ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
         

Президент і опозиція: боротьба за імпічмент

  176   0 14.08.2017, 15:01 | Статьи, Политика
Президент і опозиція: боротьба за імпічмент

Київська облрада, яку очолює представниця «Батьківщини» Ганна Старикова, наважилася на безпрецедентний крок і ухвалила звернення до українського парламенту, в якому вимагає законодавчо врегулювати процедуру імпічменту президента.

Банкова - проти

Ухвалення документа ініціювала фракція «Батьківщина» в Київській облраді. Звернення підтримали 57 із 84 депутатів, а підписала його Ганна Старикова.

Депутати перерахували в документі всі біди України - від інфляції до корупції, що значно посилилися за президентства Петра Порошенка: «Від 2014-го до 2017 року Україна посіла перше місце у світі за рівнем корупції, темпами інфляції, кількістю арештів і викрадень працівників ЗМІ, а також за кількістю офіційних мільйонерів серед держчиновників, депутатів, суддів і антикорупціонерів».

Новими реаліями України обранці Київщини назвали «божевільне й необґрунтоване зростання тарифів на ЖКГ, яке забирає у людей останню копійку», «розгул злочинності» й навіть «торгівлю людьми».

У зв'язку з цим для усунення президента з посади в порядку імпічменту депутати облради пропонують парламенту невідкладно ухвалити новий закон про тимчасові слідчі комісії та внести зміни до Регламенту ВР.

На Банковій зрозуміли ухвалений документ по-своєму й заговорили про переобрання керівництва самоврядного органу Київщини, який, нагадаємо, нині очолює представниця «Батьківщини». Від слів згодом перейшли до діла. Силовики почали викликати до себе керівників фракцій і проводити с ними неприємні розмови. Декому з депутатів працівники прокуратури навіть оголосили підозру про злочин.

«Це вже не перша спроба використати правоохоронні органи для залякування депутатів: усім відомі безпідставні обшуки СБУ в кабінеті голови обласної ради, божевільні ухвали на виїмку документів, які ми могли б надати за першою ж вимогою», - повідомляється на офіційному сайті Київоблради.

Складність процедури

Політологи кажуть, що відсутність механізму процедури імпічменту президента України - це суттєва законодавча прогалина, котра призводить до істотного дисбалансу у владі.

«Слідство стосовно президента може порушити тільки генеральний прокурор, який призначається президентом. Про який баланс може йтися? Тому, безумовно, такий законопроект (що регулює процедуру імпічменту. - Прим. ред.) потрібен», - зазначає директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

За його словами, для Порошенка є справою честі забезпечити ухвалення законів, які врегульовували б процедуру імпічменту.

«У наших умовах такий законопроект проголосований не буде, бо влада боїться будь-яких неконтрольованих зон, чи то є ЗМІ, чи громадська діяльність, чи правові інструменти в зоні функціонування верховенства права», - резюмував Бортник.

Нині оголосити вотум недовіри президентові України надто проблематично. Для цього потрібно не лише ухвалити спеціальний закон про імпічмент і внести зміни до інших законодавчих актів. Сама процедура, закладена в Конституції, є складною і заплутаною.

Відповідно до ст. 111 Основного закону, імпічмент може бути оголошений президентові, якщо він скоїв державну зраду або інший злочин. Процедура передбачає створення у ВР тимчасової слідчої комісії, висновки якої розглядаються на засіданні парламенту. За висновком цієї комісії ВР спочатку 226 голосами має ухвалити рішення про висунення звинувачень президентові, а потім 300 голосами - рішення про імпічмент. Перед цим слід отримати висновок Конституційного суду про законність проведеної процедури імпічменту і висновок Верховного суду про те, що президент дійсно скоїв злочин.

Тож нині президент України насправді може нести лише політичну відповідальність на майбутніх виборах.

Регіони не мовчать

Проект рішення про імпічмент зареєстрували і в Київраді.

«Імпічмент не є обвинуваченням у кримінальному порушенні, він є особливим видом юридичної, а не політичної відповідальності», - наголосив очільник фракції «Батьківщина» Володимир Бондаренко.

