ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
       

Щоб Рада не була зРадою: коли змінять виборче законодавство?

  113   0 06.03.2017, 12:30 | Статьи, Политика
Щоб Рада не була зРадою: коли змінять виборче законодавство?

Політикум, експерти та суспільство вже давно говорять про те, що в Україні потрібно провести дочасні парламентські вибори. Причиною на те є системна криза у владі, а приводом - відсутність дієздатної легітимної коаліції. Тож як би кому не хотілося, але це лише питання часу. Однак за якою моделлю проводити волевиявлення? Стара змішана система, коли половина парламентарів обирається за закритими партійними списками, а друга половина  - в одномандатних виборчих округах, показала безліч недоліків. Отже, варто щось міняти.

Ще 2014 року перед стартом парламентської виборчої кампанії народні депутати впродовж кількох місяців не могли домовитися про те, за якою ж саме моделлю має відбуватися волевиявлення. Тоді було презентовано одразу кілька законопроектів, однак до жодного з них руки так і не дійшли. Тож нардепи обиралися за старою схемою. Однак, прийнявши присягу і сформувавши коаліцію, пообіцяли, що виборче законодавство все ж реформують. І справді, кілька проектів закону було розроблено... Але відтоді це питання поставили на паузу.

Та нещодавно парламентський комітет з питань правової політики та правосуддя ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді  розглянути пакет законопроектів про вибори.

Перший документ (№1068 авторства Юрія Мірошниченка) передбачає, що «вибори депутатів здійснюються на засадах пропорційної системи з обранням депутатів у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, виборчих блоків політичних партій». При цьому встановлюється прохідний бар'єр у 3%.  

Наступний документ - №1068-1, розроблений Юлією Тимошенко та групою авторів, визначає, що «вибори народних депутатів здійснюються за пропорційною системою із відкритими партійними списками - загальнодержавним виборчим списком із закріпленням кандидатів у депутати за територіальними виборчими округами». Поріг проходження політсил до парламенту зберігається на рівні 5%.

Ще один проект закону (№1068-2, Віктор Чумак та група авторів) зауважує, що «вибори депутатів здійснюються на засадах пропорційної системи за загальнодержавними та регіональними виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій». Ці законотворці вважають за доцільне встановити бар'єр у 3%.

Читайте також: Иммунитет заканчивается - драма начинается

Протягом усієї незалежності Україна приміряла на себе різні  моделі, за якими проводили вибори. Пропорційна система фактично перетворилася на такий собі великий політичний аукціон, коли місця в прохідній частині списку просто продавалися. Змішана система теж показала свою недоцільність. З одного боку, відбуваються ті самі торги, а з іншого - на мажоритарних округах  треба було не вигравати, а грати і засівати. До того ж, саме через одномандатні округи часто до парламенту потрапляли начебто незаангажовані й позапартійні політики, які згодом дуже швидко перефарбовувалися у певний колір.

Тож, може, варто було б спробувати пропорційну систему з відкритими списками? Принаймні ця модель змогла б якомога ширше представити інтереси саме українців, а не фінансово-політичних груп.

Постає ще одне, не менш важливе питання: а чи варто знижувати бар'єр? Опустивши поріг, можна дати шанс молодим амбітним  політичним гравцям, які поки не спроможні змагатися зі старожилами-гігантами. Водночас існує загроза, що в такий спосіб до парламенту пройдуть безліч суто технічних проектів, які використовуватимуться у політичній грі влади. І результат можемо отримати навіть гірший за нинішній.

Та чи підтримає так звана коаліція перехід на нову систему виборів, яка виключає мажоритарну? Рейтинги «НФ» близькі до нуля. Рівень довіри до БПП катастрофічно падає, тож за партійними списками (відкритими чи закритими) представництво цієї сили у майбутній ВР може бути доволі невисоким. Для провладних фракцій вочевидь потрібна  мажоритарна складова.

Цікаво, що ще в серпні 2014 року президент Петро Порошенко зазначив: «У мене є абсолютно тверде переконання щодо того, який закон є оптимальним: це пропорційна система з відкритими списками».

До речі, ще до свого обрання Порошенко говорив слушні речі й про дочасні вибори: «Коли існує парламентська криза, єдиний вихід - вибори... Сьогодні не існує коаліції, і в умовах воєнної окупації і тих викликів, з якими зіштовхнулася Україна, наша держава не може собі дозволити існувати з парламентом, що блокує рішення, котрі, зокрема, спрямовані на обороноздатність країни...»

Нинішній склад ВР блокує безліч важливих для України та українців питань. То, може, знову настав час?

Відповідь на це питання є однозначною. Проте вже відтепер треба починати змінювати виборче законодавство, щоб перезавантаження, яке відбудеться так чи інакше, не стало новим покарання для всієї країни.

Яна ДЖУНГАРОВА

"Вечірні Вісті"

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (455)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области