ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
         

2018: зона турбулентності

  421   0 09.01.2018, 12:01 | Статьи, Политика
2018: зона турбулентності

Минулий рік був досить багатим на політичні скандали. Жодного спокійного тижня ми не спостерігали: гучні заяви, прес-конференції, звинувачення та постійні чвари... Чого тільки варта війна, яка розгорнулася між антикорупційними та правоохоронними органами. НАБУ, САП, НАЗК, ГПУ, СБУ ніяк не могли дійти згоди між собою. Тож ні про яку боротьбу із корупцією говорити не доводиться. Як і раніше, усе дуже схоже на риболовлю на каналі Discovery: піймали, показали, відпустили.

Було багато гучних затримань та судових засідань, втім жодного результату... За злочини проти Майдану майже ніхто не покараний. Економічні справи режиму Януковича ще й досі розслідуються. Та й суд про державну зраду колишнього президента йде надто неквапливо. Хоча скільки красивих обіцянок було! Та до піар-заяв генерального прокурора Юрія Луценка, певно, вже усі звикли...

Нарешті - хоча б формально - почало існувати Державне бюро розслідувань, та на створення спеціалізованого антикорупційного суду минулого року так часу і не знайшлося.

Насправді 2017-й минув в режимі постійних політичних торгів, які наразі тривають. Саме тому в країні не заповнені ключові державні посади: тут і голова Національного банку, три міністри (аграрної та інформаційної політики й МОЗ), а ще не варто забувати про Центральну виборчу комісію... Але в дійсності вакантних місць набагато більше. Втім, влада не поспішає із призначеннями.

В минулому році коаліція меншості (на двох у фракцій БПП та «НФ» є всього 219 депутатів) провела ряд антисоціальних реформ, які ми тільки-но почнемо відчувати. Тож майже усі події, які трапилися в 2017 році, матимуть своє продовження нині.

Та найголовніше, що 2018-й - рік напередодні виборів (президентські відбудуться навесні 2019 року, а парламентські - восени). Отже фактично виборча кампанія вже розпочалась. Саме тому ставки виростуть, скандали лише загостряться, а протистояння посиляться. Особливо враховуючи те, що влада втратила свої позиції та довіру українців. Це можна було спостерігати під час виборів в ОТГ, на яких перемогу отримувала опозиційна політична сила - партія «Батьківщина». Тож наступний рік буде дуже гарячим та запеклим. Чим ближче до майбутніх виборів, тим більше буде трясти український політикум. Експерти розповіли «ВВ» про основні тенденції та тренди 2018 року.

Знову в режимі обіцянок

Олексій Якубін, кандидат політичних наук, політолог:

«Враховуючи те, що рік передвиборний, можна легко спрогнозувати, що влада намагатиметься загравати із виборцями для того, щоб підвищити свій рейтинг. Саме тому буде зроблена спроба стримати запал по змінам, які гучно називалися реформами, але такими не були за своєю суттю. Ми знову житимемо в режимі обіцянок. Нам говоритимуть, мовляв, ось-ось відбудеться покращення.

Нинішнього року буде здійснена спроба ще більшого тиску на опозицію. Зокрема, на «Батьківщину». Владі потрібно зробити так, аби рейтинг опозиційних сил не зростав. Саме тому і з'являються поки що потенційні кандидати у президенти не зі світу політики. Я маю на увазі Святослава Вакарчука. За задумом, на президентських виборах він має відбирати голоси у Юлії Тимошенко. А, наприклад, Володимир Зеленський відбере частину відсотків у Юрія Бойка... І це не жарт! Адже це допоможе Петру Порошенку легко пройти у другий тур! Такий план дійсно проробляється.

Влада намагатиметься посилити вплив на антикорупційні органи. А можливо, буде здійснена спроба просто домовитися з антикорупціонерами, щоб вони не переходили певні червоні лінії (наприклад, не відкрили справу про офшори напередодні виборів) та не критикували владу. Звісно, в першу чергу президента. Насправді ж звільнення голови НАБУ Артема Ситника Банковій невигідне, адже у нього є політичні амбіції.

