ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Відставка Гонтаревої. Місію виконано?

  279   0 18.04.2017, 11:10 | Статьи, Политика
Відставка Гонтаревої. Місію виконано?

10 травня голова Нацбанку Валерія Гонтарева має намір піти у відставку. Валютний ринок відреагував на цю новину зміцненням гривні. Проте радість є передчасною. Хоча цього разу керівник нацрегулятора справді написала заяву про звільнення, вона ще довго обійматиме крісло і встигне багато чого утнути.

Мавр зробив свою справу

Три роки поспіль керівник НБУ йшла напролом, як важкий танк, не реагуючи на критику. На прес-конференції, присвяченій заяві про звільнення за власним бажанням, Валерія Олексіївна не скупилася на самовихваляння. Підкреслила, що навіть МВФ не в захваті від того, що вона залишить Нацбанк. А причину відставки пояснила просто: всі заплановані реформи реалізувала. Тож результатами своєї діяльності Гонтарева задоволена. У свій актив вона записала і ліквідацію 89 українських банків, і націоналізацію «Приватбанку». А ще - забезпечення макрофінансової стабільності.

Проте експерти, яких опитали «ВВ», іншої думки щодо реальних результатів пані Гонтаревої. За словами фінансового аналітика, керуючого партнера компанії Capital Times Еріка Наймана, загалом діяльність очільниці НБУ можна оцінити на «трієчку».

Голова Комітету економістів України Андрій Новак своєю чергою пояснив, що критеріями оцінки роботи керівника нацрегулятора є стабільність національної валюти, доступність кредитних ресурсів у банківській системі та її надійність.

«За всіма трьома критеріями оцінка діяльності Гонтаревої є негативною. За час її роботи гривня девальвувала у 3,2 раза. Кредитний ресурс у національній валюті суб'єкти господарювання можуть взяти під 25-30%. На таких відсотках може працювати лише спекулятивна економіка. Про надійність і стабільність банківської системи після масової ліквідації фінустанов взагалі не варто говорити», - пояснив він «ВВ».

Фінансовий експерт Олексій Кущ вважає показовим, що керівник Нацбанку частину своїх збережень зберігає в іноземній валюті.

«Людина, яка отримує додатковий девальваційний дохід у вигляді курсових різниць, не почуватиметься погано, коли гривня знецінюється», - констатував він у коментарі «ВВ».

За його словами, доволі сумнівним виглядає меседж Гонтаревої щодо досягнення макроекономічної стабільності.

«Вона прийшла у 2014-му, коли інфляція становила 40%, за рік розкрутила цей маховик ще на 44%, аби скоротити у 2016-му цей рівень на 14%. Дуже сумнівне досягнення, адже в середньому за період її керування інфляція сягнула 80%», - підкреслив експерт.

Олексій Кущ також нагадав, що очищення банківської системи не є функцією НБУ, тому Гонтарева фактично вигадала для себе це зобов'язання і «героїчно» його виконала.

А ось про втрачені фінансові ресурси Валерія Олексіївна воліє не згадувати.

«Тільки в банківській системі у результаті банкрутства 89 фінустанов було втрачено 300 млрд грн. На рефінансування неплатоспроможних банків із держбюджету витрачено близько 50 млрд грн. Ще десятків мільярдів у банках-банкрутах позбулися державні компанії та органи місцевого самоврядування. За рахунок державних ресурсів Фондом гарантування вкладів було виплачено близько 70 млрд грн. Бізнес та населення також втратили десятки мільярдів. Це космічні цифри, які нині перерозподіляються на користь фінансово-промислових груп. У Гонтаревої на посаді голови НБУ був абсолютний кредит довіри, карт-бланш на дії та безліміт по ресурсах. За ці гроші можна було б здійснити повноцінну реформу пенсійного забезпечення та медичну реформу», - підкреслив Олексій Кущ.

Читайте такожПолитолог: С назначением нового главы НБУ будут проблемы

Піти, щоб залишитися

Щоб дійсно спровадити Гонтареву у відставку, її заяви про звільнення за власним бажанням недостатньо. Президент повинен скерувати до Верховної Ради подання, а депутати віддати за це щонайменше 226 голосів. Проте гарант Конституції не квапиться, і минулого тижня подання так і не з'явилося. Упродовж майже місяця народні обранці працюватимуть у комітетах чи зустрічатимуться із виборцями, і наступне пленарне засідання парламенту відбудеться аж 16 травня. Тобто 10 травня вже ніхто нікуди не піде. А далі як карта ляже.

