ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Март 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
       

Альтернатива мораторію на продаж землі, або Кому на руку нові аграрні закони?

  160   0 05.09.2016, 18:11 | Статьи, Экономика
Альтернатива мораторію на продаж землі, або Кому на руку нові аграрні закони?

Сьогодні влада все більше уваги приділяє аграрному сектору. І не дивно, адже це - майже одна з небагатьох галузей народного господарства, яка приносить країні валютну виручку і щороку показує гарні результати. А сподівання, що багатомільйонний сільський електорат підтримає ту чи іншу кандидатуру або політичну силу, спонукає деяких депутатів організовувати мітинги та акції протесту, які останнім часом доволі часто відбуваються під стінами Верховної Ради чи Кабінету міністрів.

Нова схема ухилення від податків

Неодноразово доводилося спостерігати, як ті чи інші політики заграють із проселянськими або проаграрними партіями, асоціаціями, об'єднаннями, підкріплюючи свою «лояльність» розповідями про те, що саме вони є тими «святими від влади», які віддають останні сили для захисту сільських жителів. І що саме завдяки їхній «невтомній праці» такі важливі й потрібні для повноцінного життя та праці на землі закони приймаються у нашому парламенті.

Так, справді, Верховна Рада цього скликання за понад півтора роки роботи ухвалила доволі значну кількість правильних і необхідних законів. Але під шумок так званої аграрної спрямованості можуть бути проголосовані правила, які йдуть врозріз із стратегією розвитку села й сільськогосподарського виробництва, кооперативного та фермерського рухів України, аграрного устрою загалом, але за якими змушені будуть жити селяни.

Зупинюся на двох законопроектах. Один із них -  «Щодо вдосконалення правового регулювання користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)» №4010а - був зареєстрований 15 липня і ще не виносився на розгляд Аграрного комітету.

Емфітевзис - це право користування чужою земельною ділянкою сільськогосподарського призначення. Про емфітевзис говорять як про додатковий інструмент для кредитування малих та середніх фермерів (кредитування в Україні під 20-25%  - це нісенітниця!)

Давайте розбиратися: якщо строк договору емфітевзису більше як 30 років, то, по-суті, це є правом власності. Згідно із законодавством, сторони зобов'язані погодити в договорі лише ті умови, які вони вважають істотними. Наприклад, плату за користування. У договорі емфітевзису відсутня прив'язка до будь-якої грошової оцінки землі як основної складової у визначенні розміру плати за землю. Ця плата може бути як щорічною, так і за весь термін користування. Отримав кошти наперед, вирішив свої життєві питання - і повернути свою землю уже складно, вважай продав. Тобто вкотре бачимо бажання латифундистів і банкірів в обхід мораторію запровадити псевдообіг земель, вдосконалити і легалізувати цю схему та ухилитися від сплати податків.

 

Що отримаємо, якщо закон ухвалять?

По-перше, ділки, які накопичують великі масиви, зможуть уникнути державного регулювання ціни на землю. І це тільки ще більше пограбує селян та призведе до втрати коштів місцевих бюджетів (ПДФО, єдиний податок, індексація...).

По-друге, згідно з договором емфітевзису, користувач має право без дозволу власника землі продати своє право користування ділянкою третій особі. Його лише зобов'язують надіслати власнику лист про намір продажу та з пропозицією викупити у нього це право по заявленій ним ціні.

Також користувач на свій розсуд може надати третій особі право прокласти лінії електропередач, трубопроводи, проходи, проїзди та брати за це плату. Тож селянин якщо і поверне свою землю, отримає уже неповноцінну ділянку з обмеженнями у використанні.

Перекупники зазвичай намагаються одночасно з договором емфітевзису додатково підписати ще й першочергове право на викуп землі після зняття мораторію, оформити заповіт, боргові розписки або договори займу.

По-третє, право користування ділянкою може бути передано банку під заставу, без згоди якого розірвати договір власник уже не зможе, навіть якщо користувач порушив умови договору. Причому надається можливість такої застави також на землі державної та комунальної власності. Якщо користувач не в змозі погасити кредит, банк має право продавати користування ділянкою без прилюдних торгів, тобто кому сам забажає, зокрема, іноземним компаніям та іноземним банкам.

Вчетверте, товариствам надається можливість вносити право емфітевзису до статутного фонду, що значно підніме ціну на акції компанії. Саме це й дозволить отримати під заставу кредит у євробанків під 3-5%. Тобто гарно підготуватися до зняття мораторію на продаж землі.

То як ви вважаєте, чиї інтереси захищає цей законопроект?

 

Кого насправді захищають «друзі» селян у ВР?

Також  хочу пояснити свою позицію щодо іншого законопроекту №2028а «Щодо врегулювання окремих питань правового статусу земель фермерського господарства». Цей документ у липні був внесений у зал для голосування в другому читанні, але завдяки тому, що проєвропейські опозиційні сили блокували роботу Ради, він не був проголосований.

Після підтримки в залі Верховної Ради документ так «вдосконалили», що під час обговорення на засіданні Аграрного комітету я категорично виступив проти його прийняття. А після того як комітет таки вирішив винести цей законопроект в зал для голосування, відкликав свій підпис як співавтора, оскільки вважаю, що за пунктами документа також приховано продаж земель сільськогосподарського призначення в обхід мораторію.