Аналогічне звернення до ВР запропонував ухвалити голова фракції «Батьківщина» в Закарпатській облраді Олександр Кеменяш. Він вважає, що відсутність законодавства про імпічмент нівелює систему стримувань і противаг при взаємодії президента й парламенту, що може призвести до узурпації влади та перетворення демократії на одноосібну диктатуру й повернення до тоталітаризму.

Наразі пропозицію «Батьківщини» в Закарпатській облраді підтримали лише 16 депутатів, але Кеменяш обіцяє повторно винести документ на голосування.

«Ухвалення необхідного законодавства, що врегулює питання імпічменту, було однією з базових вимог Майдану», - нагадав він.

Додамо, що особистими обіцянками Порошенка, закарбованими в його передвиборній програмі, було першочергове внесення до ВР законопроектів про парламентську опозицію та про референдум. Проте віз і нині там.

Уже не згадуватимемо фантастичну обіцянку про долар за 10 гривень та славнозвісну фразу з передвиборного ролика Порошенка: «АТО не може i не триватиме два-три місяці. АТО триватиме години!»

Ручні суди

Розуміючи, що депутати ВР можуть вийти з-під контролю й проголосувати за закон про імпічмент, Порошенко підстрахував своє перебування на посаді, посиливши вплив на Верховний та Конституційний суди. Саме від їх рішень залежатиме, залишиться президент на посаді чи ні.

Торік Порошенко розпочав судову реформу, наслідком якої стало те, що гарант Конституції фактично підпорядкував собі Верховний суд. Коли на табло ВР під час голосування за зміни до Основного закону засвітилася цифра 335, президент вигукнув: «Це перемога!» Щоправда, він не уточнив, чия перемога - його особиста чи народу України.

«Президентові дедалі легше знаходити спільну мову з суддями попереднього режиму. Допускати до прийняття рішень нових суддів він не поспішає», - писав тоді експерт «Реанімаційного пакету реформ» Михайло Жернаков.

Ще одну важливу перемогу здобула Банкова, проштовхнувши в останній літній тиждень роботи парламенту новий закон «Про Конституційний суд України».

«Адміністрація президента одним голосуванням забезпечила собі ручний Конституційний суд, що означає повний контроль над подальшими змінами до Конституції», - написала у своєму блозі народний депутат від «Батьківщини» Альона Шкрум, коментуючи документ.

За словами політика, новий закон забезпечує призначення потрібних президентові суддів, гарантує прийняття у майбутньому «правильних» рішень Конституційним судом.

«Забудьте про європейську мрію щодо незалежного Конституційного суду, який тлумачить Конституцію та єдиний вирішує питання можливого імпічменту президента», - підсумувала Шкрум, звертаючись до українців.

Наразі Верховна Рада виправдовує довіру Порошенка. Кілька політсил, зокрема «Батьківщина» та «Самопоміч», нещодавно намагалися поставити на голосування проект закону про тимчасову слідчу комісію для зміщення президента в порядку імпічменту. Однак намарно. Парламентська більшість не дослухалася опозиції.

Замість епілогу

Якщо президент боїться імпічменту, отже, він відчуває провину перед народом, усвідомлює неправомірність своїх дій на посаді. Відтак гарант намагається захистити себе прогалинами в законодавстві, судами, силовиками. Насправді такий захист є хитким і гарантує безпеку тільки до певного часу. Це довів Майдан.

Чинному президентові вдалося сконцентрувати більше влади у своїх руках, ніж Януковичу, але й український народ теж став сильнішим і відчайдушнішим. Ще трохи - і людям справді буде нічого втрачати. Тоді усунення з посади шляхом імпічменту може стати єдиним мирним порятунком і для несумлінного президента, і для народу.

Якби був закон про імпічмент, українцям не довелося б проливати кров на Майдані, адже в якийсь момент на бік народу стали парламентарі, судді й силовики. Події розгорталися б інакше, якби ВР застосувала до тодішнього гаранта процедуру імпічменту. Можливо, Янукович і нині б мирно жив в Україні десь поруч зі ще одним політичним невдахою - Ющенком і вечорами грав би з ним у підкидного...

Сергій МАЦІЄВСЬКИЙ

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2018 (705)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области