ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
         

Спеціальна махінація від слуг народу

  194   0 12.12.2016, 12:30 | Статьи, Политика
Спеціальна махінація від слуг народу

Так званий закон про спецконфіскацію, який минулого тижня відхилила Верховна Рада, намагалася протягнути фракція «Народного фронту». Прикрившись липовим бажанням нібито повернути державі кошти, вкрадені «попередниками», група Пашинського насправді мала на меті провести мега-корупційні оборудки. Окрім того, цей закон відкривав необмежене поле для зловживань: він, наприклад, дозволяв без суду та слідства відбирати майно у підприємців.

Підводне каміння законопроекту №5142

За проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення стягнення в дохід держави необґрунтованих активів» 8 грудня проголосували 176 депутатів із 226 необхідних. Не знайшлося також голосів, щоб повернути документ на доопрацювання і повторне подання його на перше читання. Згідно із законопроектом, передбачалося «стягнення в дохід держави необґрунтованих активів до закінчення кримінального провадження, під час якого й були виявлені такі активи, правомірність походження яких не доведена».

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник зазначає, що цей закон не просто недосконалий, а вкрай небезпечний для суспільства, зокрема бізнес-середовища.

«Фактично документ дозволяв забрати активи в людини, яка могла бути невинною. Причому ця особа навіть не обов'язково мала підозрюватися у вчиненні того чи іншого злочину - достатньо вважатися номінальним власником злочинних активів.

Компенсуючий механізм дуже слабкий: підставою для таких дій могло стати знаходження людини в розшуку протягом двох місяців. Тим часом як передбачений цим документом спосіб повідомлення - публікація у ЗМІ - вкрай недосконалий, тож неважко припустити звичайну необізнаність людини.

Під дію закону могло потрапити дуже широке коло осіб, зокрема представники бізнесу. Безумовно, відкривалося необмежене поле для різного роду зловживань із боку правоохоронних органів аж до політичного тиску. Тому проти цього закону масово виступали не лише українські активісти, а й наші західні партнери», - каже Бортник.

Кандидат філософських наук, політичний експерт ГО «Слово і діло» Валентин Гладких підтверджує, що норми цього законопроекту могли використовувати проти будь-якого громадянина України.

«У законопроекті існують правові підстави для відвертого «віджиму» майна. Тим часом як для повернення вкрадених коштів ми мусимо діяти в правовій площині: висунути підозру, провести слідство, порушити кримінальну справу в спосіб, встановлений Кримінально-процесуальним кодексом України, передати справу до суду, виграти її в судовому порядку. І тільки після цього провадити подальші дії: арешт і конфіскацію майна.

До речі, в Україні вже є закон про спецконфіскацію, а також закон про заочне судочинство. Тож за два роки після втечі Януковича вкрадені ним кошти вже можна було повернути. Проблема в тому, що чиновники або не здатні, або не бажають цього робити, або просто хочуть полегшити собі життя», - каже Гладких.

Зелене світло для корупції

Лідер фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко наголошує, що розробники законопроекту №5142 керувалися власними інтересами й намірами реалізувати корупційні схеми.

«Одна зі схем передбачає незаконну оборудку з коштами оточення Януковича на суму понад 1 млрд грн, які зараз знаходяться в Ощадбанку. Це цінні папери, на які за весь цей час мали нараховувати відсотки. Тепер вони хочуть конфіскувати ці цінні папери, продати їх з дисконтом, забрати відсотки, а коли настане час, продати державному бюджету ці цінні папери за 100% їх вартості. Ті, хто стоїть за цією тіньовою операцією, передбачають, що зароблять щонайменше 2-3 млрд грн», - зазначила Тимошенко.

Позафракційний народний депутат Михайло Головко пояснює, чому одним із ініціаторів цього законопроекту стала саме фракція «Народного фронту», зокрема нардеп Сергій Пашинський.

«Цінні папери знаходяться в Ощадбанку, а його очолює Андрій Пишний, теж із «НФ», до того ж - креатура Яценюка. Цінні папери планувалося викуповувати фактично за собівартістю, з дисконтом, наприклад, 20%», - пояснив Головко.

Окрім того, за словами Юлії Тимошенко, використовуючи норми цього закону, влада мала намір узаконити оборудку з нафтопродуктами олігарха Сергія Курченка, які були незаконно конфісковані та продані через корупційну схему за часів уряду Яценюка.

