ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Июнь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     

Україна на короткому повідку у МВФ?

  230   0 23.01.2017, 14:00 | Статьи, Экономика
Україна на короткому повідку у МВФ?

Співпраця України з Міжнародним валютним фондом нагадує гру в одні ворота. Нам висувають нові й нові вимоги, а ми без заперечень обіцяємо все виконати: лише позичте гроші. Експерти кажуть, що МВФ лише рекомендує, у який спосіб стабілізувати економіку: зменшити бюджетний дефіцит, вирівняти торговельний баланс. А українська влада для досягнення цих цілей мусить генерувати альтернативні рішення з огляду на наші реалії. Але чинним чиновникам бракує чи то компетентності, чи авторитету в міжнародних партнерів, чи просто бажання обстоювати національні інтереси.

У Міністерстві фінансів заявили, що очікують на черговий транш МВФ у сумі 1 млрд доларів на початку лютого. Йдеться про ті гроші, які мали надійти до України наприкінці минулого року. Тоді чиновники фонду за підсумками роботи в Києві заявили, що Україні «потрібен додатковий час для виконання поточного етапу програми розширеного фінансування».

А днями у ЗМІ з'явився оновлений проект Меморандуму про співпрацю України з МВФ. Він містить 12 структурних маяків, частина з яких - нові або містять оновлені норми. Перший «маяк» - до кінця січня 2017 року уряд має прийняти рішення про монетизацію субсидій. Наступний - проведення пенсійної реформи.

Передбачене поступове підвищення пенсійного віку: для чоловіків - на чотири місяці щороку, починаючи з липня 2017-го, для жінок - на шість місяців із 2021 року. Від 2027 року чоловіки й жінки мають виходити на пенсію у 63 роки. Робочий стаж мусить підвищитися до 35 років, а мінімальний страховий стаж - до 16 років. Фонд також вимагає до кінця червня 2017 року створити Єдиний реєстр отримувачів соціальних виплат та продовжити процес їх верифікації.

Чергова вимога - до червня розробити законодавчу базу для роботи антикорупційних судів. Співробітників бюджетної сфери та держслужбовців необхідно скоротити на 4% до кінця 2017-го, на 10% - до 2019 року.

До кінця січня цього року також потрібно обрати компанію з хорошою репутацією для проведення аудиту Приватбанку, а до кінця червня - забезпечити міжнародний аудит для оцінки виконання акціонерами Приватбанку умов реструктуризації.

Член Економічного дискусійного клубу Євген Олейніков відзначив у коментарі «ВВ», що МВФ застосовує до будь-якої країни, з якою співпрацює, стандартні структурні маяки.

«Їх призначення, зокрема, - вирівнювання торговельного балансу. Тобто країна не повинна мати від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі: кількість валюти, яка надходить за експорт товарів та послуг, має перевищувати обсяг грошей, витрачений при споживанні імпорту. Сьогодні в нас цього немає.

Фонд також вважає, що в країні не повинно бути бюджетного дефіциту або ж він мусить спрямовуватися на розвиток - інфраструктурні проекти, проведення реформ тощо. Це в подальшому має сприяти або зменшенню бюджетних видатків і компенсації тимчасового дефіциту, або збільшенню надходжень до казни за рахунок створення кращих умов для економічної діяльності. МВФ не задовольняє, якщо бюджетний дефіцит йде на поточні витрати», - каже Олейніков.

Читайте також: Украина не выполнила 8 из 11 условий для продолжения кредитования МВФ

За його словами, щоб скоротити бюджетну недостачу в Україні, треба звернути увагу на такі моменти.

«По-перше, підвищити ефективність використання бюджетних коштів. Ще в 2014 році у Мінфіні казали, що за попередньої влади з держказни щорічно розкрадалося 150 млрд грн. До слова, це - нинішній дефіцит Пенсійного фонду. І оскільки про це офіційно заявили в міністерстві, можна вважати, що ми самі собі поставили своєрідний «маяк» - ліквідувати схеми, через які з бюджету вимиваються гроші. Але що ми зробили в цьому напрямі? Хіба лише за рахунок електронних Державних закупівель зупинили викачку з казни 10 млрд грн.

