ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
       

Порошенко — новий Янукович?

  483   0 11.12.2017, 12:00 | Статьи, Политика
Порошенко — новий Янукович?

День бабака або просто танці на граблях - тільки так можна охарактеризувати нинішню політичну дійсність. Не полишає відчуття стійкого дежавю: тут вам і ялинку встановлюють, і президент  відвідав Вільнюс... Насправді ж ситуація із затриманням й визволенням Міхеіла Саакашвілі остаточно закріпила думку про те, що ми повернулись у часи до Революції Гідності.

У травні 2015 року президент Петро Порошенко урочисто представляв нового очільника Одеської ОДА Михеіла Саакашвілі. Тоді глава держави на адресу колишнього президента Грузії сказав чимало теплих та приємних слів. Згадав і про їхню студентську дружбу. Однак трохи більше як за рік після  призначення поміж ними пробіг чорний кіт.

Й почалося щось дуже дивне. Спочатку Саакашвілі звільнився. Потім Порошенко позбавив його громадянства. Далі була історія із перетинанням кордону. А нині сотні силовиків намагалися  заарештувати політика. І останнє шокувало. Замість того, щоб абсолютно спокійно, згідно з законом, вручити підозру Саакашвілі й запросити на допит, відбулася ціла вистава.

А чого тільки варта презентація генерального прокурора Юрія Луценка? Після цього «викриття» запитань до правоохоронців з'явилося занадто багато. Чому Луценко, замість виступати у парламенті, не вручив підозру Саакашвілі, який мітингував під стінами ВР? Принаймні з точки зору піару влади це було б красиво.

Насправді усе в цій історії дивне. Незрозуміло, чому така увага  влади прикута до Саакашвілі. Він, за Конституцією, не може обиратися ані до Верховної Ради, ані в президенти. А його політична сила «Рух нових сил», як свідчать дані останнього опитування, проведеного компанією GfK Ukraine, має лише 2% рейтингу. Тож загрози він не несе ніякої. Та й невже у нас вже є вироки по представникам минулої влади? Ну хоча б один? Що ж тоді робила ГПУ усі ці роки? Отже, усьому цьому дійству хочеться сказати: «Не вірю!»

А ще досить засмутила реакція самого Порошенка. У своєму Твіттері він написав: «Армія не для того тримає фронт, щоби ворог орудував у глибокому тилу. Ми даємо відсіч профінансованій з Москви гоп-компанії, і я відчуваю в цьому підтримку з боку суспільства».

Тобто у нас вже не існує презумпції невинуватості? Чи, може, вирок вже написаний?

Розібратися у нинішньому стані речей надто складно. Чим все ж таки керувалася влада, та яке продовження матиме ця історія, - про це «ВВ» розповіли експерти.

«Зразково-показова» вистава

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник  говорить про те, що влада нині намагається вирішити проблему виборів 2019 року.

«У цьому контексті йде системна послідовна зачистка опозиційних політичних активів. І хоча Михеіл Саакашвілі не може вважатися класичним конкурентом влади, але його діяльність для неї  створює суттєву проблему.  Екс-президент Грузії та екс-губернатор Одещини є точкою збору протестного електорату: люди виходять не за Саакашвілі, а проти Порошенка. Цей протестний рух пройшов шлях від дуже ліберального до радикального. І в контексті того, що рівень недовіри до влади складає 60-80%, будь-який протест є потенційно небезпечним для неї. Адже на фоні радикалізації гасел кількість мітингувальників збільшилась. Й існує вірогідність трансформації  політичної акції під парламентом у повноцінний загальнополітичний протест. Це й стало спусковим гачком», - аналізує політолог.

За словами Руслана Бортника, негативну роль у цій ситуації відіграло ослаблення впливу на Україну наших західних партнерів. Для прикладу, Німеччина зайнята нині формуванням уряду, США відволіклися на внутрішні конфлікти.

«Насправді це «зразково-показовий» кейс, вистава для Юлії Тимошенко, Андрія Садового та інших опозиціонерів. Мовляв, дивіться, ми можемо вас у баранячий ріг скрутити, якщо захочемо. Та вистава ця не вдалася, тому що акторам не заплатили достатньо,  й вони були не того рівня», - говорить експерт.

