ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Апрель 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Безвіз для українців: чи є світло в кінці тунелю?

  355   0 31.10.2016, 13:00 | Статьи, Политика
Безвіз для українців: чи є світло в кінці тунелю?

Серед українців усе частіше можна почути думку, мовляв, візи - не найбільша перешкода, щоб поїхати до Європи, були б на це гроші. Та й сама історія з відкриттям для нас європейських кордонів перетворилася на фарс і викликає лише посмішку, щоправда, дуже гірку... 

 

Обіцянки-цяцянки Порошенка

Президент України Петро Порошенко в жовтні назвав черговий термін, до якого Євросоюз має скасувати візи для українців.  Відповідаючи на запитання російського журналіста в нідерландському Маастрихту напередодні Саміту ЄС, Порошенко зазначив: «Запишіть: спеціально для вас, хоча я не даю коментарів російським каналам. У листопаді місяці українці будуть подорожувати без віз. І я дуже бажаю, щоб коли-небудь до росіян також прийшла ця можливість».

Повернувшись до України, президент сказав: «Я упевнений, що документи про надання Україні безвізового режиму повністю будуть підписані й ратифіковані Європарламентом, немає жодного сумніву. Можу навіть сказати, до якої дати - до 24 листопада. Чому? Бо 24 листопада відбудеться саміт Україна-ЄС, і ми домовилися, що до цього саміту документи будуть готові».

Такі заяви глави держави в українців викликають аж ніяк не радість, а розчарування та оскому. Адже за два з половиною роки президентства Порошенко називав з десяток різних дат, коли для нас мало відчинитися «вікно в Європу». Та всі його обіцянки виявлялися пустопорожньою балаканиною. Згадаємо хоча б деякі з висловлювань президента.

Під час інавгурації 7 червня 2014 року Порошенко сказав: «Ми завершили перший етап (лібералізації безвізового режиму з ЄС. - Прим. ред.) і дуже швидко зможемо завершити другий, щоб уже з січня 2015 року українці мали можливість подорожувати без віз».

Та коли настав січень, президент висловив сподівання, що безвізовий режим нам нададуть уже в травні, на саміті Східного партнерства: «Українці дуже сподіваються на запровадження безвізового режиму для подорожей до ЄС як на практичний результат Ризького саміту. Це буде дуже символічно», - повідомляла тоді прес-служба глави держави.
Далі обіцянки президента продовжували коригуватися. Виступаючи в парламенті у червні 2015 року, він зазначив: «Шановні народні депутати, наше з вами спільне завдання і спільна відповідальність - отримати безвізовий режим з ЄС у 2016 році».

 

Читайте такожВенгрия требует от ЕС безвизовый режим для Украины

 

Наступну «безвізову обітницю» президент дав у одному з інтерв'ю цьогоріч у січні: «В середині року з українським паспортом можна буде спокійно, без віз, без очікувань і принижень українців, їхати в Європу».

Та в червні прозвучали лише чергові пафосні, окозамильні заяви Порошенка: «Сьогодні з Брюсселя надійшла довгоочікувана новина. Щойно під час нашої розмови президент Європейської комісії Жан Клод Юнкер проінформував мене про внесення на розгляд Ради Євросоюзу та Європейського парламенту законодавчої пропозиції щодо запровадження безвізового режиму для українських громадян. Безвізовий режим був моїм зобов'язанням перед вами. І позначку «виконано» можна буде поставити вже за кілька місяців», - сказав президент у своєму зверненні до українців.

І вже навіть у вересні, перебуваючи з візитом у Вінниці, Порошенко не оминув можливості згадати цю тему: «Я впевнений, що ми восени отримаємо безвізовий режим».

Якось не віриться, що глава держави не може розібратися у процедурі надання безвізового режиму з боку ЄС. Адже вона просто не дозволяє робити такі прогнози. І названа президентом остання дата - 24 листопада, коли документи про надання Україні безвізу має ухвалити Європарламент, знову вилами по воді писана. Президент чомусь не пояснює, що навіть якщо ЄП зробить такий крок, в цій історії не буде поставлено фінальну, «переможну» крапку. 

 

До безвізу - ще не один крок

Після того як законодавчий акт про скасування віз для українців був наприкінці вересня схвалений профільним комітетом Європейського парламенту, цей документ має бути винесений на голосування під час пленарного засідання. Так, наступна пленарна сесія ЄП має розпочатися 21 листопада. Утім, як заявила доповідач із візового питання у Європарламенті Марія Габріел, до порядку денного сесії ЄП розгляд безвізового режиму для України не внесено.  

Науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко пояснив «ВВ», що це питання може бути поставлене на голосування 21 листопада, якщо до того часу буде досягнуто дві передумови.

