
Форум Євромайданів, який 11-12 січня відбувався в Харкові, супроводжувався безпрецедентними перепонами з боку влади, але головне, що він таки відбувся.
Про це сьогодні, 13 січня, заявив голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров, передає ІА ZIK.
Він зазначив, що вперше за 25 років побачив у Харкові такі порушення права на мирні зібрання.
«З одного боку, були перепони нам як організаторам у проведенні цього форуму, були напади, вимикання світла і недопуск машин з людьми до Харкова. Дехто недоїхав, шість машин з Києва змушені були повернутися назад. Одна людина у нас постраждала і зараз у лікарні. Слава Богу, в цього чоловіка немає відшарування сітківки ока, як вважалося спочатку, але на носі треба робити операцію, бо в нього перелом зі зміщенням носа. Але крім того, було ще багато дрібних інцидентів», – розповів правозахисник.
З другого боку, за словами Захарова, було безпрецедентне примушування бюджетників йти на мітинги з гаслами «Майдан не пройде».
«Вони зайняли у суботу всі місця, де ми коли-небудь збиралися. І це були бюджетники, яких вивели під загрозою втрати роботи. А коли в суботу ввечері учасники нашого мітингу пішли на інше місце – біля пам’ятнику Сковороді, то одразу туди ж перенесли цей антимайданний мітинг. Приїхала машина, яка почала все глушити. І після цього учасники Євромайдану почали пересуватися по місту, а ті за ними бігали. Це виглядало б смішно, якби не було так сумно», – сказав він.
Водночас він переконаний – добре, що склалася така ситуація, бо «люди з інших міст подивилися, яка у Харкові влада».
«Я взагалі вважаю, що в даному випадку важливіший не результат, а процес, тобто те, що люди приїхали і, незважаючи на всі перепони, цей форум провели, познайомилися, обговорили проблеми і плани, механізми взаємодії, комунікацій, захисту і т. д.», – додав Захаров.
За його словами, влада, схоже, не збирається послабляти хватку, але і люди не збираються залишати Майдан. Узагалі зараз важко передбачити, як будуть розвиватися події далі.
«Мають бути перемовини, має бути круглий стіл. Я ще раніше для себе цю ситуацію назвав «холодною громадянською війною». Останні події у Харкові наочно це продемонстрували. Із цього стану треба виходити. Це насправді безперспективний стан, тому треба вести перемовини. Але деякі речі владі пробачати не можна. Оте жахливе і демонстративне побиття вночі 30 листопада і 1 грудня – це злочин очевидний. Те, що робив «Беркут», інакше ніж катування кваліфікувати не можна. І це відео побачив увесь світ. А сьогодні владна верхівка спускає на гальмах процес розслідування і не хоче карати ні тих, хто давав накази, ні тих, хто організовував їх виконання і безпосередньо їх виконував. Притягнення винних до відповідальності і забезпечення компенсації постраждалим – я вважаю, це головна вимога, без виконання якої взагалі не будуть можливі перемовини. Бо якщо влада цього не зробить – вона абсолютно нелегітимна», – наголосив він.
Нагадаємо, учасники Форуму Євромайданів, який протягом двох днів відбувався у Харкові, оголосили підсумкову резолюцію свого зібрання. У резолюції йдеться про те, що головна мета – «усунути узурпаторів української влади і не допустити узурпації влади в майбутньому». Також активісти вимагають «усунути президента Януковича, уряд та відповідальних осіб, які сприяють узурпації».
Недільне засідання Єврофоруму відбувалося під акомпанемент організованого Партією регіонів пікету, в якому взяли участь близько півсотні осіб. Вони скандували «Геть з міста», «Євромайдану – ні», «Повертайтеся до себе на роботу». Близько 12:00 у приміщенні Харківської правозахисної групи, яка прихистило активістів, зникло світло.
gazetavv.com