ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2018    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

«Блакитнопаливна» мрія Гройсмана

  138   0 18.07.2016, 12:00 | Статьи, Экономика
«Блакитнопаливна» мрія Гройсмана

Казав Янукович з Азаровим, казав Яценюк, а тепер і Гройсман каже, що Україна стане експортером газу завдяки нарощуванню власного видобутку. Кожен з них називав різні терміни цієї «блакитнопаливної» мрії, але чинний прем'єр обскакав усіх попередників, пообіцявши втілити заповітне бажання у життя вже за 5 років. Наразі Україна імпортує газ, а з підвищених захмарно тарифів на розвиток видобування не перепадатиме ані копійчини. Тому очільник уряду грається із темою енергонезалежності країни лише заради приватизації газовидобувного комплексу.


Плани Гройсмана щодо відновлення галузі направду грандіозні. Він розраховує уже 2020 року видобувати українського газу на 8 млрд куб. м більше.

«Україна може за три, чотири, п'ять років наростити державний видобуток газу до 20 млрд кубометрів, що дасть нам можливість навіть стати експортером», - заявив нещодавно прем'єр-міністр в ефірі одного з телеканалів.

Проте заступник директора науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев вважає заяви Гройсмана та його попередників порожніми обіцянками.

«Урядовцям потрібно щось говорити. А оскільки через п'ять років нікого з них уже не буде на посадах, то їм байдуже, що обіцяти. Жодної відповідальності за свої слова та дії ніхто з них не несе. Будь-яка видобувна галузь є доволі інерційною. Потрібно вкласти мільярди, щоб отримати віддачу через 5-7 років», - пояснив він.

 

Експерт зазначив, що за роки незалежності Україна практично нічого не зробила задля газовидобувної галузі, лише експлуатувала родовища з мільярдними запасами блакитного палива, які були відкриті ще за радянських часів.

Експерт із енергетичних питань Юрій Корольчук за популяризацією ідей щодо збільшення видобутку власного газу вбачає не так намагання влади злізти з голки газової залежності, як бажання розпочати приватизацію у галузі.

«І хоча Гройсман каже, що роздержавлення «Укргазвидобування» неможливе, всі дії, які відбуваються у цій сфері, свідчать про підготовку до приватизації газовидобувних компаній», - підкреслив він.

 

За його словами, наразі немає об'єктивних умов для стрімкого розвитку галузі.  

«Нині «Укргазвидобування» виробляє 15 млрд кубометрів газу. Для збільшення видобутку бракує як технічних можливостей, так і досвідченого персоналу. Необхідне обладнання не можна просто орендувати чи купити на ринку, його потрібно замовляти за 2-3 роки. І, звісно, не вистачає грошей на інвестрозвиток - розвідування родовищ, буріння нових свердловин», - підкреслив він.

 

Геннадій Рябцев додав, що в 2012 році компанія IHS CERA склала такий прогнозний сценарій для України: щоб збільшити видобуток газу з традиційних і нетрадиційних джерел до 70 млрд куб. м на рік, потрібно змінити інвестиційну складову для всієї галузі з 1 млрд доларів до 10 млрд доларів на рік.

«Укргазвидобування» має скромніші апетити. Там воліють, щоб у традиційне газовидобування вкладалося щороку близько мільярда доларів. Наразі ж компанія отримує тільки половину коштів, і цих грошей, за словами Юрія Корольчука, вистачає лише на обслуговування існуючих свердловин.

«Та навіть якщо держава виділятиме мільярд доларів протягом 5 років, видобуток газу вдасться збільшити лише на 3 млрд кубометрів. За умови активних інвестиційних дій «Укргазвидобування» зможе наростити видобуток до 17-18 млрд куб. м на рік. Нині чимало родовищ виснажені. Тому активніше потрібно проводити розвідувальні роботи, які, щоправда, також не завжди є успішними», - пояснив він.

До речі, нові тарифи, які вже набули чинності з 1 липня, жодним чином не сприятимуть підйому газовидобувної галузі. Хоча Гройсман і обіцяв саме на це спрямувати кошти з так званої ринкової ціни на український газ.

 

«В уряді збрехали. Жодних додаткових грошей на розвиток видобування газу не буде. Після підвищення тарифів більше як 30 млрд грн із запланованих «Укргазвидобуванням» прибутків витрачатиметься на сплату ренти. Ця рента піде на субсидії, а не на газовидобування. 30 мільярдів, які залишаться, розпорошаться на податки, поточні платежі й витрати. Отож, на розвиток галузі залишиться близько 12 млрд грн, які й були зафіксовані у старих тарифах», - констатував Юрій Корольчук.

 

Тобто за цих умов зарано говорити про експорт блакитного палива, тим паче, що Україна наразі імпортує 16 млрд куб. м газу.

«Нам насамперед потрібно покрити цей дефіцит або за рахунок нарощування видобутку, або завдяки скороченню обсягів його використання. Останнє можливе або при падінні промисловості, яка нині споживає близько 10 млрд куб. м, хоч це смертельно небезпечно загалом для економіки, або переклавши тягар на населення, але це вже буде непосильно», - додав Корольчук.

На його думку, єдиний реалістичний сценарій - це скорочення споживання газу за рахунок теплокомуненерго, які використовують близько 7 млрд куб. м на рік. Модернізувавши тепломережі та утепливши будинки, можна «виграти» 3 млрд кубів. Але наразі у цих напрямах нічого, окрім затвердження програм, не відбувається.

 

«Навіть якщо підприємства споживатимуть лише 5 млрд кубометрів, а на ТКЕ можна буде зекономити 3 млрд кубів, Україна все одно залишиться імпортером газу», - підкреслив він.

Генадій Рябцев своєю чергою прогнозує, що впродовж найближчих п'яти років видобуток українського блакитного палива тільки скорочуватиметься, бо влада нічого не робить для реального розвитку галузі, а запаси газу в знесилених родовищах щораз зменшуються.

«Проте все нові й нові прем'єри обіцятимуть нам нові золоті гори, оповідаючи байки про те, що Україна ось-ось стане експортером газу», - підсумував він.

 

Арина МАРТОВА

"Вечерние Вести" 

Погода;, Новости;, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...
Погода, Новости, загрузка...

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2018 (516)
Сентябрь 2018 (1008)
Август 2018 (952)
Июль 2018 (1015)
Июнь 2018 (1010)
Май 2018 (1065)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области