ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Июнь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

2017: політичний трилер з відкритим фіналом

  662   0 10.01.2017, 12:00 | Статьи, Политика
2017: політичний трилер з відкритим фіналом

Минулий політичний рік був надто складним. Ми впевнилися у тому, що поняття справедливості в народу та влади зовсім різні. Зрозуміли, що ніякої боротьби з корупцією немає, хіба що ми короткозорі! Ми збирали уламки розбитих рожевих окулярів та боляче поранилися. Тож у кольорові скельця дивитися більше не хочемо. Яким буде 2017 рік для України? Навряд чи простим. Але, можливо, вирішальним!

Замість хліба - видовища

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін говорить про те, що розвитку набудуть кілька тенденцій та трендів, які ми спостерігали в 2016 році.

«Одне з ключових питань - можливі дочасні вибори до Верховної Ради. Ця тема активно обговорювалась і в 2016-му, але тепер ми побачимо її вирішення. Річ у тім, що співпаде одразу кілька факторів, які можуть прискорити їх проведення. По-перше, це низький рівень довіри суспільства до парламенту. По-друге, в самій ВР наявна криза: навіть всередині правлячої коаліції відсутня єдина позиція. Усім зрозуміло, що ця більшість була сформована за розрахунком, а не за покликом серця. Нині ж стосунки між Блоком Петра Порошенка та «Народним фронтом» все більше псуються. І вже навесні їх союз цілком може розірватися. До того ж не варто забувати про те, що в квітні закінчується річний імунітет уряду Гройсмана. І очевидно, що доля Кабміну теж є під питанням», - пояснює експерт.

За словами Якубіна, навесні міжнародні партнери України можуть поставити перед президентом умову перезавантаження парламенту. Звісно, що глава держави має острах перед виборами. Та значно важливішим для нього є зовнішній фактор. Якщо ціною питання буде фінансова допомога Україні, то доведеться оголосити дострокові вибори до ВР. І влада це розуміє, адже продовжує тиражувати нові політичні проекти, які б створювали видимість опозиційності, але насправді є союзниками.

«Ще одна тенденція: ми будемо спостерігати подальші намагання президента та його команди посилити своє повновладдя, хоча навіть існуючими повноваженнями Банкова не може компетентно розпорядитися, - говорить політолог. - 2017 рік також очікується скандальним. Якщо влада не може дати громадянам хліба, то вона намагатиметься запропонувати їм видовища. У нас уже нині один скандал змінюється іншим, і це владі вигідно. Бо серйозні системні проблеми перекривають черговою зрадою. І так увесь час».

На думку експерта, цьогоріч можлива відставка генпрокурора Юрія Луценка: «Всі ми пам'ятаємо, що на усунення його попередника Віктора Шокіна вплинув віце-президент США Джозеф Байден. А Луценко жодних успіхів не демонструє...

Також цей рік покаже, на чий бік встане прем'єр Володимир Гройсман: чи обере він власний політичний проект, чи покаже себе як командний гравець, навіть якщо в такому разі у нього не буде політичних перспектив. Та наразі він сам не визначився».

Наступні вибори будуть жорсткими

Політолог, директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко звертає увагу на те, що стався неочікуваний для Майдану відкат назад, який вилився у режим особистої влади президента Порошенка.

 «Він одночасно розпоряджається державним майном, власністю бізнесменів, парламентом. Такого не було за Ющенка. Ну а про Януковича ми і так знали... Нині відбулася колосальна концентрація влади в руках президента. При цьому посилення своїх повноважень влада не використовує для того, щоб, наприклад, боротися з корупцією чи проводити реформи. Повновладдя потрібне для перерозподілу власності...

Найвірогідніше, що в середині 2017 року влада втратить свою легітимність: про це свідчитимуть доволі низькі рейтинги як президента, так і того, кого президент призначить новим Гройсманом. Зверніть увагу, не новим прем'єром, а новим Гройсманом. Саме так! Порошенко прагне, щоб навколо нього не було сильних особистостей. А Гройсман і є тією людиною, яка не має власної точки зору», - пояснює політолог.

Віктор Небоженко звертає увагу на те, що нині усі, затамувавши подих, чекають на перші дії новообраного президента США. На переконання політолога, Трампу доведеться дружити з Україною, оскільки більш дратівливого фактору для Росії, ніж наша країна, немає.

«Але для того щоб цей чинник працював, щоб Україна могла  чинити опір РФ, треба міняти корумпований політичний менеджмент. Трамп завжди так робив. Коли він купував якусь компанію, то насамперед «чистив» її від дискредитованих керівників. Тож насправді проблема не в змові між Путіним і Трампом, як нас намагаються переконати порохоботи з Адміністрації президента», - констатує експерт.

За словами політолога, до дострокових парламентських виборів призведуть не лише настрої населення. Ключова причина - конфлікт всередині влади.

«Вимога виборів - це спосіб тиску на антинародну владу. Чим більше ми наполягатимемо, тим більше вони будуть нервувати. Якщо певні ліки хворому не допомагають, потрібно змінити препарати. Якщо влада не здатна впоратися зі своїми обов'язками, потрібно змінити владу. І не треба говорити про те, що наступні обранці будуть гіршими. Це неправда!

