ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
         

Урядова фіскальна псарня

  320   0 06.03.2017, 11:08 | Статьи, Политика
Урядова фіскальна псарня

Усе змішалося у фіскальній системі України. Податкова міліція ліквідована, проте продовжує працювати. В парламенті та уряді готувалися законопроекти про фінансову поліцію, яка б мала замінити майже померлий орган, але наразі ця робота спинилася на півдорозі. Наступний оберт цієї нескінченної історії - створення Служби фінансових розслідувань. Про неї поки мало що відомо, проте повноваження, якими хочуть наділити цей фіскальний орган, можуть трансформувати нову структуру в інструмент тиску на бізнес-еліту, підприємців і політичних опонентів. Не дарма ж за підпорядкування ще не створеної Служби вже точиться запекла боротьба між головою Мінфіну Олександром Данилюком та керівником МВС Арсеном Аваковим. Фактично ж брязкають зброєю не конкретні чиновники, а фракції, за квотою яких ті посіли міністерські крісла, - БПП та «Народний фронт».

Азіровськими стежками

Ідея створення Служби фінансових розслідувань не нова. Про неї час від часу, ще будучи прем'єром, говорив Яценюк, щоб умастити МВФ і виклянчити черговий транш. А першопрохідцем на цій фіскальній стежці став Микола Азаров, який хотів створити Службу ще у 2013 році і підпорядкувати її безпосередньо Януковичу. Функції органу мали бути тотожними з тими, що декларуються нині: боротьба з правопорушеннями проти економічних інтересів держави, які наразі розпорошені між податковою міліцією,  управліннями з боротьби із економічною та організованою злочинністю МВС, відділом контррозвідувального захисту економіки СБУ, відділом боротьби з контрабандою Митної служби та Держфінінспекцією України (нині Державна аудиторська служба). Це була б силова структура в квадраті чи навіть у кубі. Співробітники Служби могли б вдаватися до фізичної сили, носити і застосовувати гумові кийки, сльозогінний газ і навіть вогнепальну зброю. І мали б повний перелік прав, якими наділені СБУ та МВС.

Політолог Микола Спірідонов нагадав «ВВ», що тільки опозиція тоді стала на заваді втілення планів Азарова. Проте сьогодні ідею Служби реанімує Данилюк, який, до речі, у ті часи очолював Координаційний центр із впровадження економічних реформ при президенті України та був позаштатним радником Януковича.

Своєю чергою директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортник не вбачає у діях Данилюка, якого всіма силами підтримує Гройсман, нічого дивного. «Він - плоть від плоті системи управління часів Януковича з таким самим типом мислення. Доторкнувшись сьогодні до керма влади, він просто реалізує ті цінності, які в ньому закладені і носієм яких він є», - розповів експерт «ВВ».

Як фінполіція перетворилася на Службу

Податкова міліція, яку народні депутати «помилково» ліквідували наприкінці минулого року, а потім невдало законодавчо намагалися реанімувати, направду кажучи, давно заслуговувала на ліквідацію, адже запам'яталася здебільшого так званими «маски-шоу», вилученням серверів та іншими не правочинними діями.  До того ж ця фіскальна структура приносить до держбюджету майже таку саму суму, яку потрібно витрачати на її утримання. «Податкова міліція була причетна до організації багатьох схем, зокрема, створення конвертаційних центрів та податкових майданчиків за часів Януковича. Нині вона також намагається вклинитися у всі фінансові потоки», - розповів «ВВ» директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт РПР Ілля Несходовський.

На його переконання, гідною заміною податковій міліції мала б стати фінансова поліція. Тим більше, що законопроект, який регламентує діяльність цього фіскального органу, був напрацьований парламентарями і ліг в основу урядового документа. Там хоча б все зрозуміло: від чисельності співробітників до їхніх повноважень та критеріїв підслідності.

Читайте також: Кабмінівські "Тягни-штовхаї"

За словами експерта, Мінюст, СБУ та МВС, ознайомившись із законопроектом, зрозуміли, що вони суттєво втрачають від запровадження фінансової поліції. Адже їм доведеться не тільки розпрощатися із підрозділами, які займаються економічними злочинами, а й з баришами від вдалих «операцій». «Саме МВС, Мінюст та СБУ рекомендували перейменувати фінансову поліцію на Службу фінансових розслідувань. І це було великою помилкою, адже фінполіція і Служба - зовсім різні за своєю суттю структури», - констатував Несходовський.

Боротьба міністрів - війна фракцій за «кийок»

Зміна назви була лише першим кроком. Ще не створеному органу, який мусить розслідувати фінансові злочини на основі аналізу і без використання силового компоненту, мають надати всі можливі й неможливі повноваження. Більше за всіх старається пан Аваков, який намагається у підслідність запхати весь спектр злочинів - від крадіжки курей у селі та відлову дрібних шахраїв на ринках до незаконного видобутку бурштину. Такі завдання нагадують відомий діалог Мачухи з Попелюшкою, коли остання просила відпустити її подивитися на бал через віконце. Тобто фіскальному органу нав'язують не властиві йому функції, причому в такій кількості, щоб той погруз у справах по вуха і ніколи не встигав їх виконувати.

Ілля Несходовський каже, що наразі складно сказати, що вийде в результаті опрацювання урядовцями документу, тому ніхто не знає, яким потужним може стати цей орган. Через те й точиться боротьба в контексті підслідності. «Наприклад, у СБУ позиція проста: жодними своїми повноваженнями вони ділитися не збираються. Це, з одного боку, зрозуміло, тому що фіскальному органу намагаються передати навіть статтю щодо боротьби з тероризмом у частині його фінансування та легалізації коштів, отриманих у злочинний спосіб», - уточнив він.

