ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Январь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Нова обкладинка для податкової

  274   0 27.03.2017, 15:00 | Статьи, Политика
Нова обкладинка для податкової

Минулого тижня, після багатьох місяців обіцянок, уряд схвалив законопроект про створення Служби фінансових розслідувань. Перед цим текст документу більше як місяць допрацьовувала робоча група на чолі з прем'єром Гройсманом. Експерти звертають увагу: урядовці переписали деякі пункти законопроекту за принципом: «Реформуємо так, щоб у діяльності Податкової служби нічого не змінилося».

Ухвалення Закону про створення Служби фінансових розслідувань до квітня 2017 року є одним із зобов'язань, яке прописане у Меморандумі про співпрацю України з МВФ. Президент України Петро Порошенко заздалегідь заявив про свою підтримку ліквідації податкової міліції.

«Її роботу мають виконувати не м'язисті хлопці в масках, а ботани в білих комірцях», - зазначив президент.

«Прискорюючи процес створення Служби фінансових розслідувань, Порошенко керується не лише бажанням отримати транш від Міжнародного валютного фонду. Він якомога швидше хоче створити орган, який шляхом ще більшого тиску на бізнес вирішуватиме питання наповнення державного бюджету. Адже діра в кошторисі останнім часом лише зростає, що відображається на статках громадян. А люди в оцінці діяльності президента відштовхуються від своєї спорожнілої кишені, і це непокоїть голову держави. Хоча нині й без спеціальної служби з бізнесу вичавлюють всі соки, збирають усі можливі й неможливі податки. Підприємництво, яке має стати локомотивом економічного зростання, і так ледь дихає», - каже в коментарі «ВВ» експерт Українського інституту аналізу і менеджменту політики Микола Спіридонов.

Зазначимо, версія законопроекту про створення Служби фінансових розслідувань, ухвалена урядом, порівняно з початковим варіантом зазнала істотних змін, зокрема процедурних. Так, у процесі доопрацювання відмовилися від фіксування граничної кількості співробітників Служби. У попередньому варіанті документу йшлося, що штат не повинен перевищувати 2,5 тис. осіб, з яких не менше як 500 співробітників мали б спецзвання. Нині передбачено, що чисельність працівників служби визначатиме уряд, і «вона може змінюватися залежно від рівня злочинності».

«Тепер Кабмін сам буде визначати, скільки «штиків» йому потрібно для «діалогу» з бізнесом! З чим боролись, на те й напоролись», - зазначає експерт із питань фінансового права Святослав Дубина.

Кандидати на роботу в СФР, окрім прописаного раніше психофізіологічного тестування на поліграфі, повинні скласти психологічні тести. Вони спрямовані на виявлення «осіб зі схильністю до девіантної поведінки, з ускладненою адаптацією, несформованою мотивацією».

«Процедура психологічного тестування у законопроекті недостатньо прописана. До того ж, через 14 днів після проведення відповідного тестування хочуть знищувати його результати, - зауважує директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт «Реанімаційного пакету реформ» Ілля Несходовський. - Тож цю норму можна буде використовувати, щоб без пояснень та належних процедур, спираючись лише на суб'єктивний фактор психологічної оцінки, маніпулювати призначеннями. В результаті склад нового органу формуватиметься з огляду на чиїсь особисті міркування чи інтереси. Усе залежить від того, хто проводитиме психологічне тестування і яке він отримає завдання. Завдяки цьому механізму можна як створити абсолютно чесний орган, не допустивши до роботи людей із корупційними зв'язками, так і повністю дискредитувати роботу СФР. Щодо визначення професійної придатності претендентів не має бути проблем, бо діятиме відпрацьована процедура».

У попередній версії тексту передбачалося, що Служба на 70% складатиметься із нових співробітників. Після внесення правок Мінфіном ця квота зникла. Натомість прописали, що «на початковому етапі формування органу до участі у конкурсі не допускатимуться особи, які після 2010 року працювали слідчими або займали оперативні посади в економічних підрозділах правоохоронних органів».

«Виходить, що до 2010 року працювали некорумповані професіонали, а потім вони хутко порозбігалися?» - задається питанням Дубина.

«Як показує практика, квоти при призначенні на певні посади можна легко оминути, звернувшись до суду. Через це в нас були провали в люстрації, до прикладу, в МВС», - вважає Несходовський.

