ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Сенсорна зрада, або Пульт від щастя

  74   0 08.08.2017, 11:00 | Статьи, Политика
Сенсорна зрада, або Пульт від щастя

Кнопкодавство - справжнє лихо українського парламенту. Наші депутати не мають ані страху, ані сумління. Усе просто - жодного покарання за не персональне голосування вони не несуть. Сенсорна кнопка на їх робочих місцях могла б стати бодай перепоною до кнопкодавчої тяги. Але за дев'ять років обговорення і критики цієї інновації не було жодної спроби випробувати її в дії. Однак нині триває розробка документації щодо технічного переоснащення зали засідань Верховної Ради. Робочі місця парламентарів переобладнають за останнім словом техніки. А також їм знову спробують підсунути легендарну вже сенсорну кнопку.

Інновація, якої усі боялися

В 2008 році тодішній спікер Арсеній Яценюк під час літніх канікул влаштував для журналістів яскраву презентацію оновленої системи  для голосувань «Рада-3». Вона була особливою: спеціалісти з Інституту проблем математичних машин та систем обладнали кожен пульт додатковою сенсорною кнопкою. Саме цей апґрейд мав би назавжди покінчити з не персональним голосуванням.

Утім, новинку так і не запустили в роботу. Яценюк протримався в кріслі голови Верховної Ради до листопада 2008-го і не встиг впровадити інновацію.

Однак наступному спікеру Володимиру Литвину він заповідав негайно увімкнути сенсорну кнопку: «Згідно з регламентом ВР, для забезпечення функціонування оновленої системи голосувань необхідний лише підпис голови Верховної Ради».

Та Литвин не пішов на цей крок. Згодом почали говорити, що для відповідного рішення треба голосувати окрему постанову. Звісно, що голосів «за» забракло б. Депутати ж не вороги собі!

У 2013 році опозиція спонукала вже іншого спікера - Володимира Рибака впровадити сенсор. Та і в цьому випадку все було марно. Голова Верховної Ради разом із головою фракції ПР Олександром Єфремовим навіть влаштували шоу, продемонструвавши, як систему для голосувань можна обдурити. Розробники заперечували таку можливість. І натомість зазначали, що в найближчому майбутньому система «Рада-3» взагалі ляже, й депутатам доведеться голосувати за допомогою рук. Кого це налякало? Адже у народних обранців двійко рук, тож можна голосувати за себе і за сусіда...

2014 року тодішній спікер Олександр Турчинов вкотре заговорив про впровадження нової системи для голосувань. За його словами, вартість «Ради-4» без огляду на інфляцію мала б становити 92 млн гривень. Він зазначав, що, попри скрутну економічну ситуацію, буде говорити з урядом про виділення коштів для впровадження системи «Рада-4» вже до початку зимової сесії парламенту. Та знову виникла пауза.

На початку 2015 року голова ВР Володимир Гройсман в інтерв'ю Бі-Бі-Сі зауважив, що наразі держава не може собі дозволити такі шалені витрати.

«Питання не персонального голосування має вирішуватися не тільки і не стільки технічними засобами. Будь-яку технічну систему можна обійти, і це, до речі, показало тестування системи сенсорної кнопки», - пояснив Гройсман.

Спікер зазначив, що бачить вирішення проблеми в ухваленні кодексу депутатської етики, який би, зокрема, визначав відповідальність за кнопкодавство.

Але вже через півроку Володимир Гройсман заявив, що в майбутньому депутати користуватимуться новою системою для голосування - за відбитками пальців.  Гройсман нагадав, що система розрахована на десять років і вже перебрала три роки свого терміну придатності (на цю мить - п'ять років). «Надалі ми плануємо впровадити нову систему, зокрема з відбитками пальців, аби депутати могли голосувати максимально персонально. Але це потребуватиме значних фінансових ресурсів. Ми зараз шукаємо рішення, і ми його презентуємо, коли знайдемо», - заявив спікер.

Та майже на два роки тема знову стала неактуальною.

