ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Кабмін плекає чиновників

  215   0 18.10.2016, 11:05 | Статьи, Политика
Кабмін плекає чиновників

Уряд декларує турботу про найуразливіші верстви населення. Але в пріоритеті для влади - чиновники, яким уряд планує знову підняти зарплати за рахунок скорочення інших видатків, зокрема соціально спрямованих. Причому на зростання доходів можуть розраховувати лише держслужбовці вищих щаблів. Такі дії свідчать про те, що влада хоче купити лояльність чиновників напередодні напруженого осінньо-зимового політичного сезону.


Великій рибині - великий підкорм

Збільшення витрат на оплату праці співробітників центральних органів виконавчої влади, місцевих держадміністрацій тощо на 1,5 млрд грн Кабмін провів дуже хитро - в одному законопроекті про підняття видатків на оборону та безпеку. Тож не дивно, що Рада ухвалила законопроект №5217 про внесення змін до держбюджету-2016,  і тепер він чекає на підпис президента.

 

Така ініціатива не викликала б обурення, якби водночас зростав рівень доходів усіх українців. Але в той час як громадяни переважно змушені затягнути паски, постійна турбота про держслужбовців наводить на доволі неприємні роздуми. Нагадаємо, у 2015 році зарплатня вищих чиновників була обмежена лише посадовим окладом. Тоді президент отримував трохи більше як 9 тис. грн, прем'єр Яценюк - 6500 грн, а міністри - близько 6 тис. грн. Проте вже наприкінці року оклад очільника уряду збільшився на 25%, а відтак пропорційно зросли й зарплати всього чиновницького апарату. Більше того, держслужбовцям повернули всі доплати. І вже у січні 2016 року прем'єр заробив майже 21 тис. грн.  


За словами директора Агенції моделювання ситуацій Віталія Бали, різні надбавки становлять близько 70% доходу чиновників, на оклад припадає 30%. Отже, службовці центральних органів влади отримують зарплату від 3500 до 12 тис. грн, обласних - від 2500 до 10 тис. грн, районних - від 1700 до 8600 грн. Наприкінці своєї прем'єрської кар'єри Яценюк зробив царський подарунок чиновникам - з 1 травня цього року підвищив ставки держслужбовцям удвічі. Завдяки цьому вже прем'єр Гройсман отримував 20 тис. грн. Далі ще цікавіше: в червні Кабінет міністрів зняв рамки зарплат чиновників і пом'якшив обмеження витрат на утримання державних установ. І ось тепер знову очікуємо на зростання зарплатні державних службовців...


Директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник вважає, що справжньою метою законопроекту №5217 є здобуття лояльності з боку чиновників до чинної влади напередодні важкого, конфліктного осінньо-зимового політичного сезону. «Я впевнений: необхідно піднімати зарплатню чиновникам, але це повинно відбуватися одночасно зі зростанням пенсій, стипендій, зарплат вчителям і медикам. Підвищення зарплат тільки силовикам, чиновникам і депутатам здається на демонстрацію пріоритетів нинішньої влади, для якої ця частина суспільства є значно важливішою за всі інші. І саме на неї влада має намір спиратися. Якщо в Януковича була злодійська держава, то зараз, з огляду на переваги бюджетного фінансування, формується бюрократично-поліцейська держава», - підкреслив Бортник у коментарі «ВВ».


Експерт із питань соціальної політики Андрій Павловський нагадав, що обсяг зарплат в Україні для майже всіх категорій робітників і службовців залишився на рівні 2013 року. «З кінця 2013 року вдев'ятеро підвищено тарифи на газ, що потягло за собою стрибок цін на опалення, гарячу воду. І чиновникам АП, апарату Кабміну, Верховної Ради влада компенсує це погіршення життя, піднявши їм зарплати в 1,5 раза. Відповідно у стільки ж збільшується Фонд заробітної плати для центральних органів влади. Водночас для чиновників, які безпосередньо працюють з людьми - наприклад, у районних держадміністраціях, - заробітна плата фактично заморожена. Тобто підвищення стосується тільки держслужбовців високого рангу. Ось таке розуміння справедливості у Гройсмана з Порошенком», - підкреслив він у коментарі «ВВ».