В цьому контексті треба розглядати й історію зі створенням антикорупційного суду. Влада намагається вбити одразу двох зайців: показати Заходу, мовляв, є закон і все гаразд, а з іншого боку домовитися з антикорупціонерами. І при цьому усьому спробує максимально затягнути процес створення самого суду як мінімум до 2019 року. Щоб цей спеціалізований суд запрацював уже після президентських і парламентських виборів. А винними у всьому будуть тільки парламентарі! Адже президент передав пас Верховній Раді... Тож усе буде подібно до створення Державного бюро розслідувань, яке досі навіть приміщення собі не може знайти! Владі не потрібний судовий орган, на який зможе впливати Захід і який вона сама не зможе повністю контролювати.

До речі, в нинішньому році стосунки України із західними країнами будуть погіршуватися, як це було із Польщею та Угорщиною минулоріч.

Чому в 2017 році не вирішувалися кадрові питання? Перед Новим роком говорили про те, що нарешті має відбутися голосування за нового голову НБУ. Та цього не сталося. Наскільки я знаю, «Народний фронт» хотів собі посаду першого заступника, та Банкова, судячи з усього, на це не погодилася. Тому і відклали голосування. Тож бачимо, що мають місце торги. З іншого боку, для влади дуже вигідна велика кількість виконуючих обов'язки, адже це загалом дає змогу вводити режим ручного управління. Тимчасово виконуючі обов'язки досить залежні і прекрасно розуміють можливість свого звільнення. До того ж ніхто ніякої відповідальності фактично не несе. Чи буде нарешті здійснена ротація цього року? Думаю, що голову Нацбанку все ж спробують обрати. Керівник НБУ - досить важлива особа, яка бере участь у переговорах щодо надання Україні кредитів. Більш того, її підпис стоїть, зокрема, під меморандумом з МВФ поряд із підписами президента та прем'єра. Тож якщо голови Нацбанку в Україні немає, то ніхто переговори про кредити вести не буде. А наша влада дуже сподівається на чергові позики.

По інших вакансіях говорити складно. Наприклад, ЦВК владу абсолютно влаштовує, бо на «прострочену» комісію можна впливати. А от новообрана може проявити характер. Також гадаю, що нарешті оберуть аудитора НАБУ. Не даремно ж Єгора Соболєва зняли з керівництва антикорупційним комітетом ВР.

Можливі цього року і гучні відставки: наприклад міністра фінансів Олександра Данилюка. У нього, до речі, теж є політичні амбіції. Не виключаю, що відбудеться гучне награне звільнення генпрокурора Юрія Луценка. До весни він вирішить усі свої справи, й може звільнитися для того, щоб почати новий виток своєї політичної кар'єри.

Цього року виборче законодавство навряд чи буде змінене. Проголосований в першому читанні Виборчий кодекс можуть просто потопити або спотворити величезною кількістю правок. Адже він невигідний владі. Банкова в принципі тяжіє до введення суто мажоритарної виборчої моделі. Нині на виборах в ОТГ пророблялися різні технології, які в майбутньому можуть бути використані під час загальнонаціонального голосування. Саме тому цікава тема одномандатних округів.

Чим ближче до дати виборів, тим більше буде скандалів. Цей тренд вже заданий, і стосуватиметься не тільки топових політиків, а й чиновників більш низького рангу. Також цьогоріч сильно загостриться конфлікт усередині влади: заздалегідь почнуть складати списки, вирішувати питання, хто з ким йде... Будуть знову чергові гучні піар-затримання. Та суспільство може втомитися від усього цього дійства, яке наразі немає ніякого логічного завершення».

