ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Геннадій Москаль: «Лишилися ті, хто в 90-х стріляли останніми!..»

  1815   0 11.11.2013, 11:44 | Статьи, Политика
Геннадій Москаль: «Лишилися ті, хто в 90-х стріляли останніми!..»

Генерал-лейтенант міліції, народний депутат України («Батьківщина») Геннадій Москаль під час програми «Три питання» на порталі INTV.UA розповів, чому в нашій країні сформувався так званий інститут «смотрящих» та як реформувати вітчизняну міліцію.

— Пане генерале, ви 38 років у лавах правоохоронних органів. За цей період, а особливо під час керування карним розшуком, напевне, бачили чимало. Та чи спостерігали ви таке засилля організованої злочинності в масштабах країни? Зокрема, кримінальна система «смотрящих» поширилася всією Україною, і складається враження, що вона стала елементом влади.

— Вперше в історії незалежної України так званий інститут «смотрящих» став складовою державного управління. І це не повернення 1990-х років, адже тоді бандити воювали з бандитами. Але саме з тих часів і бере початок ця історія. У 1986 році я працював заступником начальника карного розшуку Чернівецької області. Старші колеги, у яких досвіду було значно більше ніж у мене, говорили: «Гена, хай вони один одного перестріляють…». Але я вже тоді розумів, що лишаться ті, хто в 90-х стріляли останніми. І згодом вони сидітимуть у парламенті в дорогих костюмах та крокодилових черевиках.

— То чому правоохоронці не запобігли такому розвитку подій?

— Після проголошення незалежності в МВС не було розуміння ситуації. Але у Чернівецькій області ми змогли запобігти розгулу організованої злочинності. Не було «авторитетів», розборок... Натомість у багатьох інших областях міліція та бандити жили мирно. Правоохоронці отримували від злочинців гроші, якісь інші подачки, разом із ними відпочивали в саунах… Через таку співпрацю й виникла неконтрольована ситуація по всій країні. Та скажу вам, що покійний міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко прекрасно все розумів і робив ротації на місцях. Він використовував так званих «міні-жукових» і кидав їх на різні точки. І саме він фактично стабілізував ситуацію. Але тоді була зовсім інша підтримка вищого політичного керівництва держави.

А все почалося з того, що Леонід Кучма хотів провести саміт у Ялті, однак президенти багатьох країн відмовилися їхати. Причину називали таку: їхні спецслужби доповідали, що ситуація в Криму некерована. Адже місцева влада абсолютно не контролювала півострів. Натомість він «належав» організованим злочинним угрупованням, тобто бандитам, озброєним автоматами Калашникова, гранатометами і вибуховими пристроями. Ну і, звісно, спецслужби не могли гарантувати безпеку своїх лідерів.

Кучму це дуже зачепило. У нього відбулася серйозна розмова з Кравченком. Кучма сказав: або бандити підуть звідти, або міністр піде зі своєї посади. Але ж інституту «смотрящих» в країні не було!

— Проте тепер у Києві «смотрящий» — колишній офіцер КДБ, а у Харкові — людина з кримінальним минулим…

— Повторюся, така система склалася в Україні вперше за часи незалежності. Візьмемо пройдисвіта Євгена Анісімова… Я з 2010 року неодноразово писав, мовляв, подивіться, що людина робить: мер, губернатор, депутати йому платять. А мені відповідали, що він — меценат, людина, яка допомагає області, розвиває її. Він присутній на всіх зустрічах із мером, головою облдержадміністрації, керівництвом обласного та міського осередків Партії регіонів. А от тепер скажіть, чому після арешту Анісімова не зняли губернатора, чому не подав у відставку мер? Чому не погнали начальника міліції, керівника управління у боротьбі з організованою злочинністю? Покарали тільки одного начальника СБУ. Чому так? Цей «Анісім» же перейшов усі можливі й неможливі межі, він скомпрометував не тільки Запорізьку область, а всю систему державного управління України.