Новий  апґрейд

Однак виявляється, що нещодавно був завершений тендер на розробку проектно-кошторисної документації об'єкта будівництва «Технічне переоснащення зали засідань Верховної Ради України». Роботи мають завершитися до кінця року. До речі, вартість розробки лишень документації, згідно з даними сайту публічних закупівель Prozorro, становитиме 7 млн гривень.

Уже відомо, що оновлять не тільки депутатські робочі місця, а й трибуну, місця президента, прем'єра, членів уряду, ложі для запрошених (25), робочі місця адміністраторів та технічного персоналу (6), робочі місця на балконі (250).

Стаціонарне робоче місце парламентаря міститиме: кольоровий сенсорний екран (тач-скрін) з можливістю голосування з нього та додатковий модуль із кнопками для голосування на випадок виходу з ладу тач-скріну - тобто як резервний варіант. Також: персональний комп'ютер/термінальний клієнт/спеціалізоване рішення, сканер зчитування біометричних даних, кард-рідер, мікрофон, гучномовець, пристрій для користування синхронним перекладом.

Певне, багато хто з народних обранців мріяв би про персональний пульт для голосувань, який можна було б зручно покласти в свою валізку, вирушаючи на відпочинок до Мальдів чи Багамських островів...

А якщо серйозно, то все ж цікаво, скільки коштуватиме це диво техніки? Відповідь, щоправда, почути страшно.

Також бентежить таке питання: чим сканер зчитування біометричних даних відрізнятиметься від тієї самої сенсорної кнопки, яку стільки разів звинувачували в недосконалості? Чому тоді було не можна, а нині можна? І чи ми знову не викинемо гроші в повітря? Усе може бути. Але якби голосування були персональними, це завадило б ухваленню багатьох законопроектів. Часто для прийняття того чи іншого документу бракує лише кількох голосів, тож кожне «за» цінується на вагу золота...

Покарання не буде

Насправді підхід до боротьби з не персональним голосуванням мав би бути комплексним. Бо коли ще з'явиться та сенсорна кнопка... А тим часом деякі депутати, навіть ті, які раніше засуджували кнопкодавство, нині без тіні сумління голосують за інших. І жодної відповідальності за це не несуть, бо закон не передбачає. Однак у цивілізованих країн, до яких ми прагнемо долучитися, це питання є принциповим.

До речі, на зворотному боці картки для голосування шотландського депутата написано: «Незаконне володіння, використання, зберігання, знищення або передача іншій особі є кримінальними злочинами». За кнопкодавство карають і в Ізраїлі - до п'яти років позбавлення волі. У квітні 2016 року під час голосування у польському Сеймі з приводу кандидатури судді Конституційного суду депутат політичної групи «Кукіз'15» Малгожата Зверцан проголосувала за себе та свого колегу  Корнеля Моравецького.  Партія «Кукіз'15» виключила Зверцан зі своїх лав, а прокуратура порушила проти депутатки справу. Їй загрожує до п'яти років ув'язнення. А в Литві та Словаччині за не персональне голосування  просто позбавляють мандату.

У нас же ще 2015 року був прийнятий у першому читанні законопроект №1895, який передбачав покарання для кнопкодавів. Так, згідно із документом, депутатів, пійманих на не персональному голосуванні, мали б позбавляти права: брати участь у десяти пленарних засіданнях ВР, отримувати зарплатню за цей період, обіймати керівні посади у парламентських комітетах, бути офіційним учасником парламентських делегацій, їздити у відрядження за рахунок бюджетних коштів.

Доволі правильні виховні заходи, та, здається, надто м'які для наших реалій! Та й загалом є сумніви, що закон остаточно ухвалять. Тим паче, що ось уже два роки про нього нічого не чути.

Тож все, що нам лишається, - це чекати на нову сенсорну кнопку. На совість та законодавче покарання сподіватися не варто... Виходить замкнене коло?

Яна ДЖУНГАРОВА

"Вечерние Вести"

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (421)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области