Карнавалізація політики

Олег Саакян, політолог, голова Єдиного координаційного центру «Донбас»:  

«Цього року ми спостерігатимемо за цілою низкою політичних скандалів. Зокрема, скоріше за все, продовжуватиметься протистояння між новоствореними антикорупційними та правоохоронними органами. Одна з причин такої війни - системні помилки, які були допущені при запуску НАБУ, САП та НАЗК.

Щодо долі багатостраждального антикорупційного суду: ситуація досить незрозуміла навіть для самих учасників процесу. Тож прогнозувати його запуск у роботу цьогоріч надто складно. Тому повноцінної боротьби з корупцією нині годі чекати. А от із антикорупціонерами будуть воювати.

Прогнозоване посилення політичної боротьби на місцях. В контексті виборів до ОТГ в 2017 році ми спостерігали досить негативну практику, яка передбачала силове протистояння, напади, переслідування, адміністративний тиск. Тож усе це плавно перекочує у рік нинішній.

У 2018 році буде наростати протестна активність населення, адже кредит довіри до влади вже вичерпаний.

Говорити про якісь трансформації чи реформування у 2018 році не доводиться. Адже влада буде боротися за те, щоб залишитися. Загалом це буде досить яскравий рік - рік ефектності, а не ефективності.

Безумовно, нинішнього року знову буде велика кількість гучних затримань. Та з великим скепсисом ставлюся до того, що справи доведуть до судових рішень. Скоріше за все, усе це буде зроблено якраз для тієї самої ефектності, яскравої картинки. 2018 рік буде дуже плідним на інформаційні сплески: їх буде чимраз більше, та їхня вага зростатиме.

Напередодні виборів ми побачимо масовий парад абсолютно різних потенційних кандидатів на посаду президента. Причому часто досить неочікуваних та навіть епатажних (за частину будуть грати, частина самі будуть гравцями). Тож не Вакарчуком єдиним... Тому майбутня виборча кампанія стане таким собі політичним шоу. Ми спостерігатимемо процес карнавалізації політики, що стосується не тільки президентських, а й майбутніх парламентських виборів. Це абсолютно прогнозовано. Та не треба цього боятися, просто треба усвідомлювати.

Розбіжності між БПП та «НФ» у передвиборний рік будуть тільки поглиблюватись. Скоріше за все, двом учасникам так званої коаліції до виборів домовитися по ключовим кадровим позиціям не вдасться. Можливі тільки ситуаційні домовленості, які стосуватимуться перерозподілу тих чи інших потоків. Річ у тім, що провладні політичні сили не довіряють одне одному. Та ще й дехто має незрозуміле політичне майбутнє.

Чи буде нарешті перезавантажене ЦВК нинішнього року? Це залежатиме від тієї стратегії, яку Банкова обере для походу на вибори. Те саме стосується і гучних відставок, які, безперечно, будуть.

Що станеться з виборчим законодавством? Це велика загадка. Прийняття в першому читанні Виборчого кодексу було геть неочікуваним для влади. Тож до другого читання може й не дійти. Або текст буде змінений до невпізнанності. Знову-таки все залежатиме від Банкової та її стратегії.

Характерна особливість 2018 року - ще більш спонтанний характер прийняття рішень, аніж це було минулоріч. Влада буде ситуативно реагувати і «гасити пожежі». Хоч це і загальносвітовий тренд, втім в Україні він відчувається найбільш гостро».

 

 Логіка передвиборчої кампанії

Микола Спіридонов, експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики:  

«Все вже пронизане логікою передвиборчої кампанії. Згадайте хоча б новорічне привітання президента, в якому показали Юлію Тимошенко разом із Путіним. Очевидно, що це спроба дискредитації основної опонентки президента.

Також в цьому році політичні партії вже почнуть групуватися в колони. Починається час тотального піару. Якось дивився одну інформаційну програму, яка тривала дванадцять хвилин. Так от шість із них розповідали про те, як фонд політика такого-то, а потім такого-то дарували подарунки дітям до новорічних свят. Тож це уже передвиборна риторика.

