ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Відкривати ринок землі поки не на часі

  423   0 13.11.2017, 16:00 | Статьи, Политика
Відкривати ринок землі поки не на часі

Агітаційна кампанія влади щодо відкриття ринку землі, яка тривала впродовж літа, не змінила думки суспільства. Українці не хочуть, щоб найцінніші українські чорноземи стали товаром. І хоч громадськість разом із «Батьківщиною» домоглася виключення так званої земельної реформи зі списку вимог МВФ, це лише пауза напередодні великої битви. Адже 1 січня 2018 року спливає термін дії мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Тому якщо зараз не змусити парламент продовжити заборону, в Україні найліпші наділи скуплять за безцінь.

 

Українці чудово розуміють, що за красивими фразами про ринкові відносини стоїть банальний розпродаж вітчизняних чорноземів. Саме тому раз по раз громадськість виходить на акції протесту з метою недопущення перетворення землі на товар.

«Потрібно вимагати від Верховної Ради найближчими пленарними тижнями продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2022 року, ухваливши законопроект №5476 авторства Юлії Тимошенко», - розповів «ВВ» президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Іван Томич.

Політичний експерт Олексій Якубін зауважує, що без такого відтермінування запрацює не ринок землі, а базар з розпродажу чорноземів, які придбають великі українські та іноземні компанії. Тоді примарною стане доля українських сіл, адже агрохолдингам не потрібна значна кількість працівників.

Експерт зазначив, що на запуск повноцінного ринку землі знадобиться не один рік.

«На початках потрібно визначити правила гри і сформувати відповідні інституції, які після інвентаризації землі й створення земельного банку стежитимуть за використанням наділів та їх станом. Тільки після цього можна переходити до оцінки землі залежно від її розташування у тому чи іншому регіоні, родючості тощо», - розповів Якубін «ВВ».

Своєю чергою Іван Томич додав, що якщо земельний ринок відкриється 1 січня 2018 року, то вартість землі впаде навіть порівняно з нинішньою тіньовою ціною.

«В середньому за гектар проситимуть 400-500 доларів - це ціна десяти квадратних метрів у європейських країнах. Років через десять ця ціна зросте в 20-30 разів. Але ті, хто хоче працювати на землі, вже не зможуть її купити», - додав він.

Тому, за словами експерта, після продовження мораторію необхідно прийняти спеціальний закон, який би дозволяв державі викупляти за ринковою ціною землю у пенсіонерів - власників земельних паїв. Окрім цього, потрібно розробити механізм передачі цих земель в оренду фермерам, створивши Земельний фонд розвитку фермерських господарств.

«Наразі влада практично нічого не зробила задля впровадження ринку землі. Панує рейдерство, корупція, розгул криміналітету. Не ухвалено ані необхідних законів, ані підзаконних актів. Тому передумови для реальних ринкових відносин у земельній сфері тільки погіршилися. І переважна більшість українців це розуміють», - підкреслив Томич.

Олексій Якубін переконаний, що влада врешті-решт продовжить дію мораторію на продаж земель сільгосппризначення. Однак це нітрохи не означає, що уряд та провладна більшість дослухалися думки громадськості.  

«Просто суспільні настрої співпали з інтересами агрохолдингів, які побоюються, що після того, як дадуть старт продажу землі, їх дуже швидко витіснять світові аграрні корпорації, такі як Monsanto, зі значно більшими бюджетами», - пояснив він.

Експерт не виключає, що за два роки уряд поновить спроби відкрити ринок землі через неспроможність повернути кредити МВФ.

«Наступного року, за різними оцінками, нам потрібно буде виплатити 4-6 млрд доларів, а в 2019-му ця сума буде близько 15-20 млрд доларів. Якщо в нас бракуватиме грошей та золотовалютних резервів, міжнародні фінансові інституції вимагатимуть розпочати продаж землі. Раніше за таким сценарієм Грецію змусили продавати острови, які перебували в державній власності», - підсумував Якубін.

Олекса ГОНСЬКИЙ

Вечірні Вісті

 

Експертна думка

«Ринок землі має запрацювати не раніше як 1 січня 2024 року»

Денис МАРЧУК,
заступник голови Всеукраїнської аграрної ради:

«Сьогодні переважна більшість сільгоспвиробників не готова до відкриття ринку землі. Адже скасування спецрежиму ПДВ для аграріїв від 1 січня 2017 року позбавила малі та середні фермерські господарства коштів на розвиток свого бізнесу. Як тільки обіг земель сільськогосподарського призначення стане можливий, країна втратить ключових гравців малого та середнього агробізнесу.

Вважаємо, що ринок землі має запрацювати не раніше як 1 січня 2024 року. І за цей період Україна повинна виконати домашнє завдання, щоб врешті-решт нормалізувати законодавчу базу, чого наразі не зроблено. Так, перш ніж говорити про скасування мораторію, потрібно розробити та ухвалити закон «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». В ньому, окрім правил продажу наділів, мають бути окреслені й орендні відносини в цій сфері.

За нашими даними, близько 4 мільйонів ділянок пайовиків нині не мають кадастрового номеру. Тому потрібно нарешті присвоїти їм номери, ввести до системи та завершити наповнення Державного земельного кадастру. Всі внесені до кадастру дані мають бути автоматично перенесені до реєстру майнових прав - бази, що відображається у системі Мінюсту. В цьому реєстрі мусить бути чітко зазначено, хто володіє тією чи іншою ділянкою, хто має орендні відносини щодо конкретного земельного паю. Також необхідно завершити інвентаризацію земель державного значення та земель запасу.

Крім того, належить створити умови, за яких малий та середній бізнес могли б претендувати на участь в обігу земель. Йдеться про певну кредитну лінію на десять років, щоб аграрій, який обробляє до 100 гектарів землі, міг отримати підтримку до 50 тисяч доларів.

Урядовий законопроект передбачає, що купувати землю (не більше як 200 гектарів) можуть виключно фізособи. Але ж більшість сільськогосподарських підприємств є юридичними особами. І вони також повинні мати право брати участь в обігу земель.

Щоб створити конкурентні умови для малого й середнього бізнесу, а також задля уникнення земельних монополій, для юросіб мають діяти певні обмеження. Так, компанія може обробляти не більше як 30% землі на території району, де вона розташовується. Придбання наділів юрособою обмежується 2% земель області, тобто не більше як 0,5% на всій території України.

Врешті-решт має бути проголосований законопроект, який дає можливість територіальним громадам розпоряджатися землями за межами населених пунктів. З огляду на колосальну кількість рейдерських захоплень, до яких призводять істотні упущення в земельному законодавстві та які своєю чергою опосередковано впливають на ненаповненість земельного кадастру і реєстру майнових прав, слід підготувати та ухвалити антирейдерський законопроект. Цей документ має подолати прогалини, які уможливлюють захоплення земель та фермерських господарств». 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2020 (475)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)
Апрель 2020 (1234)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области