Site icon Вечерние Вести

Чому Україна не може накопичити достатні обсяги газу до зими? Аналіз ситуації

Ілюстративне фото

Чому Україна не може накопичити достатні обсяги газу до зими? Аналіз ситуації

Україна не зможе накопичити достатні обсяги газу до початку зими без негайного перегляду моделі газового ринку. Це стосується як внутрішнього видобутку, так і імпорту газу. Про це заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на коментар директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка.

Чому Україна не може накопичити достатні обсяги газу до зими: аналіз ситуації

Омельченко наголосив, що ситуація на газовому ринку потребує термінового реагування. Україна наразі не може забезпечити необхідний рівень запасів газу, оскільки має можливість лише поповнювати сховища власним видобутком. За його словами, цьому сприяють два основні фактори: руйнування об’єктів газовидобутку внаслідок російських обстрілів та критичний рівень газу в підземних сховищах після зими.

Газовий дефіцит: як змінилася ситуація після російських обстрілів і чому необхідна термінова зміна стратегії

Омельченко пояснив, що через обстріли з боку Росії видобуток газу знизився на 40%, хоча наразі цей показник вдалося частково відновити, і видобуток зріс на 40-50%. Другим фактором, що ускладнює ситуацію, є критичний дефіцит газу в підземних сховищах. Якщо зазвичай після опалювального сезону в сховищах залишалося більше 3,5 мільярдів кубічних метрів, то цього року залишилось лише 700-800 мільйонів кубометрів.

Проблеми фінансування та необхідність перегляду моделі газового ринку в Україні

Щоб уникнути енергетичної кризи наступної зими, Україні необхідно щодня імпортувати близько 25 мільйонів кубометрів газу, а також знайти додаткові фінансові ресурси. Омельченко зазначив, що на сьогодні було знайдено лише 400 мільйонів євро — через Норвезький фонд та ЄБРР. Натомість, питання про джерела інших необхідних коштів поки що залишається відкритим.

Експерт вважає, що модель газового ринку в Україні потребує радикальних змін. На його думку, відповідальність за імпорт газу не повинна покладатися лише на одну компанію — НАК “Нафтогаз”. Замість цього необхідно залучати до цього процесу не лише великих споживачів, а й трейдерів як на внутрішньому, так і на міжнародному ринку. Омельченко підкреслив, що потрібно змінити комерційну стратегію, щоб забезпечити надійне постачання газу.

На завершення, експерт нагадав, що без чіткої і прозорої цінової політики та належного захисту капіталу інвестори не готові вкладати в український газовидобуток, про що раніше заявляла ексміністерка енергетики Ольга Буславець.

Нагадаємо, ціни на газ зростають.

Exit mobile version