ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Сентябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
           

Пекельно дорогий бензин

  792   0 23.01.2018, 09:00 | Статьи, Экономика
Пекельно дорогий бензин

Заправлятися бензином на українських АЗС нині можуть собі дозволити виключно заможні автомобілісти. Вартість пального вже перетнула психологічну відмітку в 30 грн. І хоч водії закликають бойкотувати заправки, а Антимонопольний комітет відкрив справу щодо можливої змови на ринку нафтопродуктів, прогнози експертів не втішають. Вони кажуть, що ціни на бензин вперто зростатимуть, тягнучи за собою подорожчання всіх без виключення товарів та послуг.

Головні підозрювані

Водії відчули постсвятковий шок - вартість пального на українських автозаправках стрімко зростає. За оцінками експертів, в середньому за місяць бензин та дизельне паливо подорожчали на 8%. Але на їхню думку, змови операторів у підвищенні вартості немає.

За словами експерта ринку нафтопродуктів Леоніда Косянчука, роздрібна ціна на бензин залежить від двох чинників: вартості пального на зовнішньому ринку та курсу долара, встановленого Нацбанком. 

З першим фактором все доволі зрозуміло: адже світові ціни на нафту і, відповідно, бензини, які з неї виробляються, не припиняють зростати. Так, впродовж місяця вартість ресурсу на кордоні підвищилась більше ніж на 7%.

Вплив курсу долара на коливання цін на бензини також є цілком очевидним. Керівник спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев нагадує, що 85% нафтопродуктів на українському ринку закуповується в постачальників із Білорусі, Польщі, Литви, Румунії. Дизельне паливо йде до нас із РФ. Цілком зрозуміло, що продають нам його за долари та євро. Наприклад, білоруський бензин Україна може придбати виключно за валюту ЄС.

«Враховуючи те, що гривня послабшала на ті ж 7% в період зростання вартості нафтопродуктів на кордоні, ці два фактори спровокували підвищення цін на пальне з боку трейдерів для кінцевих споживачів на 1,5-1,7 грн. А позаминулого тижня вартість бензину виросла ще на 75 копійок за літр, скрапленого газу - на 15 копійок/літр. До кінця січня варто очікувати подорожчання бензину марки А-95 ще на 50 копійок. І, на жаль, це є економічно обґрунтованим», - додав експерт.

Фахівці наполягають, що в даному випадку оператори не мають великого зиску з підвищення цін на бензин.

За словами Леоніда Косянчука, враховуючи фактори підвищення цін на пальне на світових ринках та девальвацію гривні, бензин для українців мав би подорожчати на 2 грн 35 коп., його ж ціна в середньому виросла на 1,33 грн. 

«З 12 місяців приблизно 6-7 місяців оператори працюють у збиток, вирівнюючи баланс наприкінці кожного кварталу. Бо дуже часто буває, що закупивши бензин в доларах, отримавши виручку в гривнях та знов придбавши американську валюту на міжбанку для купівлі чергової партії палива, вже не можна знову купити такий самий його обсяг. А терміни контрактів, за якими закуповується пальне, на жаль, не завжди співпадають з низькими цінами на нього на зовнішніх ринках», - додав він.

Геннадій Рябцев пояснив структуру тарифу на бензин. 48% роздрібної ціни на пальне - це його вартість на кордоні, 38% - складають податки. На затрати АЗС, які ще називають «брудною маржею», припадає 14%.

«Але якщо з цих 14% виключити постійні затрати операторів, залишиться 6-7% чистого прибутку. Трейдери заробляють приблизно 1,5 грн на літрі бензину. Держава з літру пального отримує в 6,5 раза більше у вигляді податків та акцизів», - додав фахівець. 

Курсові ігри

Леонід Косянчук звернув увагу на те, що питому частку у ціні пального складає акцизний збір в євро, який трейдери мають сплачувати при розмитненні бензинів.

«Наш рідний Мінфін встановив цей збір у валюті, яка не має ходження в країні. Кожен раз, коли товар перетинає кордон, ставка акцизу становить 213 євро за тисячу літрів. А після цього бензин ще обкладається ПДВ. Збираючи акцизи в євро, Мінфін навіть зацікавлений в падінні гривні. Адже завдяки інфляції чиновники швидше виконують план зі збору податків, щоб наприкінці року мати можливість виписати собі карколомні премії», - зазначив він.

Геннадій Рябцев додає: визначення акцизного податку в євро суперечить Конституції України. Більше того - в жодній країні світу, яка використовує національну валюту, не встановлено акцизний податок в євро.

«Такий хитрий підхід убезпечує державні органи України від інфляції та дозволяє їм використовувати в дохідній частині бюджету девальваційну складову. За підрахунками економістів, вона посідає трете місце у структурі усіх доходів держави після ПДВ та акцизного податку. Тому передусім варто зосередитися не на бойкоті АЗС, а вимагати від держави відповідей на питання щодо стабілізації нацвалюти», - підкреслив Рябцев.

Експерт з економічних і газових питань Володимир Дебой вважає, що на сьогодні немає передумов для укріплення гривні. Адже Україна не отримала транш від МВФ, та й наша економіка практично не працює. Саме ці два чинники могли б стабілізувати нацвалюту.  

Геннадій Рябцев також не сподівається, що курс долара повернеться хоча б на передноворічні позиції. А це означає, що й впродовж лютого зберігатимуться тенденції зростання вартості пального.

«Подорожчання долара на одну гривню призводитиме до зростання вартості літру бензину на 70-80 копійок. І це відбуватиметься доти, доки не буде наведено порядок на фінансових ринках. Бо найбільші прибутки на зростанні та падінні курсу національної валюти відносно долара й євро отримують саме фінустанови, в тому числі й державні», - констатував фахівець.

А Володимир Дебой додає, що в 2018 році, враховуючи слабкі позиції гривні, варто очікувати подорожчання всіх без винятку товарів та послуг - від тарифів на газ та електрику до продуктів харчування. І, на жаль, інфляційні втрати населення не перекриються підвищенням мінімальних зарплат та пенсій.

 

ТЕНДЕНЦІЯ

Газ рулить

У 2017 році в Україні споживання зрідженого вуглеводневого газу (ЗВГ) в об'ємному вимірі на 10% перевищило споживання автомобільних бензинів, а частка газу в балансі моторних палив (бензини, дизпаливо, автогаз) склала 23%.

Таких висновків дійшли аналітики «Консалтингової групи А-95», посилаючись на результати власного дослідження.

Обсяг ринку зрідженого вуглеводневого газу України в 2017-му склав 1577,7 тисячі тонн, що на 8,4% більше в порівнянні з 2016 роком.

Аналітик «Консалтингової групи А-95» Артем Куюн вважає, що ринок ЗВГ в Україні близький до насичення.

 «Про це явно говорить зниження приросту з 25-30% в 2014-2016 рр. до 8% в 2017-му. Крім того, ми бачимо, що приріст автогазу залишається вдвічі меншим, ніж падіння бензинів. Іншими словами, майже всі, хто хотів і міг перейти з бензину на газ, вже зробили це», - констатував він.

Разом з тим, на думку експерта, у найближчі кілька років приріст ринку збережеться на рівні щорічних 5-8%, у тому числі за рахунок збільшення «неавтомобільного» споживання ЗВГ.


Аріна МАРТОВА

"Вечірні Вісті"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Сентябрь 2020 (640)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)
Апрель 2020 (1234)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области