ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Неконституційна доля КСУ

  86   0 07.08.2017, 11:25 | Статьи, Политика
Неконституційна доля КСУ

«Життя по-новому» докотилося й до Конституційного суду. Президент підписав закон про КС, який у парламенті з галасом, пилом і порушенням Регламенту встигли протягнути до канікул. Мотив ухвалення цього документу простий і набридливий - продовження судової реформи та необхідність узгодити судову систему з європейськими нормами і стандартами. А щоб українцям легше було вірити в позитивні зміни, гарант запропонував «цукерку» у вигляді права на конституційну скаргу, що забезпечує доступ громадян до палаців Феміди в пошуках справедливості. Проте експертне середовище вважає, що відтепер Порошенко зробить Конституційний суд цілковито «ручним». Це дозволить гарантові підстрахуватися на випадок імпічменту і продовжити термін свого правління.

Файне слово «конкурс»

Що ж змінить закон, ухвалення якого забезпечили БПП, «Народний фронт» у зв'язці з Опоблоком, групами «Відродження» та «Воля народу»? Чому голосування за нього силами провладних партій та недобитків Партії регіонів супроводжувалося вигуками «Ганьба» в сесійній залі?

Як і всі «реформи», закон передусім передбачає зміну структури та повноважень Конституційного суду. Відтепер він міститиме 6 колегій, 2 сенати та Велику палату. Деякі експерти вважають, що таке розпорошення суду дозволить непомітно приймати негативні для громадян рішення.

Склад КС налічуватиме 18 суддів. Президент, парламент та з'їзд суддів України призначають по шість членів Конституційного суду, яких попередньо обиратимуть за конкурсом. А щоб вони охочіше працювали, законотворці суттєво збільшили їм зарплату. І тепер судді КС отримуватимуть близько 120 тис. гривень. Крім того, суддям КС у відставці призначили довічне грошове утримання в розмірі 50% окладу - близько 60 тис. гривень.

Народний депутат від «Батьківщини» Альона Шкрум у своєму блозі на «Українській правді» зазначила, що суддям нараховуватимуть зарплатню не з моменту складання присяги, а з наступного дня після призначення.

«Тобто суддя Конституційного Суду отримуватиме винагороду навіть у випадках, коли фактично він ще не здійснює свої повноваження і навіть не склав присяги», - констатувала парламентар.

 

За словами Альони Шкрум, також можна забути й про європейську мрію щодо незалежності Конституційного суду, адже задекларований конкурсний відбір не відрізнятиметься від існуючого. Бо закон не встановлює порядок проведення відбору кандидатів на посаду судді Конституційного суду на конкурсних засадах, як того вимагає частина 3 статті 148 Конституції.

«За новим законом, відбір кандидатів здійснюється кожним суб'єктом самостійно через конкурсні комісії: президент сформує свою комісію - вона обере суддів, у парламенті комісію сформує профільний комітет, де-факто підконтрольний президенту. «Конкурс» зводиться до формального прийняття заяв від кандидатів, оприлюднення їх автобіографій і мотиваційних листів, вивчення документів та відомостей, наданих кандидатами, співбесід із кандидатами, а також складання списку кандидатів, рекомендованих на посаду судді Конституційного суду України. Все. Як бачимо, описана процедура відбору не містить конкурсних засад, вона не дає змоги виявити найгідніших, отже, нагадування Головним науково-експертним управлінням (у своїх зауваженнях до закону) значення слова «конкурс» видається марним. АП байдуже до будь-яких зауважень», - підкреслила Альона Шкрум.

Підлеглий суд

Конституційний суд Україні в різні роки, на жаль, обслуговував забаганки чинних президентів. У 2003-му він дозволив Кучмі балотуватися на третій президентський термін. У 2007-му Ющенко домігся, щоб його указ про розпуск Верховної Ради і призначення дочасних парламентських виборів так і не був оцінений КС на предмет конституційності. Янукович за допомогою суду не тільки повернув Конституцію 1996 року, а й фактично узурпував владу.