Читайте також: Урядова фіскальна псарня

Законопроект кладе край суперечкам щодо того, кому підпорядковуватиметься Служба фінансових розслідувань: безпосередньо Кабміну, Міністерству фінансів чи Міністерству внутрішніх справ (до слова, голова останнього Аваков наполягав, що за СФР має залишитися силова компетенція). У новому тексті прописано, що Служба фінансових розслідувань повністю підлягатиме фінансовому відомству.

Процедура призначення керівництва СФР передбачає конкурсний відбір. Прерогативою саме голови Мінфіну є створення конкурсної комісії, яка має відібрати три кандидатури на кожну з керівних посад у Службі. З кожної трійці знову таки міністр обирає одного майбутнього призначенця, якого представляє уряду (раніше передбачалося, що всі відібрані комісією кандидатури розглядатимуться урядом).

Експерти звертають увагу: ці норми фактично є інструментом для посилення контролю та керованості СФР з боку голови Мінфіну.

«Як за таких умов можна говорити про обрання незалежного й незаангажованого керівника?!» - зауважує Святослав Дубина.

Він наводить приклад Слідчої служби міністерства фінансів Грузії: «Колись її керівник Обгаідзе з приводу незалежного конкурсу розповідав таке: «Моя мати не розмовляє зі мною, бо не розуміє, як я, керівник цілої служби, не можу взяти на роботу свого брата! А в мене просто немає таких повноважень. Є конкурс, що безвідносно до моєї думки визначає співробітників, які відповідають вимогам на відповідну посаду. Якщо конкурсна комісія його обере, він має виконувати свої посадові обов'язки». Багато хто з нинішніх можновладців просто не розуміє такого підходу».

Ілля Несходовський наголошує: після внесених змін усі важелі впливу на СФР будуть зосереджені в руках міністра фінансів.

«Тож відповідальність за створення та функціонування служби,  прописування процедур її діяльності лежатиме на голові відомства. Так само обов'язком міністра фінансів буде контролювати, щоб діяльність Служби фінансових розслідувань відповідала завданням, які перед нею ставлять, зокрема, чи не чиниться тиск на бізнес. І результат, який покаже ця служба, буде результатом очільника Мінфіну. Тож якщо міністр бере на себе цю місію, то він мусить зробити цей орган таким, як його декларують. Бо чесна і незаангажована служба фінансових розслідувань необхідна суспільству.

Податкова міліція в жодному вигляді не виконувала функцію податкового контролю. Навпаки, це був орган, який «кришував» усі злочинні схеми, пов'язані з контрабандою, який на замовлення знищував бізнес. Податкова керувала роботою конвертаційних центрів, більше того, так звані «податківці» самі створювали ці центри. Однак коли СФР запрацює, рішення щодо її повного підпорядкування Мінфіну необхідно буде відкоригувати, зокрема, внести зміни з приводу формування конкурсної комісії», - вважає Несходовський.

Додамо, з нового законопроекту зникла підслідність за такими статтями, як невиплата зарплати, незаконне заняття гральним бізнесом, незаконний обіг дисків лазерних систем зчитування, а також незаконний збут майна, одержаного злочинним шляхом.

Громадськість має безліч претензій до тексту, однак попри це в Мінфіні запевняють, що законопроект уже узгоджений з МВФ. Наразі документ поданий на розгляд Національної ради реформ, яка, за оцінками Несходовського, мусить розглянути його до кінця березня.

Думка експерта

«За діяльністю Служби фінансових розслідувань має бути контроль з боку суспільства»

Геннадій РЯБЦЕВ,
член Економічного дискусійного клубу:

«Ефективність роботи Служби фінансових розслідувань залежатиме від того, які завдання ставитимуть перед цим органом. Якщо ця служба зосередиться на вибиванні грошей, до чого, власне, зводилася діяльність податкової міліції, то зрозуміло, що її роль буде деструктивною. У такому разі очікування суспільства вкотре не справдяться. Але Україні потрібен орган, який би займався фінансовими розслідуваннями. Бо саме у фінансовій сфері у нас найбільші проблеми і втрати. А щоб такий необхідний інструмент не перетворився на сумнозвісну податкову міліцію, мусить бути контроль з боку інституцій громадянського суспільства. Саме громадськість не повинна дозволяти СФР робити речі, які суперечать закону».

 

Кіра ВИНОГРАДОВА 

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2019 (488)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области