ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Май 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Майбутнє України обміняли на гроші МВФ?

  637   0 10.10.2016, 14:30 | Статьи, Экономика
Майбутнє України обміняли на гроші МВФ?

Недарма уряд так довго приховував меморандум про економічну та фінансову політику, ухвалений у рамках перегляду програми співробітництва України з Міжнародним валютним фондом. Цей документ був оприлюднений лише на початку жовтня, хоча третій транш від Фонду в розмірі 1 млрд доларів ми отримали 16 вересня. Меморандум, під яким з українського боку стоять підписи президента Петра Порошенка, прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, міністра фінансів Олександра Данилюка і голови Нацбанку Валерії Гонтаревої, містить резонансні норми. 

 

Приватизація ОПЗ - корупційна афера

Меморандум з МВФ передбачає, що до кінця жовтня 2016 року уряд має узгодити попередню класифікацію державних підприємств і сформувати список таких, що підпадають під приватизацію. Зазначається, що водночас Верховна Рада має ухвалити закон щодо скорочення кількості підприємств, які не підлягають роздержавленню, зокрема морських портів та сільськогосподарських компаній. До кінця цього місяця акції підприємств, котрі підуть з молотка, мають бути передані до Фонду державного майна України. Заявляється, що в 2016 році повинен бути приватизований Одеський припортовий завод.

Директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортник зазначає «ВВ», що через низьку вартість українських активів приватизацію державних підприємств наразі проводити не можна. За таких умов цей процес перетвориться на розбазарювання держмайна, а ресурси підприємств будуть розділені між зацікавленими олігархічними колами.

«Приватизація Одеського припортового заводу - це корупційна афера, яку зараз намагаються провернути, причому вона ініційована на найвищому рівні. Нині відбувається протистояння політичних кланів за право привласнити це держпідприємство. Лише за останній рік ціна на ОПЗ впала втричі, а загалом - майже в сім разів. Так, спочатку ОПЗ номінувався за ціною 1 млрд доларів, потім - 500 млн, а зараз точаться розмови, щоб продати його за 150 млн доларів. Влада йде на такий крок усупереч тому, що Одеський припортовий завод є прибутковим: протягом двох останніх років він приносить 100-200 млн гривень прибутку в державний бюджет.

Так, у підприємства є проблеми, та держава мусить допомагати їх вирішувати, а не вбивати курку, яка несе золоті яйця. Однак гасло політики чинної влади - приватизувати держпідприємства за безцінь. Якщо ОПЗ таки продадуть, упевнений, що будуть подані судові позові, і юридична тяганина триватиме багато років», - зазначає Бортник.

На думку експерта, приватизацію в Україні слід розпочинати з державних підприємств, від яких залишилися «лише стіни і повалена огорожа».

 

Читайте такжеВ МВФ предлагают начать повышение пенсионного возраста в Украине с «льготников»

 

«Більше того, взагалі існують сумніви щодо доцільності процесу роздержавлення у найближчому майбутньому. Адже, за даними Національної академії наук, 95% приватизованих підприємств погіршують свої економічні показники, є навіть випадки припинення їх діяльності. Тобто наразі приватизація призводить до руйнування промислових потужностей», - додає політичний аналітик.

Окрім того, Україна має до кінця поточного року провести конкурси щодо продажу державних пакетів акції «Харківобленерго», «Запоріжжяобленерго», «Миколаївобленерго», «Хмельницькобленерго» і «Тернопільобленерго». Також потрібно завершити приватизацію «Центренерго».

«Із цими активами ситуація та сама - вони зараз дуже мало коштують. Їх привласнять українські олігархи, прикриваючись кишеньковими офшорними компаніями. Адже сьогодні західні інвестори сприймають Україну як європейське Сомалі. Навіть якщо вони щось вкладають сюди, за цим стоять не виробничі мотиви. Наприклад, метою скупки може бути знищення виробництва як конкурента», - акцентує Бортник.

Газ для людей може подорожчати на 25-60%

Україна має запровадити механізм, який дозволяє на щоквартальній основі коректувати тарифи на газ для утримання їх на рівні імпорту. В Меморандумі з МВФ також вказано, що такий механізм потрібно запустити не пізніше як у червні 2017 року. І він мусить діяти «до повної лібералізації цін на газ».

Член Наглядової ради інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук вважає, що можливість змінювати тарифи на газ може призвести до того, що вже наступного року блакитне паливо для українців подорожчає на 25-60%. Він пояснює: вартість імпортного газу для населення, теплокомуненерго, промисловості й усіх інших споживачів вираховується з ціни на одній із німецьких бірж. Цей ринок, зокрема, швидко реагує на подорожчання нафти.

«У діючому тарифі закладена ціна на імпортний газ 185 доларів, однак уже зараз вартість палива становить близько 220 доларів за тисячу кубометрів. Взимку вона буде ще вищою. У запропонованому урядом проекті бюджету чітко зазначається, що середня ціна на імпортний газ становитиме 245 доларів. Тобто ця цифра і буде визначальною для формування тарифів на блакитне паливо для населення та інших споживачів. За такою логікою наступного року ціна на газ з податками та транспортуванням може сягнути 9 тис. грн, а то й 11 тис. грн за тисячу кубів. Звісно, тоді автоматично зростуть тарифи й на гарячу воду та опалення», - пояснює «ВВ» Корольчук. 