Вірогідно, що восени парламент дозріє до рішення йти на дочасні вибори. Депутати, звісно, не хочуть цього. Бо жоден парламент не отримував владу так легко, як цей. Вони прийшли на хвилі Майдану.

Наступні вибори будуть дуже жорсткими. І я гадаю, що буде серйозна зміна політиків. Якщо й це не допоможе, треба наважитися ще на одні вибори. В Іспанії, наприклад, не могли вирішити політичну кризу упродовж кількох років. І лише після третього волевиявлення ситуація стабілізувалася. Ви думаєте, що іспанці не вміють рахувати гроші? Вміють, але коли бачили, що чергові вибори намарні, то проводили наступні», - наводить приклад директор соціологічної служби «Український барометр».

 

Віктор Небоженко вважає, що кардинальних кадрових перестановок цього року не буде.

«Всі зрозуміли, що в президента коротка лава запасних. Про що говорити, коли він призначає свою секретарку відповідальною за роботу з НАТО? Чи просуває у генпрокурори людину без юридичної освіти? Порошенко спирається не на професіоналів, а лише на тих, кому довіряє. Тому й надалі політиками ставатимуть водії та масажисти. Як за Януковича», - говорить політолог.

Об'єднання проти монополізації

Президент громадської організації «Центр досліджень політичних цінностей» Олесь Доній зауважує, що тенденція, на жаль, є такою: Петро Порошенко будує країну за російським сценарієм.

«Відбувається монополізація економіки, політики, медіа. Президенту вже вдалося підпорядкувати собі олігархів. Йому залишилося взяти під контроль політикум. Для цього застосовується тактика, спрямована на те, щоб унеможливити об'єднання єдиної патріотичної опозиції, дискредитувати її. Триває медійне нищення нових політичних проектів, перспективних політиків. Клан Порошенка фактично перетворює нашу державу на монархію, у якій є невеличка каста багатіїв і злиденне населення. На щастя, Україна - не Росія. І чимало політиків та інтелектуалів усвідомлюють цю небезпеку. Тому 2017 рік дуже важливий у сенсі об'єднання патріотичної опозиції. Тоді можна буде ставити питання і про дострокові парламентські вибори, і, що найважливіше, про дочасні президентські, які мали б пройти першими. Бо без нового лідера держави ситуація не виправиться. Україна і надалі залишатиметься найбіднішою країною Європи», - констатує політолог.

Олесь Доній говорить про те, що абсолютно неважливо, чи цього року будуть якісь кадрові перестановки.

«Потрібно усвідомлювати, що всі чиновники - лише гвинтики в єдиній системі великої  корпорації «Рошен», на яку перетворюється Україна. Скільки в нас помінялося генеральних прокурорів? Хіба є позитивний результат? Ні! Кандидатуру голови ГПУ подає президент, а затверджує підконтрольна йому більшість. Тому прізвища неважливі. Потрібно змінювати саму політичну систему», - зауважує експерт.

Президент громадської організації «Центр досліджень політичних цінностей» зазначає, що, згідно з планом Путіна, Україна повинна бути ослабленою. І окуповані території є механізмом цього ослаблення.

«Звісно, що президент РФ хотів вростити псевдореспубліки в політичне тіло України. Все це могло б відбутися через закони, запропоновані главою держави (зокрема, зміни в Конституцію в частині децентралізації). Але Порошенко відтягує їхній розгляд до того моменту, поки на горизонті не постануть президентські вибори. Його мета - вивести в другий тур кандидата ще менше популярного, ніж він сам. Наразі таким є представник Опозиційного блоку Юрій Бойко. Тож жителі окупованих територій, отримавши право голосувати, могли б допомогли в цьому. Порошенко прагне створити виборчий тандем а-ля Єльцин-Зюганов, Кучма-Симоненко», - прогнозує Доній. 

На думку політолога, наступного року обиратимуть якогось цапа відбувала щоразу, як тільки падатиме рейтинг влади.

«Будуть домовлятися із Опоблоком та РФ про кандидатуру, яку ті легко віддадуть на розтерзання й судитимуть. Або візьмуть когось із олігархів. Нагадаю, що для підпорядкування олігархату Путін спочатку посадив Ходорковського та викинув з країни Березовського і Гусинського. Тож тут сценарій буде схожим... Що стосується скандалів, пов'язаних із нинішньою владою, то, певна річ, усі гріхи будуть прикриватися», - завершує Доній.

Мишача метушня

Політолог, кандидат історичних наук, керівник «Центру політичної розвідки» Олег Постернак говорить про те, що в 2017 році нам треба буде відповісти на питання: як довго ми готові терпіти нинішню правлячу верхівку? Друге важливе питання: чи відбудуться дочасні парламентські вибори?