 

Читайте також: Науковці категорично проти прийняття законопроекту про емфітевзис


І справді, наразі в Одеській, Івано-Франківській та Закарпатській областях співробітникам РДА затримують зарплатню, і багатьох із них відправляють у відпустку за власний рахунок. Адже у районів немає грошей - оклади підняли, але Фонд оплати праці не збільшили.  Проте Руслан Бортник не виключає, що в такий спосіб уряд намагається повністю перекласти зарплатний тягар на місцеві бюджети, які наступного року будуть змушені взяти на себе додаткові затрати на рівні 9,2 млрд грн і фінансувати всіх своїх співробітників у галузі освіти та медицини. «Місцеві органи влади зроблять крайніми і намагатимуться їхніми руками загрібати жар. При цьому уряд матиме вигляд лицаря на білому коні», - додав експерт.


Їх рать...

Експерт Фонду суспільної безпеки Юрій Гаврилечко вважає, що допоки в Україні існує колосальна диспропорція між зарплатами чиновників новостворених органів та ставками вчителів і медиків, корупція в Україні буятиме. «Не може бути так, щоб вихователька отримувала 1,5 тис. грн, а співробітник НАБУ - 180 тисяч! Тобто розпочинати потрібно зі збільшення зарплат вчителям, медикам, соціальним працівникам і лише тоді - співробітникам поліції, антикорупціонерам тощо. І доходи повинні підвищуватися пропорційно. Інакше ми будемо мати варіант законодавчо врегульованої корупції», - уточнив він у коментарі «ВВ».


На думку Андрія Павловського, чиновник - це хребет держави.  Але якщо ми справді хочемо бути європейською країною, необхідно враховувати досвід ЄС і зробити зарплати держслужбовців у 3-4 рази вищими за середні зарплати по країні. «Середня місячна зарплатня в Німеччині становить близько 3 тис. євро, тож депутати Бундестагу отримують десь 11 тис. євро. Середня зарплата в Україні торік була близько 3 тис. грн, відповідно депутати повинні отримувати щонайбільше 12 тис. грн. Тобто народні обранці та міністри мають на собі відчувати результати власної роботи. Якщо ти гарно працюєш, сприяєш розвитку країни, тож зростає середня зарплата, і доходи міністра також. У нас чиновники, на жаль, відірвані від реальності, вони лише збільшують статки з року в рік», - пояснив експерт.

Своєю чергою Юрій Гаврилечко зазначив, що задля того, аби держслужбовці отримували гідну зарплатню, їхню кількість потрібно скоротити принаймні у 15 разів, ліквідуючи відомства, де вони працюють. Бо наразі загальне число чиновників в Україні сягає 400 тисяч осіб. «Критерій відбору дуже простий: якщо необхідність існування установи можуть обґрунтувати лише співробітники, то її потрібно ліквідувати насамперед. Це стосується багатьох міністерств та держслужб», - пояснив експерт.


Він вважає, що також можна повністю закрити держадміністрації усіх рівнів. «На роздутий штат цих установ тільки витрачаються гроші, а результативність їхньої діяльності навіть не нульова, а негативна», - додав Гаврилечко. На його думку, Україні наразі потрібна абсолютно нова концепція виконавчої влади, бо в країні за всі роки незалежності так і не було створено модель, яка б відповідала сучасним умовам. Бюрократичний апарат, який залишився з часів СРСР, час від часу зазнає змін під виглядом реформ або прямого калькування досвіду країн-сусідів. «Але така система не може працювати ефективно, більше того - взагалі є недієздатною. Це намагання зробити нову машину з «запорожця», «мерседеса» та конструктора «Лего». Така конструкція не поїде. Тому зараз нам потрібно повністю зруйнувати стару систему і створити нову модель, яка б повністю відповідала українським реаліям. Але сумнівно, що нинішній Кабмін зможе це зробити», - підсумував експерт. 


Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

 

gazetavv.com

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2018 (758)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области