Депутат від фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв наголошує, що до незаконного виведення за кордон коштів Януковича причетна чинна глава НБУ Валерія Гонтарева.

«На той час вона була керівником ради директорів компанії, через яку виводили вкрадені гроші в кіпрські офшори. Тож фракція «Батьківщина» наполягає, що відповідальність за такі дії має нести не тільки Янукович, а й Гонтарева та вся її компанія», - зазначає Соболєв.

Читайте також: США, ЕС и Канада призывают Украину к независимой проверке е-деклараций - заявление

Поділити шкуру невбитого ведмедя

За словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, в дохідну частину проекту бюджету на наступний рік закладено 10,5 млрд грн, які планували отримати від спецконфіскації. Їх мали спрямувати, зокрема, на підвищення соціальних стандартів та потреби Міноборони. Водночас загальна сума вилучених коштів начебто повинна була сягнути 40 млрд грн.

«Тобто 30 млрд грн одразу вирішили покласти собі в кишені», - зауважує Михайло Головко.

Валентин Гладких зазначає: в українському суспільстві не вірять, що вкрадені «попередниками» кошти, навіть якби їх вдалося конфіскувати, повернулися б у державну казну.

«Ніхто не гарантує, що їх не поцупить нова влада. Адже нинішній режим не менш «злочинний», ніж той, що був раніше, він використовує ті самі практики, корупція серед чиновників не зменшилася», - каже Гладких.

Експерт наголошує: заклавши в дохідну частину бюджету віртуальні кошти, урядовці засвідчили, що не збиралися виконувати норми кошторису.

«Вони фактично поділили шкіру невбитого ведмедя. З одного боку, це був елемент тиску на Верховну Раду, цілковито популістський крок: мовляв, хто не з нами, той проти народу. З іншого боку, чиновники лише збільшили державний борг, адже діру, яка зросте в бюджеті після таких непрофесійних кроків уряду, доведеться чимось латати».

Руслан Бортник додає: обіцянки уряду спрямувати кошти від спецконфіскації «на благо людей» - це своєрідний фіговий листок, за яким чиновники намагалися приховати свої корупційні наміри.

«У такий спосіб влада маніпулює свідомістю людей. Варто зазначити, що тоді як урядовці закладають до бюджету гроші, яких немає,  НБУ видає чергову порцію коштів на рефінансування: минулого тижня п'ять банків отримали загалом 4 млрд грн», - додає Бортник

Окрім того, за словами експерта Українського інституту аналізу і менеджменту політики Миколи Спіридонова, голосування за законопроект про спецконфіскацію вкотре продемонструвало протиріччя між членами фракцій «Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт».

«Розходжень у так званій коаліції виникає все більше, і від повного розвалу її утримує лише об'єднуючий страх перед достроковими виборами до Верховної Ради. Та вже нині можна констатувати, що сумарний рейтинг провладних фракцій не перевищує 10%», - додає Спіридонов.

«Це ще раз засвідчило, що ніякої коаліції у Верховній Раді немає. Голова парламенту категорично відмовлявся надати інформацію про кількісний і персональний склад так званої парламентської більшості. Їх штовхає в обійми один до одного лише бажання наживи і страх позбутися влади», - вважає Валентин Гладких.

Варто зазначити, що голосування за законопроект про спецконфіскацію, а також за низку бюджетних законодавчих актів минулого тижня відбувалося із кричущими порушеннями регламенту. Наприклад, законопроект №5132 «Про внесення змін до Податкового кодексу» спікер парламенту Андрій Парубій виносив на голосування тричі, допоки не набрав необхідної кількості голосів.
«Коли голова Верховної Ради спонукає голосувати всупереч регламенту, волосся стає дибки. Бо так він прямо закликає переступати через закон України, тобто скоювати злочин, - обурюється Гладких. - Суспільство має дуже гостро реагувати на кожен факт порушення регламенту Верховної Ради. Чим більше ми на них тиснутимемо, тим вірогідніше, що вони змінять модель поведінки. Те, що робиться сьогодні, - це ганьба.

Більше того, є рішення Конституційного суду, де чітко прописано, що недотримання вимог регламенту щодо персонального голосування робить такий акт неконституційним і слугує підставою для його скасування. Тому щоразу, коли буде виявлено факт кнопкодавства, треба формувати позов до Адміністративного суду. Кожен закон, прийнятий із порушенням цієї вимоги, мають скасовувати».

Кіра ВИНОГРАДОВА

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2021 (656)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)
Апрель 2021 (682)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области