ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   

Долар: передноворічний «вальс»

  469   0 27.12.2017, 11:02 | Статьи, Экономика
Долар: передноворічний «вальс»

Напередодні Нового року курс долара продемонстрував стрімке зростання, сягнувши майже 28 гривень за «зелений». На жаль, справжні причини «святкового вальса» американської валюти дуже відрізняються від тих, які називають у Нацбанку. Тому експерти схиляються до думки, що наступного року долар здолає позначку у 30 гривень.

У Нацбанку фундаментальних причин для курсового стрибка, як завжди, не помітили. А те, що «зелений» побив рекорд 2015 року за стрімкістю зростання, пояснюють сезонними та психологічними факторами, серед яких - затримка чергового траншу від Міжнародного валютного фонду (МВФ).

За словами заслуженого економіста Олексія Плотникова, сезонний фактор тут ні до чого. Адже зазвичай українці напередодні новорічних свят не купують, а здають валюту, щоб придбати подарунки близьким та накрити святковий стіл. Тих же, хто виїжджає на свята за кордон та, навпаки, купує долари, наразі мало, тому їхня активність на курс не впливає. Тож чинники, які називає нацрегулятор, є дуже сумнівними.

На думку експерта, падіння національної валюти гіпотетично може бути пов'язане з бажанням Нацбанку підігнати середньорічний курс долара в Україні під закладені в бюджеті 27,2 гривні за «зелений». Враховуючи те, що влітку долар коштував 25-26 грн, зараз доречно девальвувати гривню, щоб вийти на заплановані показники.

«Але, на жаль, це відбувається через те, що НБУ банально не виконує свої функції валютного регулювання, стримування інфляції та забезпечення стабільності гривні», - констатував Плотников під час прес-конференції.

Своєю чергою член Економічного дискусійного клубу Наталя Ковалко однією з причин стрибка долара вважає викид державою в обіг значного об'єму національної валюти. Так, у листопаді Держказначейство відшкодувало ПДВ відразу на суму 9,5 млрд грн. Механізм тут доволі простий - коли гривні багато, вона дешевшає. Тим більше, що доларів в обігу більше не стало.

А ще наприкінці року, коли закриваються всі бюджетні програми, контрагенти державних установ та організацій отримують надлишок гривні.

«Не довіряючи нацрегулятору, вони будуть викидати ці гроші на валютний ринок, купуючи долар», - констатувала вона.

Також, на думку Ковалко, дається взнаки й те, що Нацбанк довгий час не має очільника і регулятором керує виконуючий обов'язки. Адже, як не крути, повноваження керівника та в.о. дещо відрізняються.

«На сьогодні регулятор поводиться доволі стримано. В інформаційних повідомленнях НБУ каже, що немає підстав для різких стрибків гривні. Але певні дії з боку регулятора - такі, як підвищення облікової ставки НБУ до 14,5%, - демонструють побоювання Нацбанку щодо зростання курсу долара вище відмітки у 30 гривень», - додала експерт.

А ось екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко вважає, що поштовхом для девальвації гривні стало рефінансування на суму 4,6 млрд грн трьох банків - української дочки російського «Альфа-банку» та двох державних - «Ощадбанку» та «Укргазбанку». Через те, що частину цих коштів банки знов-таки вклали у купівлю валюти, курс долара трохи виріс.

Не слід відкидати й той фактор, що за рахунок девальвації через ПДВ по експорту можна збільшити надходження до держбюджету.

«Бюджет потребує коштів, і через зміну курсу в останні дві декади місяця Мінфін отримає кілька десятків мільйонів додаткових гривень», - пояснює експерт.

Ще однією причиною подорожчання долара є держбюджет на 2018 рік, який прийняла Верховна Рада, заклавши в головний кошторис країни курс на рівні 30,1 грн за умовну одиницю.

«На мою думку, дуже нерозумно фіксувати курс долара на наступний рік. Бо очікування негативної події цю подію викликає. Набагато більш професійним є визначення валютного коридору: наприклад, 25-30 грн за долар. Таким чином можна було б позбавитися цього негативного фактору», - пояснив Савченко.

Звичайно, курсові коливання спричиняє й інфляція. Адже вона закономірно веде до девальвації національної валюти. Впливає на зростання «зеленого» й політична складова, більшою мірою зовнішня - російська агресія та доволі складні відносини із МВФ.

«Очевидно, що нинішня програма співпраці з Фондом закінчується, і за 3-4 місяці має розпочатися нова. Тобто наступний транш по новій програмі отримаємо не раніше травня», - підкреслив Олександр Савченко.

А ще ми маємо курсові «гойдалки» й через збільшені обсяги виплат України по зовнішнім боргам. Наступного року маємо сплатити 4,5 млрд доларів, а у 2019-му та 2020-му -- по 7 млрд доларів.

«Тобто навіть резервів НБУ не вистачить для обслуговування цих боргів. Це означає, що Нацбанк буде стриманий у валютних інтервенціях. Відповідно регулятор не зможе підтримувати курс гривні за допомогою продажів долара. А якщо такі продажі й будуть, то незначні», - вважає він.

Проте експерт сподівається, що Україна закінчить 2017 рік з офіційним курсом 28 грн за долар, а на початку нового року зможемо навіть побачити незначну ревальвацію гривні.

А ось Олексій Плотников, навпаки, не бачить об'єктивних підстав для зміцнення курсу національної валюти.

«У нас немає планового зростання гривні, реальних успіхів в економічній сфері. До того ж маємо розхитану інфляцію, невідповідність макропоказників реаліям й неконтрольовані, спорадичні виплати у соцсфері тощо. А ще додайте корумпованість та жорстку залежність від зовнішніх джерел фінансування», - перелічує негативні фактори експерт.

Тому, на його думку, не виключено, що курс 30 грн за долар отримаємо вже в першому тижні січня.

Наталя Ковалко своєю чергою вважає, що американська валюта може коштувати й дорожче 30 гривень. Тим більше, що це передбачено на законодавчому рівні.

Економічний експерт Віктор Скаршевський також вбачає тенденцію до здорожчання долара у наступному році. Девальвація гривні буде обумовлена тим, що попит на американську валюту виросте, а ось її надходження буде нижчим.

«За прогнозами МВФ, Світового банку та інших аналітичних центрів, ціни на метал і руду просядуть в 2018-2019 роках на 5-7%. Крім того, цьогоріч зібрали менше зернових, тож валютна виручка від експорту буде нижчою. Надходження валюти з інших джерел, наприклад, завдяки прямим іноземним інвестиціям, також мало реальні. Бо й зараз вони фактично на нульовому рівні, а передумов для їх збільшення немає», - пояснив він, додавши, що не варто також розраховувати на істотний приплив валюти через кредити МВФ та інших міжнародних організацій.

На жаль, курсові стрибки б'ють не просто по авторитету гривні, а й по гаманцях українців. Адже першим на подорожчання долара реагує бензин, який також підвищується в ціні. Це, відповідно, тягне за собою зростання вартості всіх без виключення товарів та послуг. При цьому доходи населення не ростуть, а навпаки, лише зменшуються. І жити в країні, де національною валютою є гривня, але ціни на все прив'язані до долара, стає нестерпно дорого.

Аріна МАРТОВА

"Вечірні Вісті" 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2020 (510)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)
Июнь 2020 (995)
Май 2020 (1233)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области