У рік перед виборами, звісно, влада намагатиметься підвищити «соціалку». Тож пенсіонерів і бюджетників чекає підвищення виплат. Антисоціальні так звані реформи (пенсійна, медична, судова) фактично завершені. Цього року нічого вже «реформувати» не будуть, але ми почнемо відчувати ті зміни, які нам запропонувала влада. Не думаю також, що у рік перед виборами візьмуться за земельну реформу. Тож у цьому питанні буде певна пауза.

Запекла боротьба точилася минулого року на антикорупційному полі. Банкова відчуває загрозу через те, що Захід хоче створити в Україні повний антикорупційний цикл, останньою ланкою якого має стати спеціалізований суд. Якщо його запустять, то це буде загрозою як для самого президента, так і для генпрокурора. Така «дубинка» може боляче вдарити по них. Відповідно українська влада буде намагатися саботувати створення такого суду.

Надалі антикорупційні органи будуть знову-таки конкурувати із правоохоронними (до цього може долучитися новостворене ДБР). Суть їхнього конфлікту проста: НАБУ хоче мати право на прослуховування, й не звертатися щоразу до СБУ. А ГПУ та СБУ, зі свого боку, заздрять тому, що в Нацбюро набагато краще фінансування (зарплатні вищі у три-п'ять разів). Тож це конфлікт навколо повноважень та фінансів.

Триватимуть нинішнього року й видовищні посадки та суди в прямому ефірі. Адже знову-таки, логіка передвиборної кампанії передбачає гучні арешти. Та нині вже цього буде замало, потрібно буде дійсно когось посадити.

Кадрові питання цього року не вирішуються. Міністри продовжують виконувати обов'язки, влада не поспішає їх міняти. А все тому, що дуже вузька лава запасних: тобто не вистачає кумів, сватів, братів(звісно, що не професіоналів). Ситуація, коли в країні безліч «в. о.», досить вигідна і прем'єру, і президенту. От, наприклад, Уляна Супрун трохи менше двох років виконує обов'язки. Зробити її повноцінним міністром не вийде, бо голосів у Верховній Раді не вистачить. Але вона працює і так... І поки суспільство не буде тиснути на владу, ситуація не зміниться.

Що стосується гучних відставок, то вони, звісно, будуть. Царю треба, виправдовуючись за ситуацію в країні, здавати когось із старших бояр. Загалом немає такого міністра, який би не ризикував у 2018 році втратити своє крісло. Назріло питання відставки Юрія Луценка, адже результатів його роботи немає. Ходили чутки про конфлікт Порошенка та Гройсмана, але я не думаю, що це правда. Все ж прем'єр залишається залежним від президента. Та не виключено, що і ним доведеться пожертвувати.

Між БПП і «НФ» накопичилось досить багато протиріч. Та попри те, що вони знаходяться на «Титаніку», їм треба триматися за руки. Але не об'єднуватися. Для БПП це абсолютно невигідно, враховуючи те, що у них у самих багато «голодних ротів», а «хлібних» місць мало. Також треба зважати на те, що електорат у них зовсім різний.... Хіба що президентська фракція може прихистити кілька топових «фронтовиків», якщо вони розщедряться.

Також є ризик загострення воєнної ситуації на Донбасі. Це може відбутися після президентських виборів у РФ, на яких безумовну перемогу отримає Володимир Путін, та після проведення Чемпіонату світу з футболу. Після цього руки у російської влади можуть бути розв'язані».

Українське питання відійде на другий план

Олег Постернак, політтехнолог, кандидат історичних наук, керівник «Центру політичної розвідки»:

«Прогнозуючи події нинішнього року, треба аналізувати попередній. Адже в 2017 році були закладені основні тенденції та тренди. Одне з найактуальніших питань цього року - проведення земельної реформи, на якій очікувано буде наполягати МВФ. Однак навіть всередині владних кабінетів немає консенсусу щодо цього питання.