«Прогнозувати щось складно, але варто відзначити, що для дострокових виборів потрібні необхідні передумови. Це може бути загострення соціально-економічної ситуації, політична криза в Україні, тиск адміністрації Трампа. А привід для розпуску Ради уже є - це фактично відсутність коаліції.

Якби я був Порошенком, то проводив би вибори влітку. Тоді електоральна активність незначна. Основний контингент виборців - люди похилого віку, готові голосувати за певні бонуси і мотивації. Та для президента важливо зберегти нинішню мажоритарну виборчу систему.

Так чи інакше, для глави держави і його політичної сили існує чимало ризиків. Дедалі більшої популярності набуває Юлія Тимошенко та «Батьківщина», зберігають свої позиції «радикали» та «Самопоміч», їм у спину дихають Саакашвілі та Гриценко», - аналізує експерт.

За словами Постернака, політична боротьба набиратиме більш агресивного і емоційного характеру: «Певне, що 2017-й буде скандальнішим за минулий. Очевидно, ми добру половину року й надалі спостерігатимемо цю мишачу метушню в політиці, словесні баталії, навіть рукоприкладство. Але це призведе лише до того, що суспільство потребуватиме спокійних, урівноважених політиків».

На думку політолога, конфлікт на Донбасі буде заморожуватися: «На жаль, нині немає жодних підстав стверджувати, що переговорний процес - чи то в мінському, чи то в нормандському форматі - буде результативним. Україні доведеться готуватися до зміни позиції США і послаблення уваги з боку Європи. Тож нашим дипломатам доведеться вдаватися до неординарних і різкіших кроків».

Олег Постернак зазначає, що у Гройсмана є всі шанси залишитися на посаді, натомість під генпрокурором Луценко може захитатися крісло: «Є втома від Луценка. Він запам'ятався викривальними агресивними заявами. Та курчат по осені рахують, а їх немає. Немає реальних результатів роботи. Подивимося на суд над Єфремовим. Якщо матимемо справедливий вирок, то Луценко хоч це зможе записати собі в плюс. Та найвірогідніше, що вирок буде номінальним або взагалі відбудеться якийсь договорняк».

Читайте також: 2016: Украина зашла в тупик, перезагрузки не миновать

Закінчення ще одного політичного циклу

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник серед найважливіших тенденцій 2017 року називає стабілізацію, яка часто досягатиметься недемократичними методами.  

«Тобто це буде подальше закручування гайок, посилення впливу команди президента на політику та економіку. Все це призводитиме до того, що влада буде дистанціюватися від суспільства. Ми не почуємо чесних відповідей на питання про тарифи, офшори, корупційні призначення. Водночас, гадаю, нас очікує погіршення стосунків із зовнішніми партнерами. ЕС та США будуть грузнути у своїх внутрішніх проблемах. Також непродумана зовнішня політика призведе до загострення відносин із Туреччиною, Польщею, Білоруссю та іншими сусідами. Паралельно відбуватиметься делегітимізація влади. Гадаю, що нинішні 10-15% підтримки до середини 2017 року скоротяться вдвічі», - говорить Бортник.

Наступна тенденція, на думку політолога, - олігархізація.

«Влада все більше опиратиметься на олігархів. Тільки не на старих - Коломойського, Пінчука, а на нову хвилю - Кононенка, Гладковського, Косюка.  

Ще один тренд року - сегментація суспільства. Тобто громадськість розділиться на безліч конфліктуючих між собою груп - так легше ними керувати.

Також  спостерігатимемо десоціалізацію. Ми вже бачимо, що значні соціальні групи не беруть участі в політичних процесах. Голосувати готові лише 40-50% населення.

Віртуалізація - ще один тренд. Фактично це посилений розрив між інформаційним полем, яке контролює влада, і реальним станом речей.

Ще одна тенденція - депресивізація, тобто економічна та політична депресія. Ми й надалі будемо перебувати в своєрідній комі.

Останній тренд - це еміграція. За минулий рік країну залишило до одного мільйона громадян. Гадаю, що тенденція продовжиться, але трохи піде на спад», - констатує експерт.

Також політолог розповів, що скоріше за все нас чекає відставка уряду. Водночас у серпні-вересні можливі дострокові парламентські вибори. Також вірогідне звільнення Луценка з посади генпрокурора. Є ризик воєнної ескалації на Донбасі.

«Зараз багато говорять про те, буде чи не буде Трамп домовлятися з Путіним. А якщо уявити, що США  самоусунуться через внутрішні  проблеми (новообраний президент США вступає у конфлікт з Конгресом)? Тож Україна може залишитися сам на сам із РФ. Тому існує дуже багато ризиків...

Насправді я вважаю, що 2017 рік стане рубіконом для України. Закінчаться серйозні процеси переформатування влади, які завершать той політичний цикл, що розпочався після Майдану. Але загалом ми житимемо в режимі скандалів нон-стоп», - підсумовує Бортник.

Анна СПІВАК

"Вечерние Вести" 

 

 

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Июнь 2021 (267)
Май 2021 (806)
Апрель 2021 (682)
Март 2021 (715)
Февраль 2021 (653)
Январь 2021 (784)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области