Ерік Найман констатує, що якщо знайдеться кандидатура, яка задовольнить і парламент, і МВФ, відставка Гонтаревої не забариться.

Олексій Кущ також переконаний, що «Санта-Барбара» з відставкою Гонтаревої знаходиться на фінішній прямій, і тільки форс-мажор може змінити це рішення.

«Звільнення, безперечно, буде, але тоді, коли президент узгодить цю відставку і упевниться, що на це знайдеться 226 голосів. А саме з цим можуть виникнути проблеми. Тому що в парламенті є багато груп впливу з власними «хотєлками» щодо НБУ і фінансового ринку загалом», - пояснив експерт.

А ось Андрій Новак припускає, що наступним головою НБУ після Гонтаревої буде... Гонтарева.

«Якщо Рада провалить голосування за її звільнення, вона й надалі виконуватиме обов'язки голови НБУ. Тому я зовсім не виключаю, що ця заява про відставку була випусканням пари та спробою послабити соціальну напругу, яка є наслідком невдоволення її роботою», - уточнив він.

Своєю чергою директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник упевнений, що до кінця року Гонтарева таки залишить крісло очільниці Нацбанку. Головною причиною її заяви про звільнення є втрата довіри з боку президента.

«Діяльність керівника нацрегулятора розслідує НАБУ. Аналогічні заяви про корупцію лунали і з боку Генпрокуратури, яка є інструментом у руках президента. Це був знак Гонтаревій, що Порошенко нею невдоволений», - розповів він «ВВ».

Експерт підтвердив, що у голови Нацбанку наразі немає наступника.

«Порошенко може викинути цю посаду на ринок підкилимних торгів і спостерігати, хто почне за неї боротися, що пропонуватимуть, які додаткові впливи можна отримати в результаті цих торгів. Такими самими привабливими є членство у ЦВК та посади керівників Рахункової палати. Впевнений, що до кінця року Гонтареву обов'язково звільнять, щоб у 2018 рік входити без неї. Адже вона є тією постаттю, яка дискредитує гаранта, найтоксичнішим активом, який Порошенко мусить скинути до строкових президентських та парламентських виборів», - пояснив Бортник. 

Читайте також: Эксперт прогнозирует "хороший спектакль" в украинской политике 

Що б ще такого скоїти?

В очікуванні відставки Валерія Гонтарева продовжить керувати Нацбанком. Недарма ж на своїй прес-конференції вона заявила, що курс регулятора залишиться таким самим. Адже нічого не зміниться.  

Андрій Новак не виключає, що за період до відставки ця жінка, яку називають руйнівницею банківської системи України, встигне ліквідувати ще кілька банків і цим девальвувати гривню.

Ерік Найман також відзначив, що Валерія Гонтарева - жінка діяльна, тому сидіти склавши руки вона не стане, проте кардинальних дій від неї чекати вже не варто.

«Наразі вона має більше перейматися слідчими діями НАБУ. Тому їй варто подумати про те, як максимально убезпечити себе від майбутнього судового переслідування. Хоча в наших реаліях важко знайти докази, а потім ще важче пред'явити звинувачення», - додав він.

Натомість Олексій Кущ вважає, що в очікуванні відставки голова НБУ поводитиметься тихо - не буде ліквідації банків, резонансного рефінансування, та й з курсом буде все гаразд.

«Гонтаревій потрібно залишити по собі більш-менш позитивні спогади. Адже за кілька місяців очікується серйозне падіння гривні, і вона потім зможе доводити, що нове керівництво НБУ не вберегло країну від фінансового обвалу і що не все залежить від однієї конкретної людини», - підкреслив він.

Сподіватися на те, що президент, який сьогодні кристалізує владу, зокрема, за рахунок гучних відставок, призначить керувати Нацбанком незалежного та професійного спеціаліста, не варто. Тобто політика НБУ справді залишиться незмінною.

«На місце Гонтаревої, швидше за все, призначать чергового голову комерційного банку. І це буде повторенням найсерйознішої помилки, адже інвестиційні банкіри мають зовсім інший світогляд та рефлекси, які не підходять для управління Національним банком. Отож, людям, які на ринку звикли заробляти гроші, нададуть усі монетарні інструменти у вигляді друкарського верстата, рефінансування, валютних резервів. І знову розпочнуться старі схеми вже з новою командою», - підсумував Олексій Кущ.

Читайте такожЮлія Тимошенко: Заява голови НБУ про відставку - це втеча від відповідальності

 

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО 

gazetavv.com

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (499)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области