також необхідно підходити системно, щоб запобігти масовому вирубуванню лісів.

Наша країна багата на родючі ґрунти, корисні копалини (25% рентної плати за видобування корисних копалин загальнодержавного значення зараховується до бюджетів об'єднаних громад. - Прим. ред.), і з таким Богом даним ресурсом громади могли б стати багатющими.

Потяг децентралізації вже в дорозі, тому населені пункти повинні об'єднуватися. І, звичайно ж, їм потрібно передавати більше повноважень. Не треба цього боятися. Адже подібний шлях здолали всі європейські країни, у яких ми переймаємо успішний досвід.

- Сьогодні найбільш резонансною реформою, що впроваджується Кабміном, вважають медичну. Як її дія позначається на ОТГ?

- Ситуація дуже складна. І під загрозою ліквідації виявилися не фельдшерсько-акушерські пункти та амбулаторії, а лікарні, які відносяться до другої ланки медицини. Вони, не маючи нормального обладнання, перебувають на самоокупності. Зрозуміло, що ті, в кого є можливість, їдуть у район. Але ті, в кого немає такої можливості, по суті, залишаються без допомоги вузькоспеціалізованих фахівців.

Також існують проблеми й з екстреною медициною. МОЗ скоротило норматив часу приїзду карети швидкої допомоги в сільській місцевості до 20 хвилин, при цьому фактично на папері намалювали госпітальні округи. Також не врахували фактор доріг, якщо їх можна так назвати. Особливо погані дороги між селами, тому карети їдуть довго. Ну а якщо пацієнт із інфарктом чи інсультом, то він може й померти дорогою до лікарні.

- Яка ситуація зі школами?

- Невеликі школи, як і раніше, під загрозою закриття. Однак цього ніяк не можна допустити, тому що вже давно відомо: закриття шкіл і медзакладів призводить до вмирання села. Люди їдуть у пошуках кращого життя, а землі залишаються. Цього й добиваються можновладці, які хочуть за безцінь скупити цінні чорноземи, щоб після відкриття ринку землі реалізувати їх набагато дорожче.

Тому, щоб зберегти села, потрібно докладати всіх зусиль для поліпшення якості освіти в сільських школах. Треба створювати стимули для фахівців, щоб вони хотіли їхати працювати в села. Держава цього не робить. Ось так і виходить, що в нас і вчителі, і лікарі масово виїжджають за кордон.

- У квітні очікується чергова хвиля виборів у ОТГ. На Рівненщині три громади обиратимуть голів та депутатів рад. З огляду на те, що на попередніх етапах «Батьківщина» була лідером народної довіри, чи не утискають зараз висуванців від партії?

- Під час передвиборчої кампанії постійно застосовується адмінресурс. На кандидатів намагаються впливати представники райдержадміністрацій - партійні функціонери. Також трапляються залякування, коли кандидатів «переконують» не балотуватися від «Батьківщини». Особливо сильний тиск відчувають висуванці-бюджетники. Їм погрожують звільненням і виникненням проблем у колективі. Тому багато хто відмовляється, щоб не наражати ні себе, ні співробітників на неприємності. Але є партійці, які все одно залишаються з нами, бо добре розуміють, що свавілля влади зашкалює.

Вчителі не на камеру розповідають, що їх схиляють до вибору «правильного кандидата». Справді, педагог і вчитель - це місцева еліта, яка формує громадську думку. Але сьогодні ці люди розуміють, що їх змушують робити щось, чого вони насправді не хочуть. Вони усвідомлюють, що відбувається нині в Україні, і прагнуть змінити ситуацію хоча б на рівні ОТГ.

Про що можна говорити, якщо директорам шкіл і медзакладів настійливо рекомендують відмовляти нашим кандидатам у проведенні зустрічей із колективом.

Однак, незважаючи ні на що, наші партійці здобувають перемогу на виборах у ОТГ. Ми готові вдосконалювати процес, не боїмося брати на себе відповідальність і не дозволимо тим горе-керівникам, які хочуть отримати доступ до землі, коли зникнуть села, здійснити свої користолюбні плани.

Бесіду вів Олекса ГОНСЬКИЙ

Вечірні Вісті

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Май 2021 (278)
Апрель 2021 (682)
Март 2021 (715)
Февраль 2021 (653)
Январь 2021 (784)
Декабрь 2020 (743)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области