Державна служба України з питань праці в рамках інспекційної кампанії з легалізації праці виявила понад 7 тисяч працівників, допущених до роботи без трудових договорів. У відомстві наголошують: роботодавцям економічно вигідніше оформлювати працівників на роботу, аніж сплачувати штрафи.
Про це в ефірі українського телеканалу сказала Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці, начальник відділу з питань трудових відносин Державної служба України з питань праці, передає UAINFO.org.
“Роботодавці, які намагаються зекономити кошти, не оформлюючи працівників на роботу – втратили економічну вигоду від порушення законодавства. Так, якщо взяти до уваги розмір штрафу – а це 30 мінімальних заробітних плат – то за рахунок цього року можна упродовж 10 років сплачувати ЄСВ за офіційно оформленого працівника”, – пояснила вона.
Вона пояснила, що найбільше нелегальних працівників виявлено у сферах сільського господарства, будівництва, організації харчування та тимчасового розміщення, а також галузі торгівлі.
При цьому законом передбачено, що штраф за 1 людину без оформлення трудового договору складає 60 тис грн., друге аналогічне порушення тягне за собою накладення штрафу у розмірі 180 тис. грн.
Водночас як пояснила HR-експерт Лариса Онипко, для офіційного працевлаштування у шукачів нині є багато можливостей.
“Ринок праці змінюється та оживає, і у порівнянні із 2020 роком зареєстровано майже удвічі більше пропозицій від роботодавців, коли працівники отримують офіційне працевлаштування, компенсаційний пакет, можливості для розвитку працівників тощо”, – сказала вона.
Лариса Онипко додала, що найбільша кількість вакансій нині у галузях продажу, ІТ, банки і фінанси, маркетинг, адміністративний персонал.
“Між роботодавцем і працівником мають бути цивілізовані стосунки – це баланс інтересів. Для кожного шукача важлива конкурентна заробітна плата, платоспроможність компанії і її стабільність. Мені здається, коли ми влаштовуємось до “чорних” працедавців, то ми порушуємо наші правила стабільності, бо нема гарантій щодо безпеки і здоров’я. Це лише тимчасовий вихід”, – завершила експерт.