ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Дозапобігалися: маємо «золото» з корупції та війну інституцій

  190   0 18.04.2017, 12:00 | Статьи, Политика
Дозапобігалися: маємо «золото» з корупції та війну інституцій

Україна опинилася на першому місці за рівнем корупції у бізнесі серед 41 країни з Європи, Близького Сходу, Індії та Африки. Про це свідчать результати дослідження, проведеного аудиторською компанією Ernst&Young. До речі, два роки тому наша країна посідала сьоме місце! В таких рейтингах ми завжди тримали «першість», однак ніколи ще не брали «золото». То це так ми «живемо по-новому»?

Заміщення і мавпування

Післямайданна влада під тиском Заходу створила антикорупційні органи. Ці структури мали б запобігати, протидіяти ганебному явищу та виводити на чисту воду хабарників. Однак в українських реаліях вони виявилися абсолютно неефективними. Замість реальних результатів маємо постійні піар-акції та конфлікти. Спершу спалахнула війна між НАБУ та ГПУ, а нині доволі серйозна битва точиться між НАЗК та Мінюстом. Відомство Павла Петренка навіть ініціює правки до закону «Про запобігання корупції», які, зокрема, регламентують порядок звільнення керівництва НАЗК. 

Питань до діяльності Національного агентства із запобігання корупції надто багато, до його голови Наталії Корчак - ще більше. Проте запропоновані норми можуть перетворити декоративний нині орган на повністю контрольований. Так, урядовці радять запозичити норми із закону «Про Національне антикорупційне бюро України» й створити аудиторську комісію, яка б щорічно проводила аудит діяльності НАЗК. До комісії мають увійти по одному представникові від президента, Кабміну та парламенту. В разі, якщо висновок незалежної зовнішньої оцінки буде незадовільним, повноваження голови НАЗК чи спеціального уповноваженого можуть достроково припинити.

З одного боку, все правильно. А з іншого - пригадайте, скільки місяців поспіль депутати не можуть обрати аудитора НАБУ. Тут буде так само? І про яку незалежність органу тоді йдеться? Це якесь замкнене коло.

Та найстрашніше інше: від реальної боротьби з корупцією ми перейшли до боротьби між державними інституціями. А поміж тим суть проблеми не міняється. Більше того, ми отримуємо перше місце з корупції. Наступного року нам дадуть гран-прі?

Читайте також: Електронний Армагеддон

Без кумів

Експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Микола Спіридонов звертає увагу на те, що, навіть ухваливши поправки до закону «Про запобігання корупції», звільнити голову НАЗК Наталію Корчак буде непросто.

«Коли розроблялася ідея створення цього антикорупційного органу, питання відставки керівництва не прописали. Пояснювали це тим, що орган повинен бути непідконтрольним та незалежним. Тож ми отримали проблему, коли голову неефективного Нацагентства просто неможливо звільнити. Сама Наталія Корчак йти у відставку не хоче. Нині Мінюст розробив поправки до законодавчого акту. Але є один юридичний казус: закон не має зворотньої сили. Тому якщо за новими нормами захочуть звільнити Наталію Корчак, вона, відповідно, може оскаржити це рішення», - пояснює експерт.

Микола Спіридонов нагадує, що конкурс на посаду голови НАЗК був доволі формальний. Не треба забувати, хто її просував.

«Коли Наталія Корчак ще викладала в університеті, у неї були студенти на прізвища Яценюк, Петренко та Бурбак. Очевидно, вони її і витягли, як свою давню знайому. А тепер перестали підтримувати. Тож насправді ми вийшли на ще одну проблему: проведення конкурсів. Від формалістичних методів треба відходити, а на посади обирати професіоналів, а не добрих знайомих чи родичів.

Мене розчулює, коли представники влади кажуть, мовляв, немає гідної кандидатури на ту чи іншу посаду. Невже в сорокамільйонній країні дійсно не можна знайти фахівця? Це ж маячня! Насправді це означає, що просто немає кума, свата, брата, коханки тощо. Тож треба відходити від кумівства. Рано чи пізно це станеться, і старі схеми будуть зруйновані. Та хто і коли це зробить? Складно відповісти», - аналізує політолог.

Водночас Спіридонов наголошує: в Україні створені інституції, які теоретично можуть кинути виклик корупції. Але нині боротьба провалена, адже, окрім піар-акцій, особливих результатів не маємо.