Експерт додає: урядовці можуть не піти на підвищення вартості газу для населення з політичних міркувань, адже існує ризик, що люди вже цього не потягнуть. Окрім того, доведеться значно збільшувати субсидіювання. Тому може бути прийняте рішення покривати різницю з бюджету.

Так, в Україні протягом 2014-2016 років газ для населення подорожчав на 590%, опалення - на 250%, гаряче водопостачання - на 212%.

 

Читайте такжеЗа транш от МВФ расплатятся «улучшением» для пенсионеров

 

«Бюджетна компенсація буде підтвердженням того, що визначена ціна на газ є завищеною. Окрім того, відшкодування з бюджету означатиме, що газовий ринок і надалі регулюється вручну. Хоча, по суті, цього ринку в нас не існує, навіть якщо його створення і є однією з вимог МВФ», - зазначає Юрій Корольчук.

Окрім того, уряд взяв на себе зобов'язання до кінця 2017 року монетизувати житлові субсидії. Уже цього опалювального сезону на цільову допомогу планують виділити з бюджету близько 80 млрд грн. Однак міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що уряд наразі не готовий масово запроваджувати монетизацію.

«З огляду на те, що в Україні є 9 млн домогосподарств, навіть проста операція з відкриття рахунку забере надто багато часу», - відзначив Рева.

«Уряд може звести монетизація до того, що кошти перераховуватимуть на картку, і ви ніяк не зможете їх використати, окрім оплати за газ та інші комунальні послуги. Тоді нівелюватиметься вся суть монетизації, яка передбачає, що людина може витрачати зекономлені за житлово-комунальні послуги кошти на свій розсуд. А як реалізувати таку систему в масштабах України, уявити важко», - каже Корольчук.

До пенсії не доживемо?

МВФ зазначає: для того щоб зменшити дефіцит Пенсійного фонду, Україна повинна до кінця грудня 2016 року прийняти зміни до пенсійного законодавства. Українська сторона в документі вказує, що дефіцит ПФ цього року сягнув 145 млрд грн, і нестача компенсується з державного бюджету.

Варто зазначити, що дефіцит зріс через демографічні тенденції: в Україні зменшується кількість працездатних громадян, які мусять платити відрахування до Пенсійного фонду. Окрім того, діра у ПФ утворилася внаслідок скорочення цьогоріч ставки Єдиного соціального внеску - із 38% до 22% для ФОП, а також скасування 3,6% ставки ЄСВ для працівника. Очевидно, такий крок нітрохи не посприяв виходу бізнесу з тіні.

Попри обіцянки уряду не підвищувати пенсійний вік, у Меморандумі все ж записане зобов'язання щодо «поступового коректування обов'язкового віку для виходу на пенсію».

«З огляду на тенденції до скорочення тривалості життя українців, до пенсії ми невдовзі можемо просто не дожити. Адже нині пенсійний вік для чоловіків і жінок становить 60 років, а за даними держслужби статистики, середня тривалість життя чоловіків в Україні - 63 роки, жінок - 73 роки. У Європі ж люди живуть у середньому на 10 років довше. Тож європейський досвід, коли на пенсію виходять, наприклад, у 65 років, нам не підходить», - зазначає «ВВ» експерт із соціальних питань Андрій Павловський.

Планується також встановлення жорстких вимог на право отримання мінімальної пенсії. Це означає, що буде підвищений трудовий стаж, який дає право хоча б на таку державну допомогу (нині - 25 років).

Також передбачене подальше скорочення переліку професій, які дають право дострокового виходу на заслужений відпочинок. Нагадаємо, у червні 2016 році цей список уже обрубали на 40%, тож можливість раніше вийти на пенсію втратили працівники гірничих спеціальностей, атомники, метробудівці. Ті, у кого пільги залишилися, нині завершують професійну діяльність у 57 років (замість 55-и) або за наявності 25 років «шкідливого» стажу. Позбавлені права виходу на пенсію за вислугою років (після 30 років роботи) вчителі та лікарі. Тим часом для виконання Меморандуму ці категорії та пільги уріжуть ще більше.

Підписавши Меморандум, уряд також зобов'язався, що Україна в 2018 році має продати не менше як 20% акцій двох найбільших державних банків - «Ощадбанку» і «Укрексімбанку», а також відмовитися від діючої системи гарантування повної суми вкладів у «Ощадбанку».

«Це рішення є хибним, адже воно погіршить ситуацію в «Ощадбанку», - каже «ВВ» економіст Віктор Суслов. - Якщо раніше будь-яка сума вкладу гарантувалася державою, то після цього через Фонд гарантування вкладів можна буде повернути лише до 200 тис. грн. Частина вкладників залишатимуть в «Ощадбанку» кошти, які не перевищують цієї суми».

Окрім того, українська сторона пообіцяла прийняти пакет законів про реформу сфери охорони здоров'я. Уже найближчим часом мають скоротити кількість лікарняних ліжок - із 80 до 60 з розрахунку на 10 тис. населення. Відповідно відбудеться звільнення персоналу лікарень.

Андрій Павловський зазначає, що влада використовує Меморандум з МВФ, аби за рахунок людей звести баланс бюджету: «Ми бачимо, що найжорсткіші антисоціальні заходи пропонують навіть не фахівці МВФ, а український уряд».

 

Кіра ВИНОГРАДОВА

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Май 2019 (791)
Апрель 2019 (1008)
Март 2019 (1069)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области