ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Державна допомога фермерству: досвід ЄС

  88   0 14.06.2017, 11:00 | Статьи, Политика
Державна допомога фермерству: досвід ЄС

Сьогодні у сільському господарстві України домінують великі аграрні холдинги та підприємства, що здатні вести бізнес навіть в умовах скрутної економічної ситуації. Натомість дрібні товаровиробники стикаються з проблемами збуту продукції на внутрішньому ринку, їм складно, а іноді взагалі неможливо отримати кредити, вони давно вже не розраховують на будь-яку державну підтримку.

Євросоюз багато інвестує в сільське господарство­­

Не втомлююся повторювати: нині як ніколи вагомого значення набувають саме малі форми господарювання - сімейні фермерські господарства, невеликі ферми, а також трансформовані у такі форми особисті селянські господарства. Це є цілком логічним із позиції соціальної ефективності, забезпечення зайнятості та трудової активності сільського населення, реалізації підприємницького потенціалу, збереження культурного осередку села, раціонального використання земельних угідь та розвитку сільських територій загалом.

Провладні депутати, члени уряду та близькі до них експерти декларують, що саме мораторій на продаж землі заважає розвитку сільського господарства, становленню малих і середніх сільгосптоваровиробників як повноцінних гравців ринку, залученню інвестицій. У приклад завжди наводять країни Європи, де ринок землі існує вже багато років. Фермерство там є не лише прибутковим бізнесом, що передається у спадок від батька до сина - це одна з найважливіших виробничих галузей Євросоюзу!

Але річ у тім, що країни, які наразі становлять основу Євросоюзу, ще півстоліття тому започаткували систему державної підтримки малих та середніх сільгоспвиробників. І нині субсидування сільського господарства в цих країнах є найвитратнішою статтею бюджету - близько 40%.

Навіщо це було зроблено? З метою забезпечити сільським жителям гідний рівень життя, створити додаткові робочі місця, стабілізувати продовольчі ринки та гарантувати постачання продуктів за доступними цінами (це називається продовольча безпека країни).

З огляду на світову тенденцію зростання попиту на продукти харчування, Євросоюз не лише кредитує своїх виробників, а й допомагає їм реалізовувати продукцію, врегульовувати питання експорту, узгоджувати фітосанітарні вимоги, захищати право інтелектуальної власності тощо.

Справді, в різних країнах по-різному підходять до дотацій фермерам та сімейним фермерським господарствам. Але такий спосіб сприяння практикують усі розвинені країни світу.

Розглянемо кілька доволі цікавих, на мій погляд, форм державної підтримки фермерства.

Франція: кооперативи та спеціальний податковий режим

Близько 520 тисяч працівників задіяні у кооперативах, їхній річний товарообіг становить у середньому 77-80 млрд євро, а на збут припадає близько 60%  сільгосппродукції.

Переробно-збутову діяльність провадять 3500 сільськогосподарських кооперативів.

Дуже поширені також кооперативи, які надають послуги зі штучного осіменіння великої рогатої худоби (ВРХ). Найбільше кооперативами охоплені сфери збуту зерна - 67-70%, свинини - до 65%, молока - понад 50%.

На переробні кооперативи у Франції припадає 40-45% загального обсягу продукції харчової промисловості. Значна частка кооперативного сектору в її виробництві створює сприятливе конкурентне середовище, тобто спонукає приватні переробні підприємства покращувати економічні відносини з фермерами.

Завдяки об'єднанню кооперативів зі спільного використання техніки (CUMA), членами та клієнтами якого є близько 38% сільгоспвиробників, фермерські господарства мають доступ до високопродуктивних машин, а отже, отримали можливість зменшувати індивідуальні витрати на закупівлю технічних засобів, залучати до виконання робіт професійних механізаторів і навіть вирішувати проблему почергових відпусток для членів ФГ. У CUMA зосереджена третина парку зерно- і кормозбиральних комбайнів, п'ята частина розкидачів добрив, трактори підвищеної потужності, обприскувачі, спеціалізоване обладнання для ремонтних робіт, меліоративна й інша спеціалізована техніка. Машини й обладнання, які знаходяться у кооперативах, є колективною і частково приватною власністю їхніх членів. Використання техніки відбувається за чітко складеними графіками, відповідно до замовлення фермерів.

Щоб залучити молодь до сільськогосподарської діяльності, муніципалітети почали втілювати в життя програми продажу землі під присадибні господарства, а також під будівництво сучасних торгово-розважальних комплексів у сільській місцевості. Також набуває поширення система, за якої комуни, тобто громади мешканців населених пунктів країни, купують територію, а потім здають її в оренду або перепродують майбутнім фермерам за доступною ціною. Реалізація цих програм уже дає результати.

У Франції для сільських виробників діє спеціальний податковий режим, тож вони платять дуже мало податків. Якщо сільгосптоваровиробник купує якесь специфічне обладнання, наприклад, увесь спектр сільгосптехніки для боротьби з бур'янами, то отримує 40% компенсації від її вартості. Якщо фермер бере практикантів, йому компенсують податки. Окрім того, існує так званий кредит на податки: із суми €10 тис. потрібно сплатити тільки €6 тис., а решта відшкодовується.

Кредитування французьких фермерів відбувається під 2% річних. Існує спеціальний вид позики для закупівлі сільгосптехніки.  Компанія-продавець має контракт із банком і видає кредит самостійно під 2-3%. Протягом першого року фермер не повинен виплачувати відсотки, а віддає їх упродовж наступних трьох років. До того ж фермеру не потрібно йти в банк - постачальник сам оформляє усі потрібні документи.

У Франції підтримується органічне виробництво. Для виробників такої продукції, окрім базових дотацій на техніку й податки, протягом перших 2-3 років перехідного періоду держава оплачує сертифікацію.

Польща: субсидії та доступні кредити

Країна не лише близька нам територіально. Ще 10 років тому вона переживала такі самі економічні та соціальні кризи, які нині долаємо ми.

Польща підтримує фермерські господарства від 3 га до 30 га в рамках проекту розвитку сільських територій: загалом субсидіювання аграріїв становить близько 250 євро на гектар. Тваринництво теж дотується: за кожну голову корови - 69 євро, вівці - 25 євро, кози - 15 євро. Якщо ти молодий фермер, держава сплачує тобі ще 100 євро за гектар додатково.

Крім цього, існує програма здешевлення вартості придбання тракторів та комбайнів до 80%. Не кажучи вже про кредитні ресурси! Позику можна віддавати впродовж 25 років за відсоткової ставки 3-5%!

Через дієве антимонопольне законодавство уряди країн Європи унеможливлюють концентрацію значних масивів землі в одних руках чи в групи осіб

 

Підбиваючи підсумки, хочу зазначити: в нашій країні ще дуже далеко до розуміння того, що саме на сільське господарство та його розвиток належить робити акцент. Напевно, колись ми до цього все-таки дійдемо. Головне, до того часу не роздати чи розпродати наше головне багатство, наше майбутнє - українську землю.

 

Вадим ІВЧЕНКО,
народний депутат

Вечірні Вісті

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2018 (758)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области