Експерт впевнений, що Службі «впарюють» непритаманні їй функції з метою подальшої дискредитації начебто через недієздатність, щоб потім передати фіскальний орган у підпорядкування силовиків. Політологи підтримують думку Несходовського. Микола Спірідонов вважає, що члени уряду дуже хочуть прибрати Службу фінрозслідувань до своїх рук. Нині вже розглядаються три варіанти підпорядкування ще не створеного органу. Це безпосередньо Кабміну - тобто Гройсману, Мінфіну - читайте: персонально Данилюку, який очолює відомство, або Авакову - керівнику МВС, якому замало Нацполіції та Нацгвардії.

Останній робить усе можливе для того, аби Служба була під ним. При цьому керівник МВС наголошує на тому, щоб силова компонента залишилася, адже, на його думку, аналітичних функцій фіскальному органу замало. «Потрібен баланс між силовими і аналітичними повноваженнями. І якщо за цей баланс відповідатимуть різні міністерства, якщо функції і статті підслідності будуть розподілені між різними відомствами, - це не спрацює», - кидався аргументами Аваков, аби схилити чашу терезів на свій бік.

Не забував він і про світовий досвід. Мовляв, у 80 країнах така Служба підпорядкована саме МВС, і тільки у США - безпосередньо Мінфіну. Руслан Бортник не має сумнівів, що демілітаризація фіскального органу залишиться лише на словах. Тобто силова компонента нікуди не дінеться. «Кожен, хто отримав крісло, намагається отримати ще й кийок - створити орган, який можна використовувати в підкилимних розбірках. Це призводить до того, що руйнується монолітність державного апарату, логічність прийняття рішень, знижується довіра. Також це доводить, що наші міністри і чиновники розглядають свої посади не як служіння громаді, а як місце задоволення власних економічних та владних амбіцій. Це і є характеристикою недемократичного і непрофесійного типів управління», - пояснив він.

Чим скінчиться війна міністрів, невідомо. Проте зацікавленість у збільшенні кількості бійців цієї кишенькової армії фіскалів уже проявляється. Якщо до лав фінполіції мали б увійти до 2500 співробітників, то штаб Служби повинен налічувати вже 3500 осіб, 25% з яких будуть фахівцями у податковій сфері, а інші 75% - людьми без досвіду роботи. Що буде далі, можемо прослідкувати на прикладі Нацполіції, де за новими обличчями часто-густо ховаються старі нерпи.  

На думку Миколи Спірідонова, якщо точиться така боротьба навколо органу, який існує ще на папері, створення його таки відбудеться. Бо коли урядовці активізуються заради «відмазки» перед міжнародними партнерами, таких баталій точно не буває. Експерт також звернув увагу на те, що за підпорядкування нової структури змагаються не конкретні міністри, а фактично фракції БПП та «Народний фронт», за квотами яких ці чиновники посіли місця у Кабміні. «В Україні майже всі економічні та бюрократичні процеси політизовані. Відповідно, якщо ми кажемо про окремих міністрів, які хочуть взяти під контроль новостворену структуру, то вони точно не забуватимуть про інтереси своїх партій, за квотою яких пройшли в уряд», - підкреслив він.

Політики під тиском

Експерти не виключають, що Служба фінансових розслідувань стане ефективним інструментом боротьби з політичними опонентами чинної влади. Адже у презентації нового органу в статтях підслідності є доволі цікавий пункт: «Порушення порядку фінансування політичних партій, передвиборчої агітації, агітації з всеукраїнського і місцевого референдуму».

З одного боку, контролювати кошти партій необхідно, адже через зміни в законодавстві фінансуємо їх ми, українці, за рахунок податків, які надходять до держбюджету. Але, якщо буде команда від влади, розмитість формулювань допоможе притиснути до нігтя, тих, хто пливе проти течії. Руслан Бортник нагадав, що функції з контролю за політичними партіями вже є частково в НАБУ та НАЗК. «Коли ж  з'явиться ще один конкуруючий інструмент, його можна буде сміливо використовувати проти політичних противників. І це буде особливо знаковим, якщо Служба буде підконтрольною Мінфіну. Адже Данилюк є довіреною особою президента», - вважає він.

З ним солідарний і Микола Спірідонов. Він вважає, що коли остаточно стане зрозуміло, під крилом якого міністерства працюватиме Служба фінансових розслідувань, і якщо буде політична воля щодо запуску цього проекту, контроль над партіями і боротьба з політичними конкурентами може активізуватися.

Далі буде

Як кажуть, у сухому залишку наразі маємо складну ситуацію. Підпорядкована Державній фіскальній службі податкова міліція продовжує працювати, хоча її дії і рішення вже є незаконними і такими, що суперечать Конституції. У ДФС дали роз'яснення щодо продовження роботи міліціянтів доти, поки не запрацює Служба.

Проте коли вона запрацює, також є питанням із багатьма невідомими. В уряді клянуться-божаться, що Служба фінансових розслідувань з'явиться вже наприкінці року. Однак Микола Спірідонов не виключає, що ідею створення нового фіскального органу, який позитивно себе показує в інших країнах, взагалі поховають, якщо Данилюк піде у відставку. Наразі таких передумов немає, проте хтозна, що буде далі.

Ілля Несходовський вважає, що за жодних умов реанімація податкової міліції неприпустима. «Ця структура тільки зашкодила економіці України. Враховуючи те, що основні порушення можуть бути розслідувані іншими органами, нічого страшного не буде в тому, що ще довго не буде заміни податковій міліції. Так само, як ліквідували ДАІ, і нічого страшного не трапилось», - підсумував він.

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

 

 

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Ноябрь 2018 (639)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области