ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Май 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Курс на незалежність?

  866   0 10.01.2017, 13:30 | Статьи, Экономика
Курс на незалежність?

Енергонезалежність України є одним із найважливіших питань, яке має вирішувати наша країна. Але кожен прем'єр перетворює реалізацію програми на пусті балачки. Не виключенням став і Гройсман, який пообіцяв за 3-5 років суттєво збільшити видобуток українського газу. Проте, як і попередники, мало що робить для цього. Упродовж кількох останніх років погода була на нашому боці, але зараз «генерал Мороз» взяв країну в облогу. Це дає підстави українському уряду підвищити ціни на газ, а Москві - розпочати газову війну проти України, до якої Кремль готувався ще з літа.  

Прив'язка до курсу

Те, що 2017-й стане ще одним роком викликів та випробувань для України, не викликає сумнівів. Бо інакше чому в новорічних вітаннях президент розповідає про віру в дива, а прем'єр-міністр фактично каже, що його робота - виконувати бажання українців?

Проте Гройсман-чарівник навряд чи зробить нас заможнішими або принаймні знизить тарифи. Тому він напередодні Різдва перетворився на казкаря. У інтерв'ю «Укрінформу» прем'єр заявив, що курс гривні міг би бути 18,5 грн за «мертвого американського президента». І для цього навіть не потрібно звільняти Гонтарєву чи запускати економіку, а достатньо лише видобувати власний газ, щоб не купувати іноземний.

«Я бачив нещодавно аналітику, яка показує: якби ми видобували свій газ в Україні, а не купували його за валюту, долар би сьогодні при всіх тих проблемах, які ми маємо, коштував би не більше ніж 18,5 грн», - заявив Гройсман.  

Експерт із питань енергетики Валентин Землянський вважає, що прив'язка курсу гривні до імпортного газу - це щось нове в економіці. Адже наразі блакитне паливо, яке купується за кордоном, загалом іде на потреби промисловості. Ціна на нього повністю покриває видатки, тому таке пояснення від очільника уряду навряд чи є аргументованим.

«Слова Гройсмана про енергонезалежність є певною мірою обґрунтуванням нині існуючих тарифів, частина коштів від підвищення яких мусить іти на збільшення видобування власного газу та геологорозвідувальні роботи, причому надалі на ці цілі потрібно витрачати ще більше грошей», - розповів «ВВ» член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Президент центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар впевнений, що газова самодостатність - це правильна і досяжна мета для України. На жаль, в уряді  хоч і говорять про енергонезалежність, та мало що роблять для її реалізації.

«Революція сланцевого газу в США, нафтогазовий успіх Азербайджану і Казахстану, та й загалом у багатьох країнах перетворення видобування вуглеводнів на пріоритетну сферу економіки забезпечуються створенням привабливого і довгострокового податкового режиму, який не змінюється щороку на догоду бюджетному законопроекту. Наприклад, у Штатах для газовидобувної галузі він не змінювався від 1986 року, і це забезпечило ефект», - пояснив Гончар у коментарі «ВВ».

В Україні, на жаль, цього не відбувається. Так, хоч на словах зниження ставки рентної плати на видобування газу до 12% і підтримувалося урядом і парламентом, але за фактом ця ініціатива була в останній момент відхилена податковим комітетом ВР. Відповідно ставки залишилися на колишньому рівні і є такими, що не стимулюють розвиток власного газовидобування.

«Кожен уряд мислить категорією: «Нам би день простояти й ніч протриматися». Саме тому немає довгострокового підходу, і потреба залатати бюджетні діри домінує над стратегією», - додав експерт.

Читайте такожЧто ждет украинцев в 2017-м: прогноз экономистов

Видобуток заради видобутку?

Існують лише два сценарії досягнення енергоефективності. Перший - збільшення видобування власного газу. Другий - реальне підвищення рівня енергозбереження, що дозволить знизити споживання енергії загалом.  

Україна впродовж останніх років справді не могла похвалитися виробництвом власного газу в достатніх обсягах, задовольняючись в середньому 20 млрд кубометрів газу в рік. За офіційними даними, торік видобуток збільшився на 0,7% порівняно з 2015 роком - до 20,29 млрд куб. м.

Проте експерти не поспішають радіти з цього. Адже реального успіху досягли лише приватні учасники ринку. Юрій Корольчук пояснив, що показники державної компанії «Укргазвидобування» трохи покращилися минулого року тільки за рахунок того, що в 2015-му був взагалі величезний провал майже у 500 млн куб. м.

