ВСЕ НОВОСТИ

Новости от KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Март 2019    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     

Бензинова вакханалія

  220   0 12.07.2016, 10:35 | Статьи, Экономика
Бензинова вакханалія

Нинішні ціни на бензин, що вже й так добряче вдарили по кишенях водіїв і пасажирів, можуть виявитися просто квіточками. А ягідки збиратимемо після збільшення акцизного податку на пальне та запровадження додаткового збору на формування Державного резерву нафтопродуктів.

 

Якщо проаналізувати середню вартість бензину в Україні та Європі, то в нас вона нижча: 80 центів та 1 євро 20 центів відповідно. Але якщо врахувати, що в європейських країнах середня заробітна плата в 12-16 разів вища, ніж в Україні, то така ціна пального для європейців не обтяжлива, чого не скажеш про українських громадян.

 

«У нас налічується близько 10 млн власників транспортних засобів. Авто є засобом пересування для кожного третього українця. Доступність бензину для середньостатистичного жителя країни наразі втричі нижча, ніж для білоруса, і в двадцять - ніж для жителя Люксембургу. Навіть для мешканців «багатого» Києва пальне дорожче, ніж для громадян Болгарії», - наводить порівняння професор Національної академії держуправління при президентові України Геннадій Рябцев.

 

Зазначимо, що від березня 2014 року до березня 2015-го ціна на бензин А-95 стрибнула з 12 грн до 26 грн за літр, що було зумовлено в основному девальвацією національної грошової одиниці.

 

«Однак сьогодні ніхто не згадує, чия саме політика призвела до падіння гривні, внаслідок чого вартість пального перетнула больовий поріг купівельної спроможності громадян», - підкреслює Рябцев.

 

На тлі падіння нафтових котирувань цінники відкотилися у середньому до 20 грн за літр і так трималися аж до березня 2016-го. Тоді відбувся черговий виток подорожчання бензину. Донині його вартість не впала, хоча її уже не штовхає догори посівна, та й гривня фактично «завмерла».

 

Антимонопольний комітет України розпочав «розслідування», запідозривши можливу змову нафтотрейдерів з метою завищення цін. В одній із заяв голова комітету Юрій Терентьєв підкреслив, що на ринку нафтопродуктів присутні «ознаки паралельної антиконкурентної поведінки кількох гравців».
Водночас експерти кажуть, що оператори ринку менше за всіх зацікавлені у високій ціні на пальне, бо це автоматично означає падіння об'єму його продаж.

 

«Договорняка» між операторами не може бути: цей ринок висококонкурентний. Про це свідчить хоча б те, що в бідній Україні більшість заправних станцій обладнані значно краще, ніж у Польщі, Німеччині чи Фінляндії. Один із методів залучення клієнтів, до прикладу, такий: на деяких заправках понад 10 літрів бензину можуть продати не за 20 грн 50 коп., а за 19 грн», -зазначає президент Асоціації «Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів» Леонід Косянчук.

 

Геннадій Рябцев каже, що урядовцям вигідно звинувачувати нафтотрейдерів у тому, що гаманці автомобілістів спорожніли. Але насправді собака заритий у «геніальних рішеннях» чиновників. Експерт звертає увагу на те, що сума податків у роздрібній ціні на пальне нині перевищує вартість самого нафтопродукту: «Згідно з формулою Мінстерства енергетики та вугільної промисловості, 39% вартості бензину становить закупівельна ціна, 5% - логістика, 7% - постійні затрати АЗС, 8% - торговельна націнка і 41% - податки. Тобто держава Україна отримує більший дохід, ніж підприємство, яке виробляє це паливо».

 

Експерти обурюються: навіщо владі розвивати промисловість і створювати нові робочі місця, якщо для тимчасового вирішення проблеми наповнення казни можна просто запровадити додаткові збори, які вдарять по кінцевому споживачеві?!  

 

«Тим часом на ринку посилюється так звана нецивілізована конкуренція, коли власники окремих компаній під прикриттям «згори» не доплачують податків з продажу бензину до казни. У відповідь на такі дії наразі добросовісні гравці також перестануть сплачувати збори та знижуватимуть якість бензину на своїх АЗС. Нині в Україні існує надлишок АЗС: через кожну українську заправну станцію реалізується у середньому в 4 рази менше бензину, ніж через польську. Тобто «вимиватимуться» ті власники, які платять усі збори, працюють на білому ринку та продають паливо, що відповідає стандартам якості. Тож надалі люди купуватимуть дорогу і неякісну «бодягу», - прогнозує Рябцев.    

 

«Нелегальний ринок нафтопродуктів в Україні розвивається шаленими темпами. Якщо на початку року частка неофіційних відносин у цьому сегменті складала 30-40%, то нині - 50%. Тобто кожен другий літр бензину і кожен третій літр газу є нелегальними. Державна фіскальна служба на це не реагує - вони самі «в схемі», - додає Леонід Косянчук.

 

Найближчим часом бензин та інші нафтопродукти знову можуть зрости в ціні. Передумови для цього є. Так, від початку 2016 року запроваджено акцизний податок на нафтопродукти, який додав зверху 1 грн 20 коп. на вартість кожного літру реалізованого пального. А згідно з Угодою про асоціацію з Європейським союзом, Україна взяла на себе зобов'язання привести цей збір у відповідність із його мінімальним рівнем у європейських країнах.

 

«У найближчі рік-два акцизний податок на нафтопродукти в країні буде підвищено в 2,5 раза. Чи потягнуть українські автомобілісти таку ціну? Ні. Єдиний вихід - піднімати рівень доходів громадян. Як це зробити, якщо чиновники гребуть усе під себе? Змінювати чиновників», - підсумовує Геннадій Рябцев.

 

Окрім того, Україна зобов'язалася створити Державний резерв нафтопродуктів. Він має містити стратегічний запас - 2 млн тонн сировини, яку використовуватимуть у надзвичайних випадках, коли імпорт в країну буде зупинений.

 

«У європейських країнах діють державні, приватні та змішані моделі фінансування такого резерву. У нас знову хочуть все перекласти на плечі споживачів - шляхом додаткового оподаткування. Гроші на закупівлю нафтопродуктів «про запас» планують збирати за рахунок стягнення 40 копійок із кожного літру бензину», - пояснює Геннадій Рябцев.

 

Експерт додає, що в Україні доцільніше створити енергетичні резерви.

 

«Маються на увазі всі види первинних енергоресурсів та всі потужності. Бо у разі виникнення надзвичайних ситуацій Україна повинна себе забезпечити не лише нафтопродуктами, а й газом, вугіллям, електричною енергією. Та для цього необхідно виявляти ініціативу. А наші чиновники спираються лише на положення Євросоюзу».

 

Вікторія ЧАЙКА 

gazetavv.com

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Март 2019 (875)
Февраль 2019 (946)
Январь 2019 (1032)
Декабрь 2018 (1014)
Ноябрь 2018 (1031)
Октябрь 2018 (1050)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области