ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
           
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
         

У чому феномен біткоїна?

  721   0 27.11.2017, 11:02 | Статьи, Экономика
У чому феномен біткоїна?

Цим питанням переймаються і ті, хто торгує криптовалютою, і ті, хто із заздрістю спостерігає за фінансовим успіхом торговців. Навряд чи хтось заперечить твердження, що претендентом №1 на статус феномена 2017 року у світі фінансів є біткоїн - найбільш популярна з криптовалют.  Про це пише у своєму блозі на сайті «Новое время»  колишній міністр економіки України Богдан Данилишин. 

За останні кілька тижнів біткоїн привернув до себе чергову хвилю уваги. 8 листопада був досягнутий історичний максимум на той момент - $7882 дол. за біткоїн. Після цього за чотири торгові сесії криптовалюта обвалилася на 30%, до 5519 дол. за біткоїн. Далі почалося впевнене відновлення курсу, і 17 листопада найпопулярніша криптовалюта встановила черговий рекорд, досягши значення $7998 за біткоїн. 20 листопада курс встановив новий рекорд у $8100.

Експерти (і не тільки вони) не припиняють сперечатися про те, чи є біткоїни (як і інші криптовалюти) «пірамідою» або мильною булькою. Я вже пояснював, чому біткоїни не варто класифікувати як фінансову піраміду і чому ознаки ненадійності можна угледіти в динаміці його курсу. Але, напевно, того, хто 1 січня цього року купив біткоїн за сформованим на той момент курсом в 923 дол. і продав його в минулі вихідні за 7998 дол., отримавши за 10,5 місяця прибуток в 767%, навряд чи дуже цікавить - збагатився він завдяки фінансовій піраміді, з якої вдалося вчасно вийти, чи завдяки бульбашці, яка надувалася запаморочливими темпами і не луснула у невідповідний момент. Примітно, що коли раніше курс біткоїна падав на десятки відсотків, для його відновлення потрібні були кілька місяців, зараз же для цього вистачає тижня.

У чому феномен біткоїна? Цим питанням переймаються і ті, хто торгує криптовалютою, і ті, хто із заздрістю спостерігає за фінансовим успіхом торговців, і ті, хто розмірковує про можливість регулювання ринку криптовалют, і ті, хто розглядає питання крізь призму суто наукового інтересу. За певної частки фантазії може скластися враження, що біткоїн належить до класу так званих «товарів Гіффена». Таким терміном описують товар, попит на який збільшується залежно від підвищення його ціни. Це товари, крива попиту на які спрямована вгору.

Передісторія виникнення терміну наступна. Англійський економіст Роберт Гіффен в другій половині XIX століття звернув увагу на цікавий факт - під час голоду в Ірландії обсяг попиту на картоплю, ціна якої постійно зростала, істотно збільшувався, що виглядало відверто нелогічно.

Однак подібний парадоксальний ефект спостерігався вкрай рідко, та й то лише щодо товарів, без яких неможливо обійтися. Це було в описаному випадку з «картопляним голодом» в Ірландії, подібне відбувалося з рисом в Китаї. Очевидно, що біткоїн не належить до життєво необхідних товарів. Швидше, «товар Гіффена» є цікавою аномалією, що головним чином приносить користь при перевірці розуміння студентами тонкощів ефектів доходу і заміщення. Але чому динаміка курсу і обсяги торгів біткоїна відповідають тому, як поводяться ціни і обсяги продажів «товарів Гіффена»? Мабуть тому, що в світі все більшої популярності набуває точка зору: біткоїн - відмінний варіант зберегти і примножити заощадження. Поки все говорить про правильність цієї тези. Однак невідомо, як довго збережеться нинішня ситуація.

Якщо ж подивитися на динаміку курсу біткоїна крізь призму фундаментального аналізу, то, на відміну від захоплюючих ворожінь («піраміда» або булька) або цікавих економічних чудасій («товар Гіффена»), можна знайти цілком логічні пояснення його недавньої курсової динаміки.

По-перше, настороженість щодо звичних фіатних грошей, помножена на численні раніше відмічені цінові ралі біткоїна, призводить до того, що в свідомості криптоінвесторів і звичайних людей зараз біткоїн вважається одночасно і «тихою фінансовою гаванню», і наддоходним активом. Все більше учасників ринку намагаються заробити на біткоїні, фінансові потоки множаться, курс зростає.

По-друге, найбільша в світі ф'ючерсна біржа CME Group недавно повідомила, що планує організувати торгівлю деривативами на біткоїн ще до закінчення 2017 року. Це можна розцінювати як черговий доказ того, що класичні інвестори розглядають криптовалюту як загальновизнаний інструмент діяльності. Не виключено, що курс біткоїна, що підігрівається бажанням інвесторів отримати в розпорядження ф'ючерси нового типу, і  далі зростатиме.