Кандидат історичних наук, керівник «Центру політичної розвідки», політтехнолог Олег Постернак вважає, що влада завжди спрямовувала роботу Конституційного суду в потрібному собі напрямі. На його думку, у Порошенка, на відміну від попередників, завдяки громадському та медійному контролю не такі широкі можливості маніпулювати КС. Однак новий закон не повністю нівелює форми та методи впливу на цей судовий орган. Тож Конституційний суд ще стане владі у нагоді.

«Наприклад, якщо Україна піде шляхом врегулювання конфлікту на Донбасі згідно з Мінськими домовленостями і доведеться вносити зміни до Конституції, Порошенку знадобиться схвалення Конституційним судом зовнішньополітичного курсу країни», - зазначив він у коментарі «ВВ».

А ось експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Микола Спірідонов впевнений, що ухвалення закону «Про Конституційний суд» було стратегічним завданням Порошенка, бо відтепер він контролюватиме більшість у цьому органі.

«Повноваження КС зросли порівняно з Верховним судом. Відтепер він підгодований фантастичними зарплатами і колосальними пенсіями. З огляду на далеко не блискучі рейтинги Порошенка, такий підконтрольний Конституційний суд знадобиться йому, коли постане питання про імпічмент.

Також не виключено, що КС уможливить продовження терміну його перебування у кріслі глави держави, дозволивши, щоб президента обирав парламент, а не народ України», - пояснив він «ВВ», додавши, що цей судовий орган може будь-якої миті розширити повноваження чинного президента.

Але щоб українці не здіймали галасу, гарант подбав про солоденьку пілюлю для них. Закон запроваджує додатковий механізм захисту прав і свобод - інститут конституційної скарги, який полягає у тому, що будь-яка фізична чи юридична особа може звернутися до КС. Проте такої можливості не надали представникам органів місцевого самоврядування, що фактично є звуженням їхніх прав.

Проте й пересічним громадянам рано тішитися. Бо до КС вони можуть звернутися лише після проходження усіх кіл судового пекла. Причому КС не вирішить справу по суті, а лише з'ясує, чи відповідає Конституції той із законів, за яким було винесене рішення.

Нетаємне голосування

Окремої уваги заслуговує норма закону про публічне обрання Верховною Радою омбудсмена. Здавалося б, яким боком уповноважений із прав людини причетний до Конституційного суду?

Голова правління українського Центру інформації з прав людини Тетяна Печончик розповіла «ВВ», що таку тактику вже неодноразово використовували в Раді, коли хотіли ухвалити те чи інше важливе політичне рішення. Так, під час розгляду питання про скасування е-декларування для військовослужбовців протягнули поправку про обов'язкові електронні декларації громадських активістів, кажучи, що заради однієї норми не варто ставити хрест на всьому документі.

У ситуації з відкритим голосуванням за омбудсмена, який в ідеалі має бути незалежним борцем за права громадян і їхнім захисником, зіграли свою роль коаліційні торги. Врешті-решт на посаду уповноваженого з прав людини погодили кандидатуру Людмили Денисової (НФ). І дарма, що до неї дуже критично налаштовані правозахисні організації, зокрема й міжнародні.

Відкрите голосування дає можливість порахувати кількість депутатів, які «правильно» проголосують, і проконтролювати їхні дії. А те, що таке рішення порушує «Паризькі принципи» ООН, де прописані гарантії незалежності омбудсмена, неважливо.

Тетяна Печончик додала, що заради протягування цієї норми  парламентська більшість на чолі зі спікером Парубієм пішла на фальсифікацію результатів голосування.

«На відео від 13 липня, коли розглядався законопроект про КС, депутати підтримали поправку з голосу про таємне голосування за омбудсмена. А в тексті, який пішов на підпис президенту, норму було переписано на відкрите голосування», - підкреслила вона, додавши, що восени Рада проголосує за нового омбудсмена з доволі сумнівним досвідом правозахисної діяльності.

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

"Вечірні Вісті" 

 

 

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (456)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области