— Організована злочинність не подолана. Тоді чому спецпідрозділи МВС (наприклад «Беркут»), які за своїм призначенням мають боротися із оргзлочинністю, займаються залякуванням громадських активістів, розгоном демонстрацій та мирних акцій, охороною людей, які захоплюють владу (те, що відбувається в Київраді)?

— Є указ президента про обов’язкову реєстрацію нормативно-правових актів усіх міністерств. Коли почалися події на виборах в місті Первомайськ Миколаївської області, проти мене та інших активістів відкрили кримінальні провадження. Почали всіх тягати на допит за те, що ми заважали «Беркуту» підмінювати бюлетені. Там взагалі склалася унікальна ситуація, до якої були причетні губернатор, нинішній голова Львівської обладміністрації Олег Сало, суд, державні виконавці… Оце вам і є організоване злочинне угруповання. Після того я скерував до Міністерства юстиції запит, щоб мені надали положення про «Беркут». Ну, наприклад, вони б’ють людей і носять маски, щоб їх навіть не могли ідентифікувати, — то це законно? У Мін’юсті мені відповіли, що такого нормативно-правового акту в них не зареєстровано.

— Тобто цей спецпідрозділ взагалі діє поза межами правового поля?

— У Конституції чітко написано, що закони і нормативно-правові акти повинні бути доведені до відома населення. Не доведені документи — не чинні. Це пряма норма Конституції. А положення про «Беркут» підписав ще Білоконь, коли тодішня влада готувалася до Помаранчевої революції. Та навіть тоді Мін’юст його не зареєстрував. Тому це формування не є чинним і законним. І тим більше не може, згідно із Законом «Про міліцію», використовуватися під час масових акцій. Друге питання: категорично заборонено залучати внутрішні війська. Стаття 17 Конституції говорить, що військові формування, якими, власне, є внутрішні війська, ніким не можуть використовуватися для обмеження прав і свобод громадян. Чому ж їх кидають воювати з мирним населенням? Хіба сьогодні військовий стан?

— Дивна ситуація склалася, коли кількість співробітників міліції є більшою за чисельність армії. Напевно, це є ознакою поліцейської держави? Чи мають бути якісь стандарти при залученні міліції?

— Так, це ознаки саме поліцейської держави. Саме тому реформування міліції треба провести негайно. За багато років роботи в правоохоронних органах я стажувався в італійській, французькій, британській, ізраїльській поліції… Мені сподобався румунський досвід — там поліції заборонено брати участь у масових заходах. До того ж тамтешні правоохоронці мають формений одяг, але не мають погонів. Таким чином, вони фактично демілітаризовані. Для охорони громадського порядку в Румунії існує спеціальна жандармерія, яка входить в систему МВС. І саме цей підрозділ забезпечує порядок під час мирних акцій, футбольних матчів, концертів, мітингів… І весь негатив іде на них. Це чорна робота. Проте жандарми не займаються розшуковою діяльністю, слідчою роботою. Це все робить поліція.

— Як реформувати систему МВС України? Є шлях, яким пішла Грузія, де старих міліціонерів просто розігнали, а на їх місце набрали нових. Відомий також досвід повоєнної Німеччини: ретельні перевірки, очищення та зміна правил і пріоритетів. Що нам ближче?

— МВС мусить з вулиці Богомольця, 10 виїхати в невеличкий особнячок. Міністерство має очолити політична фігура від тієї партії, яка перемогла. Ця людина бере на себе всю політичну відповідальність за свої дії. Відомству належить займатися кадрами, матеріально-технічним забезпеченням, представляти структуру в Кабміні, налагоджувати міжнародні зв’язки. Це повинна бути абсолютно цивільна структура.

Водночас має бути Головне управління міліції чи поліції — немає значення, як назвуть. На керівників цього управління зміна міністра через політичну ситуацію не мусить впливати. Адже з ними просто підписаний контракт. А якщо трапиться щось на кшталт справи Мазурка, вбивства судді Трофімова чи побиття на мирній акції журналістів, міністр не чекаючи повинен подати у відставку. Це європейська норма.

Микола БИКОВ
Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (570)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области