ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Декабрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Пустити газ

  469   0 21.11.2017, 09:00 | Статьи, Экономика
Пустити газ

Запуск повноцінного ринку газу знову став однією із топ-тем українського уряду. Члени Кабміну на чолі з Гройсманом заявляють, що для цього знадобиться 2-3 роки. І хоча в теорії ринок газу гарантує конкуренцію і дає можливість українцям обирати собі постачальника, який продаватиме ресурс за привабливішою ціною, в українських реаліях це виглядатиме зовсім інакше. Адже в цих газових іграх інтереси споживачів не враховуватимуться.

Ринкові перспективи

Закон про ринок газу набув чинності 1 жовтня 2016 року. Але газового ринку в нас досі немає. Тому не дивно, що після старту опалювального сезону Кабмін оживив цю тему. Так, на думку віце-прем'єра Володимира Кістіона, впровадження повноцінних ринкових відносин у цій сфері розглядається як один з інструментів енергонезалежності України. Але наразі його запуску заважає низький рівень доходів, недостатня кількість палива власного видобування, очікування рішення Стокгольмського арбітражу та монополія на ринку природного газу.

Про демонополізацію заговорив і голова уряду.

«Україна не зацікавлена в існуванні монополістів, таких як «Нафтогаз України» або облгази, і тому необхідно демонополізувати ринок газу, допустивши на нього різних трейдерів блакитного палива», - заявив Володимир Гройсман.

До речі, нещодавно Антимонопольний комітет попросив НАК надати результати SSNIP-тесту (аналіз з використанням стандартних європейських методик), які б свідчили про те, що компанія вже не посідає домінуюче становище на ринку газу. Але це вже лірика з політичним підтекстом. Бо «Нафтогаз України» справді вже не є монополістом, адже на український ринок заходять європейські трейдери. Також продавати газ зажадала одна з компаній Ахмєтова.

Цікаво, що в той час, як урядовці заговорили про демонополізацію ринку, Секретаріат Енергетичного співтовариства (ЕС) і Всесвітній банк надали Україні свій варіант положення про спеціальні зобов'язання у газовій сфері (PSO).

«Перший крок - почати вільний продаж не менше як третини газу, виробленого «Укргазвидобуванням». При цьому дві третини залишатимуться для регульованого сегмента - домогосподарств і ТКЕ. На наступних етапах - продавати на вільному ринку щораз потроху більше. Ми розуміємо, що неможливо все зробити за один раз, але потрібно починати», - заявив голова Секретаріату Енергетичного співтовариства Янез Копач на засіданні комітету Верховної Ради з паливно-енергетичного комплексу.

Також Копач наполягає на забезпеченні усіх потенційних гравців вільного доступу до даних про роздрібних споживачів.

Експерт із питань енергетики Юрій Корольчук у коментарі «ВВ» зазначив, що пропозиція, точніше - фактична вимога Енергетичного співтовариства зобов'язати «Укргазвидобування» викидати на ринок 5 млрд куб. м газу, є невиправданим і поспішним кроком. Адже сьогодні в Україні не існує повноцінного газового ринку, який був би готовий прийняти такий обсяг блакитного палива і забезпечити його прозорий продаж.

«У нас навіть немає бірж, а населення не може обирати постачальника. Такі дії лише завдадуть непоправної шкоди газовому ринку, який повільно формується в Україні», - уточнив він.

Експерт із енергетичних питань Валентин Землянський впевнений, що запуск реального ринку газу залежить не тільки від забаганок Кабміну, а й від економічній ситуації в країні загалом.

«Ринок може створюватися лише у разі ліквідності. А коли в нас більшість домогосподарств отримують субсидії (тобто ці споживачі фактично не мають грошей, щоб повноцінно заплатити за ресурс), про який ринок може йтися», - розповів він «ВВ».

Кому потрібний викид пального?

Експерти схиляються до думки, що ініціатива Секретаріату Енергетичного співтовариства (ЕС) і Всесвітнього банку буде схвалена урядом і реалізована на практиці найближчим часом.

Валентин Землянський пояснює, що пропозиції ЕС та ВС з формальної точки зору прописані в законі про ринок газу. Але в реальності такі забаганки лобіюють інтереси західних трейдерів, які зайшли на український ринок.

«Робота будь-якого трейдера - купити дешевше, а продати дорожче. Для іноземних компаній дуже привабливо придбати в «Укргазвидобування» газ, вироблений на території країни, а затим збути його українським споживачам як ресурс, привезений з Європи, заклавши у вартість всі маржинальні витрати.

Зрозуміло, що все це подається під соусом розвитку ринку та конкуренції. Але такі рішення не мають прийматися апріорі в ситуації соціально-економічної кризи, коли більшість населення без субсидій не зможе заплатити навіть за існуючими тарифами», - підкреслив Землянський.

Він додав, що наразі такі пропозиції виглядають як створення нової корупційної схеми за рахунок бюджету, а це неодмінно призведе до погіршення умов для споживачів. На його думку, коли відбудеться монетизація субсидій, гроші з держбюджету будуть йти напряму західним компаніям.

«Тобто через бюджет фінансуватиметься не НАК «Нафтогаз», який бодай якось у вигляді податків повертає гроші до держказни чи розраховується з «Укргазвидобуванням», а трейдери, які отримають чудову маржу», - вважає експерт.

Юрій Корольчук не виключає такого розвитку подій. Але сумнівається, що «Нафтогаз» викинуть із цих схем. Бо хоч Енергетичне співтовариство і не підтримує НАК, але українську компанію опікує Світовий банк і ЄБРР, які через свої консультаційні центри водночас лобіюють інтереси західних газових трейдерів. І, можливо, саме їх «протеже» ми побачимо на українському ринку.

«Якщо для споживача ціна на газ залишиться на рівні 7 тис. грн, а західним компаніям ресурс продаватимуть за 3,5 тис. грн, що наразі є об'єктивною ринковою вартістю вітчизняного палива, це буде чистої води корупційна схема, яка врешті-решт лише перешкоджатиме намірам України стати енергонезалежною державою», - підкреслив Корольчук.

Він також звернув увагу на обсяги газу, які ЕБ та ВБ пропонують вивести на ринок. За дивним збігом обставин, платоспроможна частина населення, яка оплачує послуги без субсидій, споживає саме 5 млрд куб. м газу. На думку експерта, гарантований дохід від таких споживачів подарують трейдерам. На державних плечах залишаться ті, хто поки що отримує субсидії.

Враховуючи те, що надалі «Укргазвидобування» має продавати на ринку більші обсяги блакитного палива, кількість домогосподарств, яким держава допомагає сплачувати комунальні рахунки, значно зменшиться. Це відповідає і позиції МВФ, який вимагає довести число таких споживачів до 3 млн.

«Кількість субсидіантів скоротилася з 6,7 млн до 6,6 млн осіб за рахунок збільшення мінімальних зарплат, а зростання пенсій позначиться пізніше. Тому уряд і надалі проріджуватиме ряди отримувачів цього виду держдопомоги», - зазначив Корольчук.

Обидва експерти вважають, що викид на ринок 5 млрд куб. м газу від «Укргазвидобування», на жаль, призведе лише до подорожчання ресурсу. За оцінками Юрія Корольчука, за тисячу кубів проситимуть близько 9 тис. грн.  У такому разі, на думку Валентина Землянського, країна ще більше наблизиться до енергетичного колапсу, адже платити за такими цінами зможуть лише одиниці.

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

"Вечірні Вісті"

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Декабрь 2018 (476)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области