ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     

Василь ФАРИННИК: «Усі справи «чорних трансплантологів»

  532   0 21.05.2012, 15:00 | Статьи, Происшествия
Василь ФАРИННИК: «Усі справи «чорних трансплантологів»

Упродовж останніх кількох років в Україні почастішали трансплантаційні скандали. Приміром, у Києві розслідувалася справа лікарів Інституту ім. Шалімова, які понад рік вербували та переправляли людей до інших країн для вилучення людських органів.

Восени 2011-го міліція відрапортувала про знешкодження осередку «чорних трансплантологів» на Київщині. І ось наприкінці лютого цього року черговий скандал стався у Миколаєві. Місцеві правоохоронці затримали медпрацівників, які «погоріли» на вилученні тканин померлих в обласному бюро судово-медичної експертизи. Деякі ЗМІ відразу поспішили повідомити: в Україні існує справжній чорний ринок з продажу людських органів. Чи правдивою є ця інформація, розповів заступник міністра внутрішніх справ Василь Фаринник.

— Василю Івановичу, чи насправді в Україні існує чорний ринок трансплантацій? Чи це все домисли і гонитва за сенсацією?
— Говорити про існування такого ринку немає підстав. Слідчі міліції реєстрували і розслідували лише окремі випадки порушення чинного законодавства під час проведення трансплантації органів і тканин людини. Гадаю, що проблема тут більше медична, ніж правоохоронна. За статистикою, щорічно майже 5 тисяч українців потребують операцій лише з пересадки нирок. Через відсутність такої кількості донорських органів хворі не можуть своєчасно отримати кваліфіковану медичну допомогу. Нині ж в Україні щороку здійснюється лише 120–130 таких операцій. Тисячі хворих наших співвітчизників стають інвалідами або гинуть лише через те, що заміна не придатного для життя того чи іншого органу залишається для них нездійсненною мрією.
— Чи не в цьому криється причина існування «чорної трансплантології»? На попит, як відомо, завжди знайдеться пропозиція…

— На жаль, мають місце факти зловживань з боку деяких лікарів. Хоча це можна пояснити і недосконалістю вітчизняного законодавства, адже лікарі не зобов’язані перевіряти достовірність документів, що підтверджують родинні зв’язки донорів і реципієнтів перед проведенням операцій з трансплантації органів. Ця обставина надає можливість медичним працівникам уникати відповідальності за злочини, що передбачені ст. 143 (порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини) Кримінального кодексу України.

— Повернімося до резонансних справ «чорних трансплантологів» в Україні… Чи є якісь нові подробиці?
— Головною новиною є те, що провадження у цих гучних справах закінчені, і всі вони з обвинувальними вироками направлені до судів. Слідчі міліції від липня 2007 року розслідували шість кримінальних злочинів цієї категорії.
— Серед них і миколаївський скандал?
— Цим випадком займаються слідчі СБУ. Порушено кримінальну справу. Тож вважаю недоречним її коментувати.
— Яке з цих правопорушень вас, як людину і професійного слідчого, вразило найдужче?
— Безумовно, це кримінальна справа, порушена проти висококваліфікованих лікарів Інституту ім. Шалімова. Саме вона, як відомо, набула найбільшого розголосу.
— Ви можете підтвердити або спростувати повідомлення ЗМІ про те, що ці «чорні трансплантологи» заробили на пересадці нирок майже 50 мільйонів доларів США?

