ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Справа Охендовського: владі потрібна слухняна ЦВК

  272   0 20.12.2016, 14:00 | Статьи, Политика
Справа Охендовського: владі потрібна слухняна ЦВК

Рік тому до України приїздив віце-президент США Джозеф Байден. Виступаючи перед депутатами в сесійній залі, він дуже жорстко висловився щодо боротьби з корупцією в Україні. Згадайте, тоді Байден зазначив, що немає жодної демократії у світі, де б  процвітала корупція. Але щоб боротися із цим страшним явищем, недостатньо просто створити відповідне Бюро. Віце-президент пояснив, що передусім потрібна судова реформа, щоб була можливість притягти до відповідальності корупціонерів. За його словами, олігархи та прості люди - всі повинні жити за одними правилами... Минув рік: загалом нічого не змінилося.

Минулого тижня до України з візитом прибула президент Литви Даля Грибаускайте. І вона також висловилася дуже жорстко, зазначивши, що корупція є значно більшою загрозою для України, аніж російська агресія.

«Ми всі хочемо бачити, що вам болить за вашу країну, що ви хочете змінювати вашу країну і допомагати своїм людям... Тільки тоді ми зможемо вас підтримувати. Інакше ви залишитеся сам-на- сам», - констатувала вона.

Зрозуміло, що час авансів для української влади скінчився. А обіцянкам уже давно ніхто не вірить.

Цікаво, що трохи згодом заступник генерального прокурора, керівник Спеціальної антикорупційної прокуратури Назар Холодницький підписав підозру у вчиненні злочину голові ЦВК Михайлу Охендовському. Він зауважив, що це не останнє письмове повідомлення голові Центрвиборчкому про підозру в кримінальному провадженні щодо так званої «чорної бухгалтерії» ПР.

За інформацією Холодницького, під час досудового розслідування детективи НАБУ та прокурори САП встановили, що Охендовський як член ЦВК у 2012 році шість разів виїздив за кордон, маючи на меті начебто ознайомлювати іноземців із виборчим законодавством України. Проте насправді він мав неофіційне доручення вищих службових осіб держави доносити під час цих візитів до представників урядів зарубіжних держав та світової спільноти в позитивному світлі інформацію про демократичний перебіг виборчого процесу в Україні, аби вибори не визнали такими, що не відповідають міжнародним стандартам.

У слідства, стверджує Холодницький, є достатньо підстав вважати, що він мав за це винагороду. В «амбарній книзі» Партії регіонів є підтвердження чотирьох випадків отримання готівки в офісі ПР. Сам Охендовський усе заперечує.

Тож крига скресла чи це чергові політичні ігри? Експерти розповіли «ВВ», наскільки реальною є справа Охедовського, чи зможе вона слугувати приводом для довгоочікуваного перезавантаження ЦВК та оцінили ефективність діяльності антикорупційних органів.

Чергове окозамилювання

Президент громадської організації «Центр досліджень політичних цінностей» Олесь Доній має сумніви, що голову Центрвиборчкому притягнуть до відповідальності.

«Очевидно, що силові структури та судова система в Україні цілковито контролюються президентом. Тому я не бачу реальної можливості для притягнення до відповідальності голови Центрвиборчкому. Скоріше за все, ця справа - чергове окозамилювання, яке має на меті показати буцімто наявність боротьби з корупцією.

Також не треба забувати про те, що силові структури в нашій країні завжди були елементом тиску на бізнес та політиків. Тобто це натяк на те, що ця справа не остання. Тому багато хто з фігурантів «амбарної книги» ПР побіжить домовлятися на Банкову», - пояснює Олесь Доній.  

Водночас політолог зазначає, що Охендовський має не тільки переляк, але й несхибну «зброю».

«Голова ЦВК вірно служив режиму Януковича, а тепер так само служить режиму Порошенка. Очевидно, що він має доволі інформації про стосунки обох президентів з Центрвиборчкомом. Тож у разі реальної загрози в нього буде чим «відбитися». Але насправді я не думаю, що загроза є», - констатує експерт.

Також Доній зазначає, що справа Охендовського не стане поштовхом до перезавантаження уже давно нелегітимного ЦВК.

Охендовський - не сакральна жертва

Політолог, кандидат історичних наук, керівник «Центру політичної розвідки» Олег Постернак говорить про те, що справа Охендовського - це певний публічний натяк на необхідність уважніше підходити до організації майбутнього виборчого процесу в правильному руслі.

«Цікавий збіг, що Охендовському оголосили про підозру після першого етапу виборів в об'єднаних громадах. Звісно, що це волевиявлення не має такого резонансу, як парламентські чи місцеві вибори. Але ж вони продемонстрували, що БПП не отримав достатньо показового результату, який би дозволив пропрезидентській політичній силі казати про стабільність позицій. Багато хто з експертів говорить про те, що ниточки відповідальності за такий «результат» тягнуться до голови ЦВК.

Насправді ж, з огляду на можливі дочасні парламентські вибори, владі вигідна підконтрольна та лояльна людина, яка б змогла забезпечити правильний перебіг виборчого процесу. Саме тому рішення суду не буде, оскільки самої справи не буде. Охендовський звик жити в існуючій системі політичних координат. І якщо владі потрібен буде певний результат за максимального сприяння ЦВК, то вона це все отримає», - аналізує політолог.