По-третє, циркулює інформація про те, що влада Китаю готується оголосити рішення про зняття обмежень з ринку криптовалют. Складно спрогнозувати - чи справді це станеться. З одного боку, частина відтоку капіталу з КНР відбувається за допомогою криптовалюти. З іншого боку, майнінг і торгівля криптовалютою є однією зі складових економічного зростання Китаю, і уряду Піднебесної невигідно зростання гальмувати. Та й, як показала практика, непросто протистояти обігу біткоїна.

Чому складно регулювати і контролювати ринок криптовалют? Здебільшого тому, що транскордонність обміну даними не дає можливості прив'язати учасників ринку криптовалют і проведені операції до якоїсь конкретної юрисдикції. Регулювання криптовалют і блокчейна відноситься одночасно до валютного, фінансового законодавства та регулювання ринку цінних паперів - локальних сфер законодавства, причому тут слабка міжнародна кооперація в регулюванні.

Система норм, які встановлені державою, називається правовим регулюванням. Через неї проявляються функції держави. Протягом декількох століть обсяги функцій держави збільшувалися, а сфера держрегулювання розширювалася. Але в останні півтора десятка років відбувається серйозна переоцінка ролі держави - у зв'язку із черговим витком науково-технічного прогресу. Законодавство у засобах масової інформації має не так уже й багато можливостей регулювати діяльність в блогах соцмереж. Органи «електронної демократії» в ряді країн значно спростили процеси виборів. Агрегатори служб таксі, які поєднують з навігаторами, зробили зайвим правове регулювання у відповідній сфері - потреба в наглядових органах по відношенню до служб таксі сходить нанівець.

Чи потрібно регулювати ринок криптовалют? В кінці жовтня відбулося засідання Вищої експертної ради при Раді НБУ, його результатом стали рекомендації органам фінансової та юридичної влади активізувати роботу зі створення законодавчої бази, яка повинна сформулювати понятійний апарат ринку криптовалют і їхній правовий статус. Є і об'єктивне пояснення, чому реакції на рекомендації від держорганів поки що немає: зміна парадигми, яка необхідна для ефективного вирішення принципово нових завдань, вимагає часу. Але повна неврегульованість несе і чималі ризики. Наприклад, сумлінні підприємці, якщо вони використовують у своїй діяльності криптовалюту, не зможуть обґрунтувати доходи, отримані від операцій з ними.

Якщо узагальнити думки, що зустрічаються найчастіше, є чотири базиси для початку правового опису статусу криптовалют:

- прирівняти криптовалюту до звичайної валюти;

- прирівняти криптовалюту до цінних паперів;

- прирівняти криптовалюту до матеріальних речей (товарів);

- сформулювати принципово нове регулювання, що підходить для криптовалют.

Найменш методологічно вірним мені видається варіант №3, всі інші - певним чином реалістичні.

Напрацювання законодавчої бази необхідне - адже невизначеність навіть на рівні понять відлякує певну кількість учасників ринку криптовалют. Правове регулювання ринку криптовалют, акуратне і невороже по відношенню до його операторів, що виключає заборони, необхідно і державі, і учасникам ринку. Поступове введення криптовалют в правове поле, над створенням якого вітчизняним фінансовим і юридичним регуляторам необхідно починати роботу, важливо в першу чергу ось чому - для все більшої кількості людей в нашій країні біткоїн (або інші криптовалюти) стає зручною формою заощаджень і розрахунків. Але це зручно в тому випадку, якщо учасники ринку не тільки довіряють один одному, але й мають систему, що описує об'єкт операцій і моделі можливих дій. Ось тому Україні необхідно створювати спеціалізоване законодавство для криптовалютних операцій, а також компаній і громадян, що беруть участь у цьому ринку.

Так у чому все ж таки феномен популярності біткоїна? Варіантів відповіді багато, найбільш популярні - анонімність, транскордонність, високотехнологічність. Поки точно можна сказати лише те, що біткоїн зростає через збільшення попиту на нього. Але дуже складно передбачити, що буде далі - будь-який актив може і зростати в ціні, і падати. Тому необхідно, щоб нинішні і потенційні учасники криптовалютного ринку чітко розуміли - можливі різні варіанти спрямованості курсової динаміки, і всі операції з криптовалютою вони проводять на свій страх і ризик. А пред'являти претензії до держави в разі несприятливої курсової ситуації з криптовалютою, якщо/коли такі можуть статися, безглуздо і необгрунтовано. Напевно, в цьому теж полягає феномен біткоїна.

 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (566)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области