ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Запрограмовані трагедії замість реформ

  390   0 12.12.2016, 10:30 | Статьи, Политика
Запрограмовані трагедії замість реформ

Перестрілка у Княжичах, під час якої загинуло п'ятеро правоохоронців, стала справжнім шоком. Адже подібного в історії незалежної України ще не було. Офіційна інформація була дуже суперечливою, а міністр МВС, який зажди коментує все що треба і не треба, зберігав мовчанку. Експерти розповіли «ВВ», що, на їхній погляд, сталося насправді, чи дізнаємося ми правду та чому голова МВС не піде у відставку. Також політологи оцінили реформу МВС і спрогнозували, хто стане наступним головою Національної  поліції.

Мовчання Авакова

Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник говорить про те, що за нинішнього міністра МВС ми не довідаємося, що сталося.

«Є кілька складових цієї трагедії. Перше - це депрофесіоналізація правоохоронних органів. До поліції та деяких спецпідрозділів набрали людей без достатнього рівня підготовки.

Друге - у цій справі не можна виключати корупційний мотив. Подивіться: під час перестрілки було п'ятеро загиблих та жодного пораненого. Це більше скидається на кримінальні розбірки й спробу прибрати свідків.

Третє - політична безвідповідальність. Були в нас раніше й інші трагедії, зокрема, пов'язані з батальйоном МВС «Торнадо», було Криве Озеро, Дніпро... Ми бачимо, що ніхто не поніс відповідальності. Саме тому ці трагедії просто запрограмовані. Схиляюся до того, що за цього міністра ми правди не дізнаємось.

До речі, його мовчання у цій ситуації - демонстрація тотального цинізму. В будь-якій нормальній, та навіть ненормальній країні, якби трапився такий інцидент, то місцеве керівництво одразу ж потрапило за ґрати,  керівництво поліції було б звільнене, міністр МВС подав би у відставку! Та Аваков зубами триматиметься за своє крісло», - аналізує політолог.

Руслан Бортник пояснює, що відповідальність за цю трагедію несе не тільки міністр МВС, а й президент та парламентська коаліція, які сформували сумнівну систему влади. До того ж відставки Авакова (головний представник «Народного фронту» на владному олімпі) всі бояться, адже цей крок може призвести до розвалу коаліції й, відповідно, до дочасних парламентських виборів.

«Заради збереження більшості покладуть ще сотні життів українців (через непрофесійність дій поліції та реформу загалом). Для них важливо, щоб залишився нинішній формат влади, який дозволяє контролювати суспільство і ділити між собою економічні багатства», - констатує експерт.

Загалом Бортник оцінює поліцейську реформу на двійку за п'ятибальною шкалою.

«Чому не на одиницю? За саме розуміння, що реформа потрібна, адже стара міліція повністю себе дискредитувала. Нова поліція на якийсь момент відновила довіру людей, та вже встигла її розгубити. До того ж усі хвороби міліції передалися у спадок поліції: корупція, кумівство... Більше того, ця реформа призвела до зростання злочинності майже на 30%. Насправді ж у нинішнього міністра МВС немає бажання щось робити. Аваков більше переймається «Фейсбуком» і політикою, ніж управлінням МВС», - говорить Бортник.

Також експерт зазначив, що незабаром буде призначений новий голова Нацполіції.

«Аваков намагався просунути на цю посаду Вадима Трояна, який є його креатурою. Та після трагедії в Княжичах призначати його, навіть з огляду на нашу систему, було б аморально. Однак, за великим рахунком, це квота президента. Насправді ж спектр кандидатів дуже широкий: починаючи від Яреми і закінчуючи Наємом», - підсумовує експерт.

Читайте також: Стогний: В Княжичах пять убитых и ни одного раненого

Творення міфу

Політолог, голова правління Інституту української політики та керівник Фонду «Українська політика» Кость Бондаренко також сумнівається у тому, що нам розкажуть про реальний перебіг подій.

«Очевидно, що наразі працюють над тим, аби висунути єдину версію як правдиву. Бачимо спроби обілити вище керівництво, знайти стрілочників. Тобто все це - процес творення та тиражування міфу.

Насправді нині може бути лише одна правильна позиція голови відомства - його добровільна відставка. Це був би вагомий політичний крок. Та міністр МВС на це не піде. Арсен Аваков - ключова постать у партії «НФ», яка є одним із двох учасників парламентської більшості. Вихід «НФ» з коаліції призведе до дочасних виборів, що невигідно для президента. Тому Порошенко та його політична сила змушені терпіти Авакова», - розповідає політолог.