Перша: остаточний текст документу в тристоронньому діалозі мають узгодити Єврокомісія, Європарламент та Рада ЄС. А цей діалог станом на минулий тиждень сторони ще навіть не розпочали.

«В принципі, такі інституційні переговори не є складними, адже текст документу шаблонний. Теоретично його ще можна узгодити до 21 листопада», - зазначає Сушко.

До слова, заступник Адміністрації президента України Костянтин Єлісеєв заявив, що європейські інституції «мають консенсус щодо надання безвізового режиму українським громадянам».

 

Читайте такожВ Украине резко подешевеет биометрический паспорт

 

Друга передумова голосування українського питання в Європарламенті: Рада ЄС і Європарламент мають погодити між собою законопроект щодо механізму дострокового припинення дії безвізового режиму (suspension mechanism).

«Існує політичне рішення, що безвіз для України, Грузії і, можливо, Косово буде розглядатися тільки одночасно з ухваленням такого механізму, - акцентує Сушко. - Цей документ обговорюється вже давно, і відомо, що основні дискусії точаться навколо питання, рішення якої європейської інституції буде остаточним у питанні позбавлення певної країни безвізового режиму. Тобто хто матиме право поставити крапку - Рада Європейського союзу чи Європарламент?»

Експерт пояснює: цей механізм не новий для Європейського союзу. Проте нині дію безвізового режиму можна припинити протягом півроку, а оновлена схема дозволятиме це робити упродовж двох місяців.

«У такий спосіб в ЄС планують уникнути раптових загроз, що можуть виникнути з боку тих країн, які мають безвізовий режим. Власне, йдеться про можливе раптове збільшення кількості шукачів притулку, нелегальних мігрантів або відмова певної країни виконувати свої попередньо взяті зобов'язання, зокрема, в сфері реадмісії (повернення) нелегальних мігрантів», - зазначає Олександр Сушко.

«Тобто зі стовідсотковою впевненістю ми не можемо говорити, що голосування за безвіз відбудеться 21-24 листопада, це - лише найкращий сценарій. Якщо технічна сторона документу не буде готова, його не винесуть у зал», - каже «ВВ» представник громадської організації «Європа без бар'єрів» Павло Кравчук.

Правда, щодо самого голосування, яке відбувається за принципом кваліфікованої більшості, несподіванок виникнути не мусить: експерти майже переконані, що якщо питання безвізу для українських громадян таки буде винесене на розгляд Європарламенту, то рішення буде позитивним.

Після цього документ має проголосувати Рада Євросоюзу.

«Потужної опозиції в Раді ЄС у цьому питанні теж немає, хоча деякі країни неформально висловлювали сумніви, чи повною мірою Україна виконала критерії плану з безвізової лібералізації. Зокрема, кулуарно піднімалися питання щодо антикорупційної політики, електронного декларування. Але більшість країн-членів Ради ЄС дотримуються думки, що Україна виконала своє «домашнє завдання», і тепер - слово за Європейським союзом.

Хоч там як, але нині нам складно прогнозувати точну дату прийняття рішення Радою ЄС. Це може відбутися не раніше, ніж за кілька тижнів після прийняття рішення Європарламентом, залежно від календаря засідань Ради, який поки невідомий. Тож поки що зберігається шанс, що це рішення Рада Євросоюзу ухвалить до кінця року», - зазначає Олександр Сушко.

Після цього, пояснює Павло Кравчук, закон повинен бути підписаний президентом Європарламенту та міністром закордонних справ країни, що головує в Євросоюзі - наразі це Словаччина.

«Потім документ публікують в Офіційному журналі ЄС, і на 21-й день після цього, якщо не прописаний інший термін, закон про надання безвізового режиму набуває чинності», - каже представник громадської організації.

Павло Кравчук зазначає, що в організації «Європа без бар'єрів» намагаються не вгадувати, скільки мине часу до моменту, коли можна казати про надання Україні безвізу.

«Тому що є багато моментів, які не дозволяють прогнозувати точно, і є ризик, що ці прогнози будуть лише зайвим розчаруванням. Але ми сподіваємось, що до кінця року процедуру буде завершено, і безвізовий режим для українців почне діяти на початку 2017 року», - резюмує Кравчук.

Як бачимо, Порошенко, роздаючи безглузді обіцянки, не боїться розчарувати співгромадян. Українці вже склали прикмету: якщо президент озвучив терміни отримання безвізу - вони не справдяться.

 

Кіра ВИНОГРАДОВА 

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Апрель 2021 (499)
Март 2021 (715)
Февраль 2021 (653)
Январь 2021 (784)
Декабрь 2020 (743)
Ноябрь 2020 (750)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области