На думку Руслана Бортника, нині влада зробила кілька серйозних помилок. Перша - політико-правова. Адже не було жодних підстав для фактичного затримання Саакашвілі. Його могли просто викликати на допит до слідчого, уникнувши будь-якої ескалації. І усе це призводить до кризи легітимності.

«Друга помилка - політтехнологічна. Влада вкотре продемонструвала свою слабкість, і це їй вилізе боком. Ключові фінансово-політичні групи, зовнішні партнери дивляться на цю безвольність та слабкість і думають, як із цією владою працювати далі.

Ми не беремо до уваги нині законність чи незаконність дій. Та є ще одна політтехнологічна помилка - це сам компромат на Саакашвілі. У мене виникають сумніви щодо його достовірності. Якщо уважно подивитися продемонстроване генпрокурором Юрієм Луценком відео, можна побачити зміну фону, настроїв... Таке враження, що це нарізка з різних шматків. Діалоги більш схожі на просту начитку тексту для явки з повинною, аніж на ділову розмову  ділових людей. Так не розмовляють, викриваючи усі «явки-паролі». Компромат більше схожий на швидко зліплений дискредитаційний матеріал, який повинен був якось обґрунтувати затримання Саакашвілі. Та мені здається, що ця демонстрація тільки підірвала довіру до самого генерального прокурора», - пояснює експерт.

Руслан Бортник зазначає, що нині влада стоїть на перехресті, тобто  перед вибором, що робити далі. В цій ситуації усі сторони знаходяться в сірій зоні, тож можна було б домовитися  між собою. «Якщо цього не зробити, то подальшої ескалації не оминути. І це зашкодить не тільки нашому іміджу за кордоном, а й ослабить державні механізми», - констатує політолог.

Не в'язниця, а дискредитація

Президент громадської організації «Центр досліджень політичних цінностей» Олесь Доній  вважає, що нині в країні будується авторитарний поліцейський режим задля утримання влади.

«З цією метою здійснено комплекс заходів:  зокрема, узурпація фінансових потоків, підпорядкування основних ЗМІ,  знешкодження опозиції - наявної чи потенційної. Робиться це кількома шляхами: наприклад, створюються так звані чорні списки на телеканалах, а також робляться спроби дискредитації та маргиналізації.

Михеіл Саакашвілі - гіперактивний діяч, і цим він дуже надокучав владі. Не схильний думати, що основна мета - посадити екс-президента Грузії. Поясню чому. Якщо буде суд, то відкритий: тож там, як і в 2011 році, коли судили Тимошенко, будуть присутні медіа, дипломати, громадські  діячі. Тому усі порушення, відсутність реальних доказів були б помітними й саме звинувачення могло б розвалитися. Навіть незважаючи на те, що судова система підпорядкована президенту після так званої реформи. Найголовніше, що до суду буде прикута увага суспільства.

Знову-таки згадайте 2011 рік: Янукович посадив Тимошенко, але вона все одно залишилась лідером та була головним болем тодішнього президента. Янукович не зміг позбутися її.  Порошенко ж не такий нерозумний, як Янукович: він вочевидь робить висновки із помилок свого попередника. Саме тому дискредитація, а не в'язниця. Хоча в дечому він йде його ж шляхом, а інколи навіть перевершує його», - пояснює політолог.

За словами Олеся Донія, Порошенко хотів би монополізувати патріотичний електорат. Можливо тому й спливла російська тема.

«Мене не переконали плівки, які продемонстрував генеральний прокурор. Здивувала сама спецоперація... Виникало забагато питань: наприклад, хто мітив купюри? Та є ще одне цікаве питання: чи пригадуєте ви суди над російською агентурою, яка точно наявна в Україні? Відповідь проста: ні. Та й із представниками минулої влади справи йдуть цікаво. Згадайте тільки, що закрита справа Юрія Іванющенка...» - говорить експерт.

На завершення Олесь Доній додає, що, скоріше за все, влада й надалі тиснутиме на Саакашвілі, знову намагаючись його дискредитувати: «Маючи медійні ресурси, можна продовжувати це робити, і на частину населення це матиме вплив. Ось така прикра реальність».

Яна ДЖУНГАРОВА

"Вечірні Вісті" 

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2020 (675)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)
Апрель 2020 (1234)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области