ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Март 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Подвійний удар електричним струмом

  255   0 26.09.2016, 14:30 | Статьи, Экономика
Подвійний удар електричним струмом

Верховна Рада минулого тижня підклала українцям велику свиню, ухваливши два законопроекти у сфері енергетики. І хоча влада й далі переконує, що ці документи продовжують реформи й відкривають можливості для отримання макрофінансової допомоги в розмірі понад 600 млрд євро, кінцевим споживачам від цього легше не буде. Адже перший законодавчий акт про ринок електроенергії автоматично накрутить тарифи на світло «по саму шию», як це раніше сталося із газом. А закон, покликаний зробити НКРЕКП неупередженим, поставив регулятора в пряму залежність від президента, який безпосередньо несе відповідальність за тарифну політику, що провадилася в країні впродовж останніх двох років.  

 

Неринкові відносини українського ринку

Наслідки рішення 1,5-річної давнини, коли парламент прийняв закон «Про ринок газу», наразі відчуває на собі кожен українець. Адже ціни на блакитне паливо перестали бути регульованими і поповзли вверх як на дріжджах. І тепер, в умовах так званого ринку, ми купуємо дешевий український газ за вартістю палива з німецького хабу. На додаток ще й сплачуємо його доставку з Європи, хоча фактично цієї послуги немає.

Попри прийнятий закон, в Україні так і не з'явилася вільна конкуренція у цій галузі. Це визнає навіть профільний міністр. 

«Насправді нині в нас немає ринку газу, хоча є Закон «Про ринок газу», - повідомив Ігор Насалик напередодні голосування за відповідний законопроект.

Те, що відбулося із блакитним паливом, тепер чекає і на електроенергію. Адже британська модель оптового ринку, яка була запроваджена урядом Юлії Тимошенко у 2000 році й за якою формується ціна на електроенергію, буде дощенту зламана.

 

Читайте такожБитва за регулятор тарифов: победа или имитация реформ?

 

Чотири види електроенергетики (гідро-, атомна, теплова і відновлювана), що існують в Україні, мають різну ціну на кінцеву продукцію. В гідроенергетиці вартість електрики в десятки разів нижча за вироблену на теплових генераціях, атомна енергія уп'ятеро дешевша, ніж теплова, водночас і теплова коштує по-різному.

Зараз гідро-, атомна, теплова та відновлювальні енергії здаються на один оптовий енергоринок. Для кінцевих споживачів встановлена справедлива і обґрунтована середня ціна.

Законопроект «Про ринок електричної енергії в Україні», що був ухвалений у Раді силами БПП, «Народного фронту», Оппозиційного блоку та «Самопомочі», пропонує прямі контракти - за такою схемою працював ринок в Україні до 2000 року. Саме тоді в багатьох регіонах світло бачили лише кілька годин на добу,  а корупція в електроенергетиці сягнула такого рівня, що загрожувала розпадом енергосистеми країни.

«Вони зламали енергоринок, вони повністю зруйнували ціноутворення на електроенергію для громадян України. Через цей закон гідро- та атомну енергію заберуть із ринку, за прямими контрактами віддадуть своїм комерційним структурам за посередництва компаній, які будуть контролюватися «Рошеном». А людям залишать найдорожчу теплову електроенергію і встановлять тариф у 3-4 рази вищий», - підкреслила лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко.

З перших рук дешевий струм, вироблений на гідроелектростанції, кінцевий споживач отримати не зможе - лише через посередників. І це визнають усі, навіть партії, які голосували за цей законопроект. 

«Це означає, що ціна буде в п'ять, шість разів завищена. Зрозумійте, що тоді вийде: дешева гідро-, дешева атомна вимиється на прямі контракти за абсолютно корупційною схемою, а дорога теплова залишиться на оптовому ринку на державному підприємстві. Це не просто корупція - це мегакорупція. Корупціонери всієї країни від електроенергетики 17 років пробивали нинішній закон, не могли пробити, тому що попередні президенти і прем'єри не були самогубцями. Та сьогодні продається все», - додала Тимошенко.  

Фракцію «Батьківщина» підтримав і депутат від партії «Народний контроль» Олег Мусій. Він зазначив, що перш ніж відкривати енергоринок, його потрібно було б націоналізувати - повернути в державну власність приватизовані олігархами обленерго.

 «Замість цього намагаються під красивими словами продовжити монополію олігархів», - підкреслив Мусій.

