ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Грошовий трубопровід, або Дивна доля скарбів Януковича

  606   0 15.01.2018, 11:01 | Статьи, Политика
Грошовий трубопровід, або Дивна доля скарбів Януковича

Політичний рік почався досить гучно. Відомий арабський телеканал Al Jazeera оприлюднив результати розслідування, які свідчать про те, що українська інвестиційна компанія ICU (Investment Capital Ukraine) причетна до виводу 1,5 млрд доларів Віктора Януковича з України.

Al Jazeera опублікувала засекречене рішення Краматорського районного суду від 28 березня 2017 року на 95 сторінках, яке власне і дозволило конфіскувати «скарби» колишнього президента та його оточення. В самому документі розповідається, яким чином гроші виводили з України: ICU в період з 2012-го по 2014 рік виступала посередником у купівлі бондів на 1,5 мільярда доларів від імені восьми кіпрських компаній. Усі вони «були трубопроводом для викачування грошей з країни» та ведуть до екс-президента України, стверджують журналісти.

Також у судових матеріалах фігурують персони із найближчого оточення Віктора Януковича - перш за все йдеться про його «гаманець», олігарха Сергія Курченка.

Та чому ця історія настільки цікава? ICU, створена у червні 2006 року, надає послуги з торгівлі цінними паперами, інвестиційно-банківські послуги, а також здійснює управління активами інститутів спільного інвестування. Варто зазначити, що у згаданий у судовому рішенні період раду директорів компанії очолювала Валерія Гонтарева. Вона залишила цю посаду в 2014 році, продавши свою частку в компанії. Саме тоді Гонтарева була призначена головою Національного банку України.

До речі, ось ще один вартий уваги зв'язок: саме ICU нинішній президент України Петро Порошенко вибрав для продажу своїх активів корпорації Roshen, яка в подальшому була передана в «сліпий» траст компанії Rothschild Trust.

Сама Валерія Гонтарева відкидає усілякі звинувачення на свою адресу, стверджуючи, що ніяких підозр стосовно зазначених компаній не виникало та усі документи та витримки з рахунків у державному банку повністю відповідали чинному законодавству. Та усе це має перевірити Національне антикорупційне бюро України.

Цікава позиція й Генеральної прокуратури, яка не може ані підтвердити,  ані спростувати  справжність  оприлюдненого документа. Про це заявив на прес-конференції заступник голови ГПУ Євген Єнін. Також він спробував пояснити, чому рішення Краматорського суду було засекречене.

«Чому ми ухвалили рішення про засекречення цього вироку? Геть не тому, щоб прикрити когось із посадових осіб чи якихось окремих комерційних структур - їх там сотні. Ми мотивували своє рішення тим, що по переважній більшості зазначених компаній на сьогоднішній день тривають активні слідчі дії. В тому числі у закордонних юрисдикціях за допомогою каналів міжнародної правової допомоги», - пояснив Єнін.

Також, за його словами, до такого кроку вдалися задля захисту учасників кримінального процесу.

«Замовити вбивство в цій країні коштує всього-на-всього декілька тисяч доларів. І уявіть собі ті ризики, які бере на себе той чи інший свідок, та чи інша персона, яка йде на угоду зі слідством. Суддя, експерт, кожен учасник кримінального процесу бере на себе величезну, не лише юридичну відповідальність, перед ним постають неабиякі ризики фізичного знищення його або членів його сім'ї. Всі вони на сьогоднішній день знаходяться під захистом держави і ми несемо відповідальність за їхню фізичну безпеку», - пояснив Єнін.

Позиція цікава, благородна та дивна. Адже користуючись такою логікою, можна засекречувати майже усі судові рішення. 

Насправді уся ця історія досить довга та заплутана.  Й інцидент з публікацією телеканалу Al Jazeera напевно ще матиме продовження. Тож експерти розповіли «ВВ», який меседж Захід передав президенту Петру Порошенку та спрогнозували долю Валерії Гонтаревої та Юрія Луценка.

Що буде з Гонтаревою?

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан БОРТНИК говорить, що після такої публікації голова Нацбанку може стати об'єктом розслідування.

«Факт оприлюднення привертає увагу. Утім немає нічого дивного у тому, що компанія,  яка допомагала «відмивати» гроші Януковича, працювала з Порошенком. А от доля Гонтаревої після цього усього цікава. Вона може стати об'єктом розслідування як НАБУ, так і міжнародних антикорупційних організацій. Очікую, зокрема, дій від Нацбюро. Та якщо не зараз, то це обов'язково станеться в наступному політичному циклі.

До речі, якщо Гонтарева не ризикне повернутися (а в аеропорту на неї можуть чекати), то її відставка знову залишиться під питанням», - зазначає політолог.