Тож, за словами Постернака, Охендовський точно не є сакральною жертвою, справу якої доведуть до суду і оголосять обвинувальний вирок.

«Не треба забувати про те, що саме Охендовський проводив президентські та парламентські вибори 2014 року. Тому якщо в нього язик розв'яжеться, то він багатьох може потягнути донизу», - пояснює експерт.

Упродовж всього 2016 року політикум говорив про необхідність ротації ЦВК і, відповідно, зміни керівника. Та віз і нині там. Більше того, політолог вважає, що перезавантаження Центрвиборчкому поки взагалі не буде.

«Президент подав оновлений список членів ЦВК, з яким не згодні парламентські фракції. Президент не готовий йти на компроміс, бо йому вигідно зберегти статус-кво. Навіть якщо термін повноважень членів ЦВК закінчився, це не заважає їм виконувати свої обов'язки», - констатує Постернак.

Оцінюючи роботу НАБУ та САП, політолог зазначив, що створення антикорупційних органів загалом є позитивним кроком. Але інформаційний ефект від їх діяльності значно вагоміший, аніж реальна робота, яка мусить вимірюватися кількістю доведених до суду справ і вироків, обсягом конфіскованого майна і грошей, загалом створенням стійкої антикорупційної культури. Цього, на жаль,немає.

Читайте також: Сытник пожаловался, что Луценко заблокировал НАБУ доступ к ЕРДР

Коли скінчиться випробувальний термін?

Кандидат філософських наук, політичний експерт ГО «Слово і діло» Валентин Гладких зазначає, що жодних судових перспектив справа Охендовського не має. Єдиним результатом буде тільки поглиблення розчарування суспільства.

«Суть цього заходу треба розглядати на кількох рівнях. По-перше, громадськість вимагає якихось результатів діяльності антикорупціонерів. Тож це абсолютно медійна кампанія, такий собі безпечний спосіб пограти м'язами, покрасуватися. По-друге, це меседж іншим політикам. Але ці натяки вже нікого не лякають, адже ми бачили, як розвалилося чимало гучних справ. Тому все це лише сприяє відчуттю безкарності. Також це є сигналом до інших членів ЦВК, до їх наступників. Подобається це комусь чи ні, але дострокові вибори неминучі. Отже, виникає питання оновлення складу ЦВК. Якось один учень спитав у майстра дзен, чи довго чекати на зміни. Той відповів: якщо чекати, то довго. Так ось те саме стосується зміни складу ЦВК. Насправді ситуація, що склалася в Україні, є цілком комфортною для панівного класу. Влада не зацікавлена щось змінювати, їй краще законсервувати нинішній стан речей», - говорить Гладких.

Проте політолог додає, що попри все склад ЦВК все одно буде оновлений. Питання лише в тому, коли це станеться і в який спосіб.

«Якщо суспільство не задоволене роботою антикорупційних органів, а вище політичне керівництво цим втішається, то, певне, з двох сторін вкладаються різні критерії. Чи будуть якісь кадрові зміни в цих структурах? Гадаю, що не буде. Замість того нам скажуть, мовляв, вони тільки-но почали працювати і їм треба дати час. Коли вас приймають на роботу, то говорять про випробувальний термін. Тож хотілося б знати, скільки часу українському народові ще чекати результатів боротьби з корупцією: 1 рік, 50 років, 1000 років?» - запитує експерт.

Сюрприз для Банкової

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін акцентує увагу на тому, що мета антикорупційних органів нині - демонстрація «результату» роботи та натяк на необхідність збільшення фінансування. Проте насправді справа Охендовського більше схожа на медійно-політичний скандал, адже доказова база є надто слабкою.

«Постає глобальніше питання: чому досі не змінений склад ЦВК, термін повноважень якого сплив майже два с половиною роки тому? Насправді владі вигідно, щоб Михайло Охендовський і чинна ЦВК залишалися у підвішеному стані, адже тоді на них можна буде активніше впливати.

Також хотів би зазначити, що НАБУ не зажди йде на повідку в Адміністрації президента. Тому якоюсь мірою ця справа для Банкової є не надто бажаною. АП робитиме все можливе, щоб спустити все на гальмах. Тоді Охендовському скажуть: ми тебе виручили, ми тобі допомогли. І він теж буде більше схильний до впливу», - пояснює політолог.

Також експерт оцінив ефективність діяльності НАБУ та САП: «Якщо порахувати, то побачимо, що коштів витрачаємо на них значно більше, аніж маємо з того користі. Наприклад, НАБУ при бюджеті в півмільярда гривень повернуло державі 100 мільйонів! До того ж, якщо не помиляюся, за рік вони довели до суду дев'ять справ! Якщо поділити бюджет на кількість справ, то вони виявляться золотими. Тож, якщо виходити з цих критеріїв, роботу антикорупційних органів можна визнати неефективною. Тобто маємо таку собі фасадну боротьбу з корупцією. А ще, на жаль, молоді антикорупціонери політикою займаються більше, аніж своїми прямими обов'язками».

Яна ДЖУНГАРОВА

"Вечірні Вісті" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (386)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области