Та парламентська більшість не прислухалася до депутатів із демократичної опозиції. І тепер закон про ринок електроенергії готується до другого читання. Юлія Тимошенко закликала громадські організації та незалежні профспілки негайно втрутитися у процес.

«Ця Верховна Рада безнадійна! Тут зібралася корупційна тусовка, яка обслуговує інтереси великих корпорацій - як українських, так і міжнародних - за рахунок інтересів населення. Якщо цей законопроект руками «Самопомочі» буде підтримано в другому читанні, станеться те саме, що й по природному газу - тарифи на електроенергію для людей будуть збільшені захмарно. А люди вже цього не витримають! Скільки можна українців мучити, душити, топити у власних сльозах, відбирати в них останні копійки з кишень», - зазначила лідер «Батьківщини».

 

Підконтрольний регулятор

Ще один удар від Ради по українцях - це ухвалення у другому читанні та в цілому закон №2966Д «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (НКРЕКП). Коли 27 серпня 2014 року Петро Порошенко ліквідував дві комісії - у сфері регулювання комунальних послуг і в сфері енергетики - й створив об'єднану НКРЕКУ, до якої призначив сім комісіонерів, регулятор став підконтрольний чинному президенту, хоча мав би бути незалежним від будь-яких гілок влади.

«Орган, який контролює ринок обсягом 300-400 млрд грн, повинен вдаватися до відповідальних і часто непростих кроків. Однак його нинішній склад уже прославився низкою неоднозначних рішень: від тарифних питань до скандалу із завищеною ціною на вугілля за схемою «Роттердам+транспортування», а також спробою закупівлі за надмірною вартістю так званих трансформаторів Григоришина», - констатував народний депутат від «Батьківщини» Олексій Рябчин, додавши, що очолює НКРЕКП сумнозвісний 25-річний Дмитро Вовк, який до цього працював менеджером «Roshen».

 

Читайте такожНеубиваемый «Роттердам+»

Країна потребувала неупередженого регулятора, і шанс зробити це у Верховної Ради був. Але не сталося. Запропоновані поправки, які б дали справжню незалежність регулятору, відхилялися одна за одною. Найбільші дискусії точилися навколо теми зниження впливу Порошенка на цей орган. У результаті призначення складу НКРЕКП як відбувалося через прямі укази президента, так і відбуватиметься. Хоча й конкурсна комісія, якій належить відбирати кандидатів у члени НКРЕКП, складатиметься з представників різних органів влади.

Експерт із питань енергетики, екс-член регулятора Андрій Герус розтлумачив, що, згідно з ухваленим законом, ця комісія буде формуватися: з двох народних депутатів (найімовірніше ВР представлятимуть представники найбільших фракцій - БПП і «Народного фронту»), з двох членів безпосередньо від президента і одного члена від Кабміну за поданням міністра енергетики, якого обрано за квотою «Блока Петра Порошенка».

«Із 14 відібраних конкурсною комісією кандидатів президент обирає 7 і призначає прямим указом. То наскільки НКРЕКП став незалежним? Чи принципово це відрізняється від чинної версії?», - пояснює Герус.

Екс-міністр ЖКХ Юрій Кучеренко впевнений, що «завдяки» ухваленому закону Україна отримає таку саму незалежну НКРЕКП, як і «незалежні» суди та Нацбанк. Тому й цього разу дива не сталося.

Також Кучеренко висловив невдоволення тим, що Рада не підтримала депутатів від демократичної опозиції і фактично залишила Вовка ще на 1,5 роки на посаді керівника НКРЕКП. І він буде «за кермом» навіть після обрання членів регулятора за конкурсом.

«Усі розуміють, що він є уособленням політики, яку два роки провадить Порошенко. Саме президент де-факто відповідає за тарифну політику, бо він своїм указом створив НКРЕКП та призначив членів регулятора на чолі з Вовком. А ось де-юре Порошенко вже втягнув у цей процес Верховну Раду і буде намагатися перекласти відповідальність на депутатів, хоча парламентарі навіть не зможуть впливати на формування тарифів», - підсумував Кучеренко.

Висновок напрошується один: тарифне знущання над українцями з нелегкої руки президента буде продовжуватися. Причому з подвійною силою. Адже міняти щось на краще бракує політичної волі. Тож жити по-новому - це аж ніяк не означає жити в добробуті.

 

Читайте такожStop конфискация!

 

Арина МАРТОВА

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Март 2019 (665)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области