
Валютна лібералізація - один з елементів системного перезавантаження всієї моделі економіки. Один із пунктів відомого плану Бальцеровича, який у нас часто згадують і з якого розпочалося відродження польської економіки, передбачав валютну лібералізацію.
Про це у коментарі "ВВ" повідомив фінансовий експерт Олексій Кущ.
Вона повинна застосовуватись у пакеті єдиних заходів, як це відбувалося в Польщі. Це має бути податкова амністія, податкова реформа, зміни в судовій системі, захист прав власності, різкі зрушення в боротьбі з корупцією тощо. І тільки в середині цього переліку знаходиться валютна лібералізація.
Паралельно з нею створюються умови для розвитку ефективної економіки. Тоді в країну йдуть інвестори, і це не призводить ані до девальвації нацвалюти, ані до кризи на валютному ринку. Коли ж лібералізація проводиться в тотально корупційній країні з неефективною економікою, прогнилою судовою системою, незадовільними системами захисту титулу власності, з вкрай низькими прямими іноземними інвестиціями - це призведе лише до спрощення виведення грошей з країни і подальшої девальвації нацвалюти. І це розуміють в НБУ, тому валютна лібералізація по-справжньому проводитися не буде - те, що спостерігатимемо зараз, є імітаційною грою напередодні виборів.
Закон, який набрав чинності, є доволі майстерною декорацією реформ, які нібито проводять в Україні. В одній з його статей ідеться про те, що Національний банк України може вводити надзвичайний стан на валютному ринку в разі певних обставин на півроку й потім його продовжувати декілька разів із невеличкими перервами. Фактично ж регулятор може вводити цей надзвичайний стан на 1,5 року, скасувавши всі новації валютної лібералізації. Зрозуміло, що НБУ скористається цим правом, тому справжня валютна лібералізація ще попереду.