За словами Руслана Бортника, публікація б'є й по генпрокурору, який особисто засекретив рішення суду: «Тепер ми розуміємо, для чого була уся ця таємничість. Звісно, для того, щоб приховати роль компанії, яку очолювала Гонтарева, у виведенні коштів Януковича. Тож ця ситуація, війна із НАБУ... Все це дедалі більше дискредитує очільника Генпрокуратури в очах Заходу. 2018 року він може відправитися у відставку й повернутися до політичної діяльності».

Політолог вважає, що нинішній злив рішення суду лягає в  цикл постійних атак НАБУ на представників влади, оточення президента. Тож у Порошенка коло друзів-партнерів стрімко зменшується.

«Кожен із цих ударів коштує йому підтримки на Заході. Ми бачили, яким був минулий рік: намітилися ознаки ізоляції країни. Зокрема, ми  не отримували кредитів, у нас серйозні проблеми із західними партнерами. Та найголовніше, що нині Захід сумнівається щодо підтримки Порошенка в 2019 році», - пояснює експерт.

Завершуючи, Руслан Бортник також зазначив, що публікація в Al Jazeera співпала з висновком по Україні американського неурядового аналітичного центру Atlantic Council, в якому йдеться про неправильність дій влади та можливість третього Майдану.

Холодна війна стала гарячою

Кандидат політичних наук, політолог Олексій ЯКУБІН  пояснює, що Al Jazeera має зв'язки із американськими демократами, яким у свою чергу матеріали могли надати антикорупціонери.

«До речі, нагадаю, що саме демократи були кураторами створення НАБУ. Ось і весь ланцюжок. Якщо говорити глобально, то усе це - лінія захисту Національного антикорупційного бюро. На Банковій  вважали, що вони змогли домовитися із Ситником, мовляв, він не вестиме гучної діяльності проти влади. Але ми бачимо, що це зовсім не так. Тож холодна війна, в тому числі і з ГПУ, стала гарячою. Думаю, що розрахунок публікації, звісно, був на те, щоб цією справою й зайнялося Нацбюро», - пояснює експерт.

За словами Олексія Якубіна, після цієї історії генеральному прокурору Юрію Луценку буде надто складно піаритися, особливо  на справах Януковича.

«А це він любив робити. Згадайте тільки, як він розповідав про конфіскацію коштів президента-втікача... Нині Луценко може сприйматися Заходом як його попередник Віктор Шокін, звільнення якого колись вимагали США. Та й по іміджу президента це неабиякий удар. У міжнародній спільноті обговорюватимуть цю історію, розуміючи, що саме Порошенко призначав цих людей на посади», - завершив експерт.

Прозорий натяк Заходу

Політолог, директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор НЕБОЖЕНКО говорить про те, що американська Феміда та фінансова розвідка цю тему уважно відслідковували. А міжнародна телекомпанія Al Jazeera має тісні стосунки із США. Тож звідти вони і отримали матеріали суду.

«В результаті Революції гідності українському народу вдалося скинути диктатора, та нинішня влада виявилася не кращою за попередню. Заходу дуже не подобається, що нині рівень корупції в Україні значно вищий, аніж навіть за колишнього президента.  Тож цією публікацією Захід застерігає українське керівництво та попереджає усіх політиків, які забруднилися у цій справі. Це прямий натяк на те, що зв'язок між владою та корупцією буде знищуватись. Також Захід чітко дає зрозуміти, що корумпувати майбутні президентські вибори не вдасться», - пояснює політолог.

Чому публікація з'явилася саме зараз? За словами Віктора Небоженка, у лютому буде опублікований викривальний матеріал про зв'язок російських та українських олігархів.

«Засекречене рішення суду було опубліковане якраз для того, аби наші антикорупційні органи могли зайнятися своїм розслідуванням. Захід робить таку затравку і стежитиме за тим, як на неї відреагують. От скоро і побачимо, як саме...» - говорить експерт.

Чи пришвидшить ця публікація відставку голови Нацбанку Валерії Гонтаревої? На думку Віктора Небоженка, поки що ситуація перебуватиме у підвішеному стані.

«Гонтаревої немає в Україні і повернеться вона тільки якщо Порошенко виграє на виборах. Тоді вона візьметься за продаж землі й очолить такий собі Земельний банк. Президент їй довіряє... А нині Гонтарева не приїде, адже НАБУ може запросити  її до себе, а навіщо їй відповідати на неприємні питання?» - завершує політолог.

Яна ДЖУНГАРОВА 

"Вечірні Вісті" 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2019 (446)
Август 2019 (559)
Июль 2019 (1051)
Июнь 2019 (1026)
Май 2019 (1058)
Апрель 2019 (1008)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области