«На системну битву потрібна політична воля і тиск Заходу, без якого в нас нічого не виходить. Проте Захід почав втомлюватися від України. Ось вам банальний побутовий приклад: у вас є сусід, і в нього є проблема. Ви раз по раз допомагаєте якось її залагодити, але він ніяк не може впоратися. Ви неодмінно зморитеся! Україна опинилася саме в такій ситуації. Європейські лідери переймалися проблемами нашої країни, та вони бачать, яка корупція процвітає у верхівці влади. То скільки можна з нами няньчитися? До того ж, нині вони зайняті своїми виборами. Тому концентрація уваги до України зменшується», - пояснює експерт.

На думку Миколи Спіридонова, потрібен струс системи, який би реалізувався у дострокових парламентських та президентських виборах. Адже нинішня «колода» вже відіграла своє.

Відтермінована катастрофа

Політолог, голова Єдиного координаційного центру «Донбас» Олег Саакян говорить про те, що зміни до закону «Про запобігання корупції» можуть призвести до повторення ситуації з НАБУ, коли депутатам ніяк не вдається обрати аудитора від парламенту, тож перевірка діяльності цього антикорупційного органу не відбувається.  

«Насправді в Україні існує проблема функціонування державних інститутів. Та й криза стала нормальним середовищем для існування нинішнього політичного режиму. Відтак які б закони наразі не ухвалювалися, політичні еліти та інституції захочуть їх обійти і робитимуть це», - говорить політолог.

За словами експерта, сьогодні Нацагентство із запобігання корупції є вкрай неефективним, і потрібно негайно створювати умови для того, щоб НАЗК запрацювало на повну потужність. Парадоксально, але це в інтересах чинної політичної еліти, яка все більше втрачає контроль над ситуацією. Залишити проблему без вирішення - це просто відтермінувати неминучу катастрофу, соціальний сплеск і протести.

«Довготривалий конфлікт між НАЗК та Мінюстом є, з одного боку, свідомим відволіканням уваги суспільства від самої суті проблеми. З іншого боку, це розмивання відповідальності. Такий «метод» ми успадкували з радянських часів: якщо не можеш впоратися із завданням, треба перекласти відповідальність за свою безпорадність на іншого. Ось і граються НАЗК та Мінюст у своєрідний пінг-понг, звинувачуючи один одного в усіх смертних гріхах. Проблема ж наразі не вирішується», - пояснює експерт.  

За словами Саакяна, нині наявні всі інструменти для того, щоб боротися з корупцією. Та не створено жодного механізму заміщення «звільненого поля», адже замість убитих ракових клітин мають з'явитися здорові.

«Корупція не існує сама собою, а має конкретні схеми і прізвища. Вона народжується там, де державні інституції не функціонують або дають збій, не в змозі забезпечити  вирішення важливих питань. Тож доки не відійдемо від радянських традицій і не трансформуємо державу, боротьба буде марною», - констатував Олег Саакян.

Читайте також: Боротьба за «боротьбу» з корупцією

Україна - не Румунія 

Потіттехнолог, кандидат історичних наук, керівник «Центру політичної розвідки» Олег Постернак зауважує, що створення інструментів контролю за діяльністю антикорупційних органів є абсолютно європейською нормою. Проте треба зважати на українські реалії.

«Між НАЗК та урядом точиться справжня війна. Кабмін прагне впливати на норовливих членів Нацагентства, поставити орган під контроль. Та й загалом політична еліта, яка мусила публічно відзвітувати про свої статки, хотіла б убезпечити себе на майбутнє та своєрідно помститися. Потенційно НАЗК може бути дуже небезпечним органом. Однак з огляду на те, що Нацагенство має можливість вдатися до міжнародної лобістської допомоги, навряд чи поправки до закону «Про запобігання корупції» швидко ухвалять. Хоча питань до роботи НАЗК надто багато», - аналізує експерт.

Олег Постернак наводить приклад успішної роботи аналогічного антикорупційного органу в Румунії. Так, у цій країні за звинуваченням у корупції був ув'язнений на чотири роки рідний брат колишнього президента країни Мирча Бєсеску.

«Чи є щось подібне в Україні? Ні. І навряд чи найближчим часом буде. Сьогодні НАБУ і НАЗК є декоративними, невдалими, неефективними органами. Але якщо ми говоримо про реальну боротьбу з корупцією, то вона має опиратися, зокрема, на відповідні імпульси від громадянського суспільства. Однак суспільство перебуває у летаргічному сні. Міжнародні еліти й фінансові інституції не можуть виконувати роботу за український народ. Мусить бути задіяне все суспільство. Причому в свідомості українців мають відбутися насправді тектонічні зміни», - пояснює політтехнолог.  

Яна ДЖУНГАРОВА 

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (497)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области