ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Золоті дотаційні яєчка

  177   0 04.09.2017, 19:00 | Статьи, Экономика
Золоті дотаційні яєчка

Розвиток фермерства був задекларований Кабміном як один із важливих напрямів економічної політики. А щоб продемонструвати виняткову підтримку аграріїв, «найбільш людоцентричний в історії України уряд» виділив для сільгосппідприємств 4 млрд грн дотацій, запроваджених на заміну спецрежиму ПДВ. Проте державна турбота оминула малі та середні господарства, осівши в кишенях кількох великих агрохолдингів.

Задачка на чотири мільярди

Нагадаємо, скасування спеціального режиму ПДВ було однією з вимог Міжнародного валютного фонду, якому не подобалося, що до 2015 року держава повертала аграріям 100% податку на додану вартість, аби надалі вони могли використовувати ці кошти для розвитку власного бізнесу.

Торік правила гри дещо змінилися. Наприклад, тим, хто займається вирощуванням зернових культур, повертали лише 15% від ПДВ, а виробникам продукції тваринництва - аж 80% податку на додану вартість. Але й це не задовольнило Фонд, тому від 2017 року спецрежим ПДВ був повністю скасований. Замість нього з'явилася система дотацій, спрямована на підтримку фермерства.

Як запевняє Гройсман, фермерство - це чудова можливість для селян створювати власний бізнес і виробляти якісний продукт з доданою вартістю. Тому на дотації для аграріїв, які займаються тваринництвом, садівництвом, вирощуванням винограду, овочів та цукрового буряку, було виділено 4 млрд грн.

Виконавчий директор Центру протидії корупції Дарина Каленюк на сайті «Українська правда» опублікувала розслідування, у якому вказала, що фермерам ці кошти передали з конфіскованих грошей Януковича. Хоча в Адміністрації президента запевняють, що мільярди Януковича зі спецфондів не спрямовувалися на дотації - мовляв, ці потреби враховані у держбюджеті.

Але річ у тім, що допомога дійшла аж ніяк не до малих і середніх підприємств. За даними Державної фіскальної служби України, від початку року аграрії отримали дотацій на 1,9 млрд грн. Половина грошей (809 млн грн) дісталася групі компаній «Миронівський хлібопродукт» (куди входять також найбільші виробники курятини та яєць) Юрія Косюка, який у 2015-му був заступником голови Адміністрації президента Порошенка і досі є позаштатним речником гаранта Конституції. І чомусь саме ця людина, яка, за версією Forbes, входить до топ-5 найбагатших людей країни, найбільше потребує державної допомоги.

Експерт із питань міжнародної та внутрішньої політики Українського інституту майбутнього Юрій Романенко зробив нескладні обчислення.

«У 2017 році на підтримку фермерів держава планує загалом виділити 4 млрд грн. У країні налічуються 44,5 тис. фермерів, округляємо до 45 тис. Якби кожне фермерське господарство подало заявку на дотацію, то воно б отримало 88 888 грн, або 3418 доларів. Однак більшість із них нічого не отримають, бо за півроку левову частку цих грошей уже передали кільком великим корпораціям. Це наочна презентація, як функціонує олігархічна держава», - написав він на своїй сторінці у «Фейсбуці».

Птахівництво в фаворі

Дотації насамперед мали б стосуватися виробників молока і м'яса. Адже щоб вигодувати, приміром, корову і отримати дохід, таким аграріям потрібно працювати впродовж років. Тоді як виробництво курятини займає кілька місяців. Але законотворці не бачать різниці між цими галузями. Тому «золоті яйця» державної підтримки дісталися окремим підприємствам, які займаються птахівництвом.

До речі, на прямі бюджетні дотації можуть претендувати лише ті агрофірми, які мають не менше як 75% доходу саме від продажу продуктів тваринництва. І саме через цю норму чимало середніх і дрібних виробників молока та м'яса, які паралельно займаються рослинництвом, втратили право на допомогу.