По-друге, в країні має діяти реальна програма стимулювання економічного розвитку. Адже чим більша економіка, тим простіше фінансувати видатки. Тим паче, ефективне використання коштів - головний стимул для громадян сплачувати податки, бо вони розуміють, що зможуть отримувати якісні державні послуги. А якщо люди лише бачать війну статків у електронних деклараціях, це аж ніяк не надихає їх платити гроші державі».

Кандидат філософських наук, експерт ГО «Слово і діло» Валентин Гладких додає: якщо МВФ вимагає привести видатки у відповідність із доходами, то за українською владою залишається вирішити, як це зробити.

«Держава може грабувати малий бізнес і пенсіонерів або ж піти іншим шляхом - наприклад, скоротити автопарк Верховної Ради України, видатки на Державне управління справами тощо. Тут питання у тому, наскільки чинний панівний клас сьогодні зацікавлений захищати інтереси української держави і суспільства. У нас наразі очевидно, що можновладці воліють прикривати Міжнародним валютним фондом свої непопулярні дії», - каже Гладких.

Він згадує: є випадки, коли країни навіть у складній економічній ситуації відмовлялися від співпраці з Фондом.

«Це свого часу зробив у Грузії Каха Бендукідзе, коли перемовини з МВФ зайшли в глухий кут. Позиція була такою: мовляв, через деякий час подивимося, хто з нас був правий. Бо грузини чудово розуміли, що Фонд насамперед захищає інтереси міжнародного капіталу та транснаціональних корпорацій. І через рік МВФ повернувся у Грузію, взявши до уваги умови місцевих реформаторів.

Це - приклад  того, що коли в уряді є люди, здатні планувати і прогнозувати розвиток подій, то вони знаходять аргументи, щоб переконувати своїх партнерів. Очевидно, наша влада не спроможна донести до Фонду специфіку української ситуації. А причину варто шукати в некомпетентності та небажанні можновладців обстоювати національні інтереси. Через це ми значною мірою переходимо під пряме зовнішнє керування», - каже Гладких.

До слова, архітектор проекту Oblik-Saas Деніс Монін вважає, що податкові новації, зокрема скасування спрощеної системи оподаткування, дозволять чинним чиновникам додатково відмити кошти.

«Реформи в податковій сфері можуть мати різні цілі. Наприклад, ліберальні реформи передбачають мінімізацію як податкового навантаження, так і бюджетних витрат. Соціалісти ратують за збільшення податків та частки держави в розподілі суспільних благ. А у нас з'явилася нова каста - її можна назвати «ГройсманМВФноміка». Це коли прагнуть збільшити податки, зменшуючи перерозподіл суспільних благ. Формально метою таких «реформ» є скорочення бюджетного дефіциту. Але якщо подивитися на параметри цих скорочень (а в угоді з МВФ вказаний дефіцит 3,1% на 2017 рік, 2,5% - на 2018-й і 2,25% - на 2019-й) і заходи зі збільшення податкового навантаження, стає очевидним, що ГройсманМВФноміка щорічно генеруватиме 50-100 млрд грн «кешу» в кишені влади під чуйним керівництвом МВФ. Адже обіцяне «непідвищення» податків на 2017 рік уже вилилося у розширення бази оподаткування та мінімізацію пільг. Запропоновані МВФ заходи здатні збільшити податковий тиск на економіку ще на 1-3%, а витрати з бюджету можуть скоротитися на 2-3% ВВП. Тобто держкошторис узагалі має бути профіцитним. Але ж це не так. Отже, корупційна система отримає на розпил черговий куш державних грошей у особливо великих розмірах», - вважає Монін.

Кіра ВИНОГРАДОВА 

"Вечірні Вісті"

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Июнь 2021 (537)
Май 2021 (806)
Апрель 2021 (682)
Март 2021 (715)
Февраль 2021 (653)
Январь 2021 (784)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области