
Ситуація з держпідтримкою аграріїв у 2018 році катастрофічна. За вісім місяців на ці цілі було використано всього 12% від запланованих у держбюджеті коштів. Це означає, що наш прогноз на цей рік щодо використання грошей держпідтримки на рівні максимум 30%, на жаль, здійснюється.
Про це у коментарі "ВВ" повідомив заступник голови Громадського об'єднання «Всеукраїнська Аграрна Рада» Михайло Соколов.
При цьому, за підсумками дев'яти місяців 2018 року, на користь найбільших агрохолдингів було здійснено 21% від усіх бюджетних виплат. Це свідчить про те, що рішення в нашій країні ухвалюються здебільшого в інтересах груп впливу, а не в інтересах реальних аграріїв.
Причина провалу кампанії з держпідтримки полягає в тому, що самий її дизайн є неповноцінним. Допомога надається геть не на те, що потрібно. Виправити цей недолік можна. Для цього, по-перше, потрібно виділяти кошти з державного бюджету на субсидіювання кредитів усім аграріям за єдиної умови: сума, яку отримує одне господарство, не повинна перевищувати 10 млн грн. Ця сума є фактичною компенсацією за кредитом у розмірі 100 млн грн, і аграрій отримує кредит під 10% річних, що є цілком задовільним портфелем для малих та середніх господарств. Для крупних холдингів цього замало, але ми не вважаємо, що державна підтримка в межах цієї програми має бути спрямована на них. Великі підприємства мають доступ до ринку капіталу за кордоном, тобто вони й так мають можливість отримувати дешеві кредити.
По-друге, ті вкрай обмежені кошти, які є в державі для підтримки галузі, необхідно спрямовувати на ті види агровиробництва, які створюють найбільшу додану вартість на гектар. Відтак отримаємо не тільки більше грошей, а й більшу зайнятість.