Окрім того, прямі дотації розраховуються за формулою, яка прив'язана до кількості сплаченого підприємствами ПДВ. Тобто чим більше господарство, тим значніші кошти воно отримує від держави. Але цей атракціон нечуваної щедрості діятиме лише до кінця року: вже у 2018-му одному підприємству перепадатиме не більше ніж 150 млн грн.

Прогнозований прибуток

Експерти не дивуються з такого стану речей.

«Держбюджет-2017 приймався заради цілковитої підтримки групи олігархів. Скасування спецрежиму ПДВ найбільше вдарило по дрібних та середніх фермерах. А ось великий бізнес не постраждав ні на копійку, бо йому сприяють і експортним відшкодуванням ПДВ, і дотаціями», - розповів «ВВ» президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Іван Томич.

За його словами, чимало дрібних господарств через дії уряду змушені були піти в тінь. Так, моніторинг Асоціації свідчить про те, що сьогодні 75-80% дрібних господарств пережили офіційне «розлучення» із державою.

«Це є великою трагедією, бо фермерські господарства завжди були прозорими у бізнесі», - зазначив Томич.

На його думку, саме середні агропідприємства, з огляду на обсяги  господарства, зазнали найбільшого тягарю внаслідок ліквідації спецрежиму ПДВ, хоча тільки одиниці з них мають державну підтримку.

«Тобто в найкращих умовах опинилися фактично лише крупні агрохолдинги, які й раніше непогано почувалися, а тепер поготів», - додав експерт.

Голова комітету підприємців АПК Торгово-промислової палати України Олег Юхновський також вважає неефективним з точки зору інтересів малого та середнього бізнесу запропонований урядом механізм дотацій.

«Така квазіпідтримка зорієнтована на кілька компаній. Тому вважаю, що цю помилку потрібно виправляти без зволікань. Було б доречним запровадження занижених ставок ПДВ для аграріїв. Це б зняло додаткове навантаження для безпосередніх платників цього податку і зробило їхню продукцію доступнішою для споживачів», - констатував він у коментарі «ВВ».

За його словами, сьогодні Україна не має ефективної стратегії підтримки малих та середніх фермерів. Остання така програма завершилася 2015 року, тому дуже важливо напрацювати дієві механізми розвитку цього сектору аграрного бізнесу.

Експерт упевнений, що на відповідну програму мають спрямовуватися кошти, які для України виділяє Євросоюз.

«Фермерам потрібно надати більший доступ до фінансових ресурсів, зокрема у формі дешевих кредитів і мікрокредитів.  Аграрний сегмент є дуже привабливим. А з відкриттям європейського ринку чимало невеликих українських виробників починають переорієнтовуватися на експорт продукції. Йдеться про бджолярство, ягідництво, садівництво тощо. Тому важливо, щоб фермери мали можливість розвивати свої підприємства, закуповувати обладнання для переробки сировини і виготовлення кінцевої продукції», - пояснив Олег Юхновський.

Іван Томич своєю чергою розповів про те, що наразі триває діалог між аграріями та урядом щодо розробки програми державної підтримки.

«Якщо така програма буде прийнята та її фінансування буде закладено у держбюджеті на наступний рік, ми зможемо побачити розвиток фермерських господарств. Якщо ж цього не відбудеться, найближчими роками значна кількість агропідприємств припинить своє існування», - підкреслив експерт.

А Олег Юхновський додав, що Україна має керуватися європейськими принципами прозорості, передбачуваності та ефективності, які лежать в основі, зокрема, і аграрної політики. І поки цього не відбудеться, аграрний сектор не запрацює ефективно, а країна втрачатиме вагомі позиції.

Антоніна МІРОШНИЧЕНКО

Вечірні Вісті

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2019 (270)
Сентябрь 2019 (633)
Август 2019 (559)
Июль 2019 (1051)
Июнь 2019 (1026)
Май 2019 (1058)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области