Законопроект встановлює механізм переоформлення сільськогосподарської землі, яку було надано громадянину для ведення фермерського господарства, на юридичну особу. Потрібно лишень підписати додаткову угоду про зміну сторони в договорі, і, наприклад, ТОВ матиме можливість сконцентрувати у власному розпорядженні будь-який за обсягом земельний банк, який згодом зможе продати кому завгодно шляхом купівлі-продажу майнових прав товариства. Також цей земельний банк можна використовувати для отримання кредиту шляхом застави. А якщо фірма збанкрутує або її навмисно знищать задля відмивання кредитних коштів - банк отримає цю землю...

Ось вам і мораторій! Такий підхід не має нічого спільного з виваженою державною аграрною політикою, відповідно до якої сільськогосподарські землі повинні використовуватися раціонально і надаватися реальному фермеру, який є національним виробником.

І за такі законопроекти голосують депутати, що постійно «борються за права фермерів та селян»!  

Аналізуючи ці документи, задаюся питанням: чому в той час як декларується підтримка аграріїв, найчастіше підтримуються лише великі латифундисти, грошові перекупники, а не селяни, які мають два гектара паю та присадибні ділянки? Їм треба вижити та прогодувати свою родину, а також щось залишити своїм нащадкам.

Селянам потрібно лише допомогти створити невеличку сімейну ферму та надати можливість вільно реалізовувати надлишки своєї продукції.

Хочу нагадати, що ті, хто володіє великими масивами земель та багатомільйонним обігом коштів, не є селянами. Скоріш за все, селяни для них є просто найманою робочою силою.

І хотілося б, аби депутати, які «спеціалізуються» на аграрному секторі, нарешті відверто сказали, кого ж насправді вони захищають?

 

Корупційна яма для аграрного ПДВ

При відшкодуванні ПДВ аграрний сектор України втрачає через «відкати» майже $3 млрд. Це більше, ніж річний бюджет Міністерства освіти. Нині основну частину експортних продуктів України забезпечує аграрна галузь. Тому не дивно, що найбільше відшкодувань ПДВ при експорті отримують саме представники агропромислового комплексу. Вочевидь, саме в цьому секторі й можна очікувати найбільших зловживань.

Структура Державної фіскальної служби організована не вчора, і сама машина відшкодування ПДВ за допомогою «відкатів» відпрацьована ще від часів Азарова.

Хочу наголосити, що порівнювати епоху Януковича-Азарова або Ющенка з нинішніми часами неприпустимо. Адже за зміни в країні своє життя віддала величезна кількість українців. Тому нагріватися на «відкатах» при експорті продукції просто цинічно.

Мали надію, що після Революції  Гідності все зміниться. Державну фіскальну службу, яку нині очолює Роман Насіров, справді удосконалили, але це аж ніяк не відповідає очікуванням Майдану.

Що ж відбувається при відшкодуванні ПДВ за операції з сільськогосподарськими культурами?

Перший етап - прийняття податкової декларації, фактично її затвердження на регіональному рівні та передача в центральний офіс. Система, яку розробила Державна фіскальна служба, налаштована так, що на регіональному рівні залишається до 5% від загальної суми відшкодування.

Другий етап - потрапляння у реєстр і власне відшкодування. Реєстр заповнюється вручну. Аби опинитися у переліку тих, хто все-таки отримає відшкодування, аграрним компаніям потрібно або мати неймовірне везіння, або домовлятися з тим, хто цей реєстр формує. Тут цифри різняться від 15% до 17% від суми (залежно від регіону, клієнта тощо) - неосяжне поле діяльності для величезної кількості посередників, які постійно ходять за клієнтами з аграрного сектору і пропонують свої «послуги». А для тих, хто принципово платити не хоче, завжди є запасний варіант: фірми, які перебувають у судових процедурах, взагалі жодного відшкодування не отримують. Потрапити до списку таких компаній - справа одного дня і сильного бажання однієї посадової особи.

Нині аграрний сектор України на вищевказаних «операціях» при експорті, що сукупно становить понад $15 млрд на рік, втрачає фактично 20%, тобто майже $3 млрд, які йдуть до кишень чиновників та нечистих на руку ділків. Контроль за всією схемою знаходиться у руках керівництва Державної фіскальної служби.

Хто ті люди, які оббирають наших аграріїв, і яка сила за ними стоїть - це вже інше питання. В той час, як переважна більшість українців ледве зводить кінці з кінцями, а дрібні фермери рахують кожну копійчину, аби просто вижити, хтось купує собі квартири в Лондоні чи інших частинах світу, дорогі автомобілі, елітній відпочинок, яхти.

Три мільярди доларів. У перерахунку на гривні це трохи більше, ніж річний бюджет Міністерства освіти. Невже безкарно можна отримувати такі прибутки, а «компетентні органи» постійно заплющуватимуть на це очі? Хто покриває цей «бізнес»? Що робить керівників фіскальної служби такими недоторканими? Чому ті, хто оббирає аграрний сектор на цю неймовірну суму експортного ПДВ, і досі залишаються на посадах?

Ці питання залишаються на цю мить відкритими. Я гадаю, що відповіді на них мають дати і президент, і генеральний прокурор.

 

Вадим ІВЧЕНКО

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Март 2019 (636)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области