— Відповідно до матеріалів, зібраних слідчими, зокрема показань фігурантів у гучній справі, правоохоронцям стало відомо, що вербувальники отримували близько 500 доларів США за кожну людину, яку їм вдалося вмовити залишитися без нирки. Переконували людей, використовуючи насамперед їхнє скрутне матеріально-побутове становище, кабальні банківські зобов’язання, хвороби рідних... Коли ті погоджувалися на операцію (а слідчі міліції виявили 25 донорів), то лікар-хірург отримував майже 11 тисяч доларів США, а лікар-анестезіолог — 2 тисячі. Багаті ж реципієнти, переважно з Республіки Ізраїль, платили організаторам цієї оборудки майже по 100 тисяч доларів США. Тож, за підрахунками працівників міліції, лише за рік грошовий обіг від виявленої протиправної діяльності у середньому склав мало не 2 мільйони доларів США.
— Ви заявляли, що «чорні трансплантологи» з київських обласних бюро судмедекспертиз, які вирізали у померлих очні яблука, повністю визнали свою провину. Чи змінилося щось під час судових слухань у цій справі?

— За цю резонансну кримінальну справу слідчі Київської обласної міліції взялися ще наприкінці 2010 року. Правоохоронці отримали кілька тривожних сигналів від людей, які повідомляли, що у їхніх померлих родичів у київських обласних моргах вирізали очні яблука. Натомість вкладалися ватні тампони. Слідчі МВС встановили факти проведення 27 таких незаконних операцій, коли судмедексперти фальшували документи і вирізані органи передавали для подальшої трансплантації до столичної клініки мікрохірургії ока. Кримінальні справи із затвердженими обвинувальними висновками були направлені до суду. Справді, підсудні визнали свою провину, але на підставі Закону України «Про амністію у 2011 році» відповідними постановами суду їх звільнено від кримінальної відповідальності. Усі рішення суду набрали законної сили.

— І насамкінець поговорімо про те, як вирішувати проблему «чорної трансплантології»?
— Лише усуненням прогалин у чинному законодавстві. Наразі ж неврегульованість цих процесів на загальнодержавному рівні слугує підґрунтям для протиправної діяльності кваліфікованих лікарів, які свого часу налагодили незаконний бізнес, пов’язаний із трансплантацією та торгівлею анатомічними матеріалами людини з метою отримання надприбутків. Цікаво, що шляхом удосконалення законодавства пішли й в Азербайджані, куди українців возили для проведення трансплантаційних операцій. Після цих прикрих випадків місцеві парламентарі мерщій його врегулювали.
Наскільки мені відомо, схожа кримінальна справа зараз розслідується й у Косово: з обвинуваченням проти «чорних трансплантологів» (до речі, українців для пересадки нирок реципієнтам возили і туди. — Авт.) виступають представники Європейського союзу. Передбачаю, що вдосконалення косівського законодавства теж уже не за горами.

В Україні ж у законодавчих змінах мають бути зацікавлені передовсім представники Мінохорони здоров’я та спеціалісти, які добре знаються на цьому питанні. На моє переконання, ефективним рішенням трансплантаційних проблем могло б стати створення так званих донорських баз, оскільки саме донор є центральною постаттю у процесі пересадки органів. У цих базах мало б фіксуватися ставлення людини до можливості вилучення її органів після смерті, і цю позицію слід відобразити відповідними записами в документах, що посвідчують особу, чи, скажімо, у водійських правах. Це ж світова практика! Не діє, на жаль, і нинішня система безкоштовного донорства. Тому лікарям і юристам варто було б знайти способи, як трансплантаційний процес легалізувати і в подальшому його контролювати. Приміром, якщо людина може згодитися безкоштовно віддати нирку іншій людині заради її спасіння, то чому тоді не дозволити це зробити за гроші? Чому не заохотити донора? У деяких країнах Європи, як відомо, трансплантацію органів проводять навіть іноземцям, які за ці, до речі, вже не унікальні операції сплачують чималі кошти. Ними ж поповнюються надходження до бюджету країни.
Насамкінець додам, що науковий, практичний і кадровий потенціал у вітчизняної трансплантології доволі високий. Українці також здатні змінити своє ставлення до цієї важливої медичної галузі.
Однак подальший розвиток трансплантології можливий лише за умови належних змін у галузевому законодавстві. Тоді й потреба у «чорній трансплантології» відпаде сама собою.

Бесіду вів Іван КУЛЕХА

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2018 (883)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)
Апрель 2018 (1024)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области