Та все ж головною темою року стане самовизначення кандидатів для походу на вибори президента України. Дату голосування буде визначати Конституційний суд, адже вибори, що відбулися 2014 року, були дочасними, а не черговими. Тож юридичні тонкощі стовідсотково буде розтлумачувати КС. Правда, існує ймовірність того, що президент піде у відставку й оголосить дострокові вибори. Цей фальстарт йому вигідний, адже інші гравці можуть бути не готовими до такого розвитку подій.

Що буде із кадровим питанням у нинішньому році? Фінальний пазл залежатиме від поступливості БПП та «НФ», а також їхніх груп-сателітів - «Відродження» та «Воля народу». Зараз кадровий пасьянс дуже фрагментований, розконцентрований. Парламент - збіговисько угруповань «за інтересами». До того ж треба враховувати, що навіть всередині провладних фракцій є багато мікрогруп, з якими доведеться узгоджувати всі кандидатури. Наприклад, голову Нацбанку. Голосування вже відбулося б, якби були залізобетонні домовленості, а це в нашій політиці фактично нездійсненне:усі бояться кидка. Тож нині навіть президент не в силах скоординувати цю ситуацію. А от ЦВК під тиском Заходу, можливо, і вдасться змінити.

Перелік існуючих вакансій великий. Чи вони укріплять так звану коаліцію, чи навпаки - загострять конфлікт всередині владної верхівки? Мені здається, що цього року між БПП та «НФ» буде набагато більше непорозумінь та прихованих конфліктів, аніж 2017-го. Коаліція крихка, незібрана і ситуативна, і це дасться взнаки у роботі парламенту. Та насправді вже давно пора було б сформувати повну кадрову лаву, як має бути в нормальній європейській державі. Час розмов закінчився, треба говорити про відповідальність української влади. Тож серйозних кадрових зрушень у першій половині 2018 року я не передбачаю.

Що стосується перспективи відставки голови НАБУ Артема Ситника, то її вірогідність висока. Ситник перетворився на досить серйозну політичну фігуру, яка часом змінює деякі владні розклади. Та ми не побачимо Ситника - твердолобого борця із корупцією. Він абсолютно інтегрований у нинішню політичну систему, й буде робити все задля створення собі іміджу ключового антикорупціонера країни. І вірогідно, він братиме участь у виборах.

А ось майже стовідсотковий прогноз щодо долі антикорупційного суду. Профільний закон, нещодавно поданий президентом до парламенту, будуть обговорювати на всіх телеканалах і тягнути, жувати цю гумку... Владі антикорупційний суд не вигідний ні в якому вигляді. Вона не може сама себе кусати. Тож мало того, що процес буде йти повільно, так ще й будуть шукати законодавчі лазівки, які б звели роль такого судового органу до мінімуму. Тож у 2018 році антикорупційний суд точно не запрацює. Будемо спостерігати ситуацію, схожу на створення ДБР.

Появу Виборчого кодексу я сприймаю як своєрідний шантаж з боку «НФ» перед переговорами з БПП щодо майбутньої архітектури альянсу. Та навряд чи цей документ буде прийнятий - через те, що він не задовольняє інтересів мажоритарників. 

Долю зовнішньої політики складніше прогнозувати. Ситуація з КНДР та Іраном зараз у всіх на вустах, тож українське питання відходитиме на другий план. Безумовно, українські дипломати повинні вживати усіх необхідних заходів. Втім, світова кон'юнктура зараз для України гірша, аніж у 2016-2017 роках.

Щодо війни на Донбасі: я думаю, що до березня 2018 року ми не можемо навіть заїкатися про якісь прогнози. Те, що відбувся обмін військовополоненими, це дуже гарно. Але суттєвої ролі ця подія не грає. Це хороший жест, який рятує життя. Втім, у березні відбудуться президентські вибори у РФ, які,звичайно, виграє Володимир Путін. Тож важливо, щоб його президентська кампанія не стала таким собі детонатором й не повернула ситуацію на рівень найгарячішого 2014 року».

Підготувала Анна СПІВАК 

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (533)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области