Експерт зазначив, що реформу МВС можна назвати фасадною. Адже немає жодних реальних змін, окрім перевдягання у нову форму та пересаджування поліцейських у нові машини. Загалом же досвідчені кадри замінили працівниками, які не здатні реагувати на реальні виклики.

«Міністр натомість дуже успішно освоює бюджет, показує, як свої бізнеснавички можна застосовувати, перебуваючи на нинішній посаді. А про суспільство в нас хтось думає?» - запитує Кость Бондаренко.

Політолог також говорить про те, що спрогнозувати, хто саме очолить Національну поліцію, надто складно: «Останні кадрові призначення вказують на відсутність логіки в цьому питанні. Будь-яка людина може зовсім не очікувано всістися у керівне крісло. Це може бути якась умовна Анастасія Дєєва чи Вікторія Нуланд, яка незабаром втратить роботу», - говорить Кость Бондаренко.

 «Кульгава качка»

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін, вважає, що трагедію у Княжичах можна пояснити хаосом всередині МВС.

«Велика кількість версій свідчить про безладдя у лавах відомства. На жаль, навряд чи ми почуємо об'єктивну інформацію щодо цих подій, адже надто високий градус політичного напруження. До того ж Аваков не збирається йти у відставку, хоча мав би це зробити. Затяжна мовчанка міністра з приводу трагедії у Княжичах демонструє, що він хоче дистанціюватися від ситуації та вийти максимально сухим із води.

До речі, команда президента почала захищати Авакова, називаючи критику його дій надмірною. Все тому, що без Арсена Авакова як одного зі стовпів «НФ» на посаді міністра МВС коаліція приречена. Тому цю тему й не розкручують. З іншого боку, міністр як «кульгава качка» нині вигідний владі», - говорить Якубін.

Політолог також охарактеризував зміни в системі МВС: «Нині очевидно, що ніякої реформи не відбулося. Можна багато говорити про нову форму, але факт той, що розкриваність злочинів погіршилася, а сама злочинність значно зросла. Зрозуміло, що певну роль відіграє тяжка соціально-економічна ситуація. Та головна причина полягає у тому, що зміни, які проводили в системі МВС, були вкрай неефективними. Згадаймо про навчання поліцейських, переатестацію, до якої тепер є безліч запитань», - констатує Якубін.

Експерт спрогнозував, що в Трояна невеликі шанси обійняти посаду голови Національної поліції. А ось у Мустафи Наєма вони чималі: хоч він і критикує президента, в разі потреби говоритиме і про провали Авакова.

Читайте також: Трагедия в Княжичах: СМИ нашли пять нестыковок в версии МВД

Неочікуваний політичний поворот

Політолог,  директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко зауважує, що якщо тема із перестрілкою в Княжичах не матиме жодних наслідків у вигляді покарання винних, то в українців є всі підстави боятися оновленої поліції.

«Те, що сталося, - справжній шок. Вам будь-який правоохоронець чи людина з АТО скаже: якщо в перестрілці немає поранених, а є тільки вбиті, то це більше скидається на розстріл, на страту. Тож ця історія буде обростати таємницями. Але, звісно, якогось майора Голопупенка призначать стрілочником. Коли вже сам міністр МВС не йде у відставку, то він принаймні мусить звільнити велику групу офіцерів, аж до генералів. Якщо цього не станеться, наслідки можуть бути дуже трагічними. Наприклад, спалахнуть поліцейські війни», - аналізує Небоженко.

За словами політолога, вірогідно, що президент все ж наполягатиме на відставці Авакова. Тоді розстріл у Княжичах набере зовсім іншого політичний оберту.

«Річ у тім, що президент практично сформував репресивний ланцюг: під його контролем СБУ, ГПУ, ЦВК. Якщо він посадить свою людину ще й у крісло міністра МВС, то зможе сміливо йти на дочасні вибори - хоч парламентські, хоч президентські. Тотальний контроль над силовиками та адміністративний ресурс здатні вирішити будь-яке завдання щодо фальсифікації. Ось як далеко можуть зайти наслідки трагедії у Княжичах. Та потрібен час, і ми з вами побачимо, як розгортатимуться події», - пояснює політолог.

Також Віктор Небоженко назвав ім'я потенційного голови Нацполіції: «У цій ситуації справді може виникнути конфлікт між президентом та міністром МВС, бо кожен прагнутиме призначити свою людину. Для президента, якщо не вдасться сколупнути Авакова, це крісло дуже важливе. Гадаю, що останнє слово буде за Порошенком. Тож головою Національної поліції може стати Віктор Король, давній і близький друг очільника держави», - підсумовує Небоженко.

Анна СПІВАК 

"Вечірні Вісті"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2021 (499)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области