Також торішній приріст частково пов'язаний із розривом договорів з інвесторами, з якими держава працювала на окремих ділянках надр. На думку експерта, в 2017-му можна розраховувати на збільшення обсягу газу ще на 100-200 млн кубометрів.

«А ось розвідку нових ділянок ніхто не хоче провадити, адже в це потрібно вкласти мільярди доларів», - додав Корольчук.

Тож такі темпи нарощування виробництва власного ресурсу аж ніяк не задовольнять амбітні плани Гройсмана щодо видобування Україною у 2020 році вже 30 млрд кубометрів газу.

А ось витрати палива скорочуються. Наразі споживання природного газу в Україні становить близько 30 млрд кубів, з них 20 млрд - власний газ.  

Валентин Землянський констатує, що промисловість споживає все менше газу, оскільки переживає не найкращі часи. Так, торік замість запланованих 10 млрд кубометрів підприємства вибрали лише 9 млрд. І така тенденція може посилюватися. Тому перш ніж ухвалювати будь-яке рішення про збільшення видобування блакитного палива, потрібно розібратися, скільки споживає населення, скільки - промисловість і скільки можна заощадити ресурсів на реальних заходах енергозбереження.  

«Приватному сектору вдосталь того газу, який наразі видобувається в Україні. Уряд повинен визначити стратегію розвитку української економіки. Тоді стане зрозумілим енергетичний баланс. А видобуток винятково заради видобутку - це нісенітниця», - підкреслив експерт, додавши, що у Кабміна немає ані реальної стратегії, ані плану дій на 2-3 роки, ані розуміння, що це потрібно робити.

Читайте такожСколько по новым тарифам стоит посмотреть ТВ, сходить в туалет и принять ванну

Питання ціни

Розвиток вітчизняної газовидобувної галузі міг би повністю подолати енергозалежність від Росії. За словами Михайла Гончара, у Кремлі ще наприкінці літа обмізковували сценарій, як вкотре припинити транзит російського газу до Європи через Україну.

«РФ робить усе можливе, щоб спровокувати третю газову кризу в Україні. Тепер у «Газпромі» лише чекають на посилення морозів. А далі Росія знову розповідатиме про те, що Україна краде газ із транзитної труби через нестачу палива у своїх підземних сховищах (ПСГ), і «Газпром», мовляв, змушений перекрити вентиль. Ще влітку пролунали заяви щодо унеможливлення транзиту, а в грудні Путін телефонував Меркель і попереджав про можливе припинення постачання газу через Україну. Тому  найближчі місяць-півтора будуть критичними щодо того, чи настане третя газова криза в Україні», - пояснив експерт.

Справді, через низькі температури відбір газу з ПСГ суттєво збільшився. Може статися, що паливо доведеться докуповувати за цінами, вищими за закладені у держбюджеті 245 доларів за тисячу кубометрів за курсом 27,2 грн/дол. І хоча наприкінці минулого року в Кабміні запевняли, що вартість блакитного палива залишиться незмінною, світовий ринок уже диктує свої умови і бере курс на подорожчання ресурсу.

Валентин Землянський прогнозує, що за цих умов ціна на газ має зрости до 8000 грн за тисячу кубометрів залежно від періоду. Адже встановлена урядом вартість палива в 6879 грн за тисячу кубів була прив'язана до імпортного паритету та анонсована як ринкова. Тобто якщо в світі газ дорожчає, то і нас це не може обходити.

Але попри право Кабміну підвищувати вартість ресурсу раз у квартал, експерти сумніваються, що НКРЕКП піде на це.

«Адже вже існуючий рівень цін на газ є непосильним для більшості споживачів. У бюджеті-2017 закладено 52 млрд грн на субсидії, а на енергоефективність - менше як один мільярд. Подорожчання палива спровокує ще більшу потребу в субсидіях», - вважає Михайло Гончар.

Водночас, за словами Юрія Корольчука,  якщо ціна залишиться незмінною, це вкотре доведе, що в Україні насправді немає ринку газу, а тарифи регулюються у ручному режимі.

Аріна МАРТОВА

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Май 2021 (366)
Апрель 2021 (682)
Март 2021 (715)
Февраль 2021 (653)
Январь 2021 (784